מליאת הכנסת התכנסה היום (שני) לדיון מיוחד בהשתתפות רה"מ בנימין נתניהו, לאחר שנאספו 40 חתימות לקיום הדיון. במהלך הדיון חזר בו נתניהו מדברים שאמר אמש, וטען הערב: "מחויבים להצעה הישראלית לעסקה שהציג ביידן ולהחזרת כל החטופים"

"את המתקפה נגדנו מובילה איראן, המאבק מתרחש ב-7 חזיתות. ככל שאנחנו מעמיקים בלחימה בעזה הולכות ונחשפות עוד עדויות, ואנחנו נסכל את המערכה הזו כי איראן טועה בנו ובגדול", אמר רה"מ. "היא לא לוקחת בחשבון את העוצמה שלנו ואת היכולות שלנו, את הנחישות שלנו לגבות מחיר הרסני מאויבינו".

 

נתניהו הוסיף: "עומדים בפני אתגרים גדולים ומשימות קשות. לא נסיים את המלחמה בלי החזרת כל החטופים, החיים והחללים כאחד. דבר נוסף - אנחנו מחויבים להצעה הישראלית שהנשיא ביידן דיבר עליה, לא שינינו את עמדנו. לא נסיים את המלחמה עד שנחסל את חמאס ונחזיר את תושבי הצפון והדרום לבתיהם".

"נסכל בכל מחיר את כוונות איראן להשמיד אותנו", הוסיף רה"מ, שסירב להתייחס למכתבי האזהרה של ועדות החקירה. "מוכן לספוג את הנאצות ואת ועדות החקירה שלכם למען ביטחון ישראל". במהלך דבריו של רה"מ, ח"כים מהאופוזיציה הפריעו לו והוצאו מהמליאה. 

בנימין נתניהו במליאת הכנסת  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו במליאת הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

 

בנימין נתניהו במליאת הכנסת  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
בנימין נתניהו במליאת הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

ראש האופוזיציה יאיר לפיד ענה לרה"מ בדיון 40 החתימות: "אדוני רה"מ, הדבר המדהים הוא שלא הבנת. עדיין לא קלטת. לא יישאר ממך כלום. לא יהיה מוזיאון על שמך, לא תהיה כיכר, לא תהיה מזרקת בנימין נתניהו. יהיה רק דבר אחד – שבעה באוקטובר. כל הניסיונות להעביר את האשמה, כל הניסיונות להפיל את האחריות למי שכפוף לך, כל ההשמצות על צבא ההגנה לישראל, על השב"כ, זה לא יעזור. זה על שמך. לא תהיה ספרייה, לא יהיה גשר, לא שדה תעופה. הדבר היחיד שיישא את שמך, זה שבעה באוקטובר".

"אין מנהיג אחד בעולם, אחד, שהיה נשאר בתפקידו אחרי 24 שעות. אין אחד שלא היה הולך בשמיני באוקטובר, מקבל אחריות, מרכין ראשו, מבקש סליחה, והולך. רק אתה נשאר. צובר עוד כישלונות ועוד כישלונות. מחמיר את המצב עוד ועוד. עומד פה במליאה ומחייך. אל תחייך – לך".

לפיד המשיך: "שבועיים לפני שבעה באוקטובר עשיתי מסיבת עיתונאים והזהרתי מאסון. אתה ואני ראינו בדיוק את אותו חומר מודיעיני, ראינו בדיוק את אותן האזהרות, רק אתה לא רצית לשמוע. היית עסוק מדי בניסיון להרוס את המערכת המשפטית. פה בכנסת, במסדרונות, הסתובבו אלופי צה"ל, הרמטכ"ל, התחננו שתעצור. לא רצית לשמוע".

גדעון סער ויאיר לפיד במליאת הכנסת  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
גדעון סער ויאיר לפיד במליאת הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

"אמרת, 'אני אנצח את איראן'. איך אמר פירוס מלך אפירוס, 'עוד ניצחון כזה ואבדנו', המשיך לפיד. "במשמרת שלך האיראנים תקפו אותנו לראשונה. כטב"מים, טילי שיוט, טילים בליסטיים. היית צריך להתחנן לאמריקנים שיבואו להגן עליך. הסתתרת במקלט אטומי של מיליארדר זר בזמן שירו על אזרחי ישראל".

בתגובה על דבריו של לפיד, ענה רה"מ: "אתה נכנעת לחיזבאללה אחרי ירי רקטה אחת, אתה, בנט וליברמן הקמת ממשלה עם תומכי טרור. אומנם היית זמן קצר מאוד כראש ממשלה אבל בזמן קצר מאוד הספקת לבזות את התפקיד, תמכת בסרבנות". 

לפיד הגיב: "אתה משקר כמו שאתה נושם. חיזבאללה הקים אוהל בישראל ושתקת. הרגת את ההרתעה הישראלית. קראתי את כל עמודי מכתב האזהרה שקיבלת. עשית שם דברים שלא ייעשו, סיכנת את ביטחון ישראל, אבל זה כלום לעומת כמה שסיכנת את ביטחון ישראל אחר כך. יזכרו לך רק את 7 באוקטובר". 

עוד לפני דבריהם של נתניהו ולפיד, יו"ר הימין הממלכתי חה"כ גדעון סער נשא דברים בשם סיעות האופוזיציה בנושא "ראש הממשלה מוביל ממשלה כושלת: כישלון בביטחון, כישלון בכלכלה". והתייחס למכתבי ועדת החקירה לעניין כלי השיט: "כל מי שעיניו בראשו כבר מבין שהמגה-מחדל של 7 באוקטובר נעוץ בשנים ארוכות של התנהלות מהסוג המתואר בהחלטה של ועדת החקירה. זה לא אופייני רק לפרשת כלי השיט. חמישה בכירים ובראשם ראש הממשלה קיבלו מכתבי אזהרה. אבל האמת היא שמדינת ישראל היום תחת אזהרה. אי אפשר לנהל יותר את המדינה בדרך המופקרת הזו, כולל בנושאים הרגישים ביותר".

גדעון סער במליאת הכנסת  (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
גדעון סער במליאת הכנסת | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

 

חה"כ סער הוסיף: "נתניהו הפך את המל"ל לגוף ביצוע של רה"מ, שפעל במקביל ובסתירה למשרד הביטחון בתחומי האחריות והמומחיות של משרד הביטחון", ותקף את רה"מ: "אתה לא קיסר! אתה לא מלך!" סער הגיב גם על אי-מינוי נשיא לבית המשפט העליון: "ניסית להפוך את ישראל למדינה אחרת, לרסק את המסורת המשטרית והחוקתית שלה. אתם עדיין מנסים! בסוף השופט עמית יהיה נשיא בית המשפט העליון. זאת שיטת הפול גז בניוטרל, מקסימום מאמץ, אפס תוצאות". 

במהלך הדיון דיבר גם חה"כ יעקב אשר מיהדות התורה ותקף את חבריו לקואליציה, על רקע יחסי דת-מדינה: "ידוע הסיפור על ספינת נוסעים שנתקלה בסופה חזקה בלב ים וביקשו להוריד את כל הדברים הכבדים. הורידו ברזלים, עצים, עד שבא אחד וראה יהודי מצטנף בפינה, מחזיק את הטלית והתפילין שלו, והוא אומר לו לזרוק את הטלית והתפילין, 'אתה לא רואה שהספינה הולכת לטבוע?" אודני היו"ר, לדאבוני אנחנו נמצאים בתקופה שבה כל מה שקשור לדת ולמסורת ישראל מותקף באופן אוטומטי בשצף-קצף, רווי שנאה עם ניחוח של ימים אפלים".

"אפילו הצעת חוק שקשורה ליין לקידוש בשבת עוררה בשבוע שעבר במליאה את זעמם של שוחרי הדמוקרטיה המהוללים. בימים האחרונים אנו עדים למקהלה חדשה, שקמה לה משורות הליכוד, שהצטרפה למקהלת השנאה מהאופוזיציה", הוסיף חה"כ אשר. 

 

יעקב אשר (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
יעקב אשר | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

חה"כ מיהדות התורה המשיך: "מקהלה שדורסת הסכמים ומלבה אש והסתה נגד הציבור החרדי שכבר שנים הולך עם הליכוד באש ובמים. זה נכון שלחרדים יש ברית עמוקה עם הציבור המסורתי והאמוני במדינה, שהמשותף שלנו הוא שמירה על מדינת ישראל כמדינה יהודית הקשורה קשר בל יינתק לשורשיה ההיסטוריים ולמסורת רבת השנים שהיא מקיימת. במקום לעזור ולחזק את השותפות הטבעית הזו, אתם הופכים לגיס חמישי ומבקשים לזרוק את הטלית והתפילין מהאונייה כאילו זה מה שיציל אתכם. להזכירכם - חברינו באופוזיציה מכנים אתכם ואותנו ממשלה משיחית והרסנית".

חה"כ מרב מיכאלי ממפלגת העבודה התייחסה לריאיון של רה"מ וטענה כי דבריו הרסו את הסיכוי לעסקה להחזרת החטופים: "בין השאלות המלטפות היה לך דחוף להגיד שאתה מוכן לעסקה חלקית בלבד ושישראל בוודאות תמשיך את המלחמה. דבר שהוא לא רק שמנוגד לעמדה הישראלית, אלא גם מנוגד להחלטה שקיבל הקבינט בראשותך. האמירה הזאת הרסה את הסיכוי להחזיר את החטופות והחטופים שלנו, הרסה. היה סיכוי אמיתי שהדבר הזה יקרה ואתה הרסת את זה".