בחירתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לזמן את מפכ"ל המשטרה קובי שבתאי לשימוע ביום רביעי הקרוב, בטרם ימליץ לממשלה להקדים את סיום כהונתו, עוררה סערה גדולה בצל העימות התקשורתי בין השניים. היום (שלישי) פנתה היועצת המשפטית לממשלה במכתב חריף לשר, והדגישה כי הזמנת המפכ"ל לשימוע לא כדין ולכן אין לקיימו. בכיר בפיקוד המשטרה הבהיר כי בעקבות מכתב היועמ"שית, המפכ"ל לא יתייצב לשימוע אצל השר.

לקריאת המכתב המלא - לחצו כאן

"השימוע עליו הודעת למפכ"ל המשטרה אינו כדין ואין לקיימו", כתבה. "אתה שב וחורג מסמכותך כלפי משטרת ישראל. סמיכות הזמנים מעוררת חשש כבד כי במסווה של טענות עקרוניות כביכול נגד המפכ"ל, אתה מבקש למעשה 'להענישו' על כך שביקש למנוע ממך להתערב באופן פסול בעבודת המשטרה". לדבריה: כל זאת נעשה בשעה שבן גביר "פועל לכאורה בניגוד להחלטה מפורשת של בג"ץ" .

גלי בהרב-מיארה (צילום: שיר טורם, פלאש 90)
גלי בהרב-מיארה | צילום: שיר טורם, פלאש 90

עוד כתבה: "מתעורר חשש כבד שאתה מבקש להעביר מסר לכל שרשרת הפיקוד במשטרה, למען יראו וייראו". טענות אלה, לדבריה, מתחברות לכך שזימון המפכ"ל לשימוע הוא החלטה כבדת משקל שדורשת הנחת תשתית עובדתית מספקת המצדיקה זאת. היועמ"שית הדגישה כי החלטה זו הופכת בעייתית אף יותר בצל המלחמה ו"בשעה שכהונת המפכ"ל, שאתה יזמת את הארכתה, צפויה להסתיים בתוך פחות מחודשיים".

בסיום המכתב הדגישה בפני השר כי העובדה שלא הניח תשתית להחלטה היא "פגם משמעותי בפני עצמה והיא מעצימה את החשש לפיו שיקולים זרים הנחו אותך בפעולתך". במכתב הזימון לשימוע כתב השר לביטחון לאומי למפכ"ל כי "בתקופה האחרונה מתרבים הסימנים והטענות לאי-תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של המשטרה".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי (צילום: חיים גולדברג, פלאש 90)
השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר והמפכ"ל קובי שבתאי | צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

עימותים בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון  (צילום: דוברות המשטרה)
עימותים בקבר רבי שמעון בר יוחאי במירון | צילום: דוברות המשטרה

העימות התקשורתי - והשימוע

השר פירט את "חוסר התפקוד" לכאורה של המפכ"ל: לדבריו שבתאי לא הופיע להערכת המצב המסכמת לקראת הילולת ל"ג בעומר במירון - ואף לא ביקר בחפ"ק בשטח. עוד טען כי לדברי בכירים במשטרה, המפכ"ל היה "'מנותק קשר' לחלוטין". עוד טען: "דברים אלו מצטרפים לאי-קיומם של ישיבות עומק וישיבות סטטוס בראשותך בנושא הפשיעה במגזר הערבי וארגוני פשיעה על אף הנחיותיי בעניין, ולהיעדרם של דיונים והנחיות בעניין גנבות רכבים, תאונות דרכים, גיוסים למשטרה, מימוש תקציבים, הצטיידות ורכש, וניהול כללי של המשטרה".

מקורבים למפכ"ל ציינו בתגובה כי "משלוח מכתב מעין זה לתא הכתבים ולא בדרכים המקובלות היא עדות מהדהדת להתנהלות פסולה ובריונית של שר שלא מקבל על עצמו את החוק וממשיך בדרכו הפסולה בניסיון להטיל מורא על שומרי הסף באשר הם. בחודשים האחרונים המפכ"ל עומד כחומה בצורה אל מול השר בניסיונות חוזרים ונשנים לחלחל את תפיסת עולמו לארגון".

מחאה נגד הממשלה בקפלן (צילום: נעמה זאבי רבלין)
השר למפכ"ל: "נעדרת בהפגנות, בגיוסים למשטרה ומימוש תקציבים" | צילום: נעמה זאבי רבלין

ההזמנה לשימוע היא מדרגה נוספת בעימות המתוקשר בין השר בן גביר למפכ"ל שבתאי, כפי שנחשף ב-N12. לאחר שעקף את המפכ"ל וקיים שיחה ישירה עם ניצב במשטרה, שבתאי נעדר בהפגנתיות מטקס הענקת הדרגות של גונדר קובי יעקובי לתפקיד ניצב שירות בתי הסוהר. יעקובי, מקורבו של בן גביר, יועלה לדרגת רב-גונדר לאחר שמינויו אושר בממשלה בהמלצת הוועדה למינוי בכירים.