שרים דרשו הערב (שלישי) הבהרות מרה"מ בנימין נתניהו אחרי דבריו של ראש המל"ל צחי הנגבי שאמר בכנס הרצליה כי "את חמאס אי אפשר להעלים כי חמאס הוא רעיון, ולכן צריך רעיון חלופי". הנגבי, שלמעשה גיבה את דבריו של דובר צה"ל תא"ל דני הגרי שאמר כי "אי אפשר להשמיד רעיון, על הממשלה למצוא חלופה לחמאס". 

 

השר משה ארבל מש"ס כתב: "מבוקש שראש המל"ל יבהיר את דבריו. חמאס חייב להיעלם כרעיון, בדיוק כמו דאעש ובדיוק כמו הנאציזם והעבדות, ורעיונות רעים אחרים. אין מנדט לראש המל"ל לאמירה שכזו. 

גם השר יצחק וסרלאוף מעוצמה יהודית דרש הבהרה - ועקץ: "מסתבר שקדימה וההתנתקות זה רעיון. אי אפשר להעלים אותו גם כשאתה חוזר לליכוד". השרה אורית סטרוק מהציונות הדתית דרשה גם היא הבהרה: "מצטרפת לבקשה. יש צורך בהבהרה פומבית".

כאמור, ראש המל"ל הנגבי נאם בכנס באוניברסיטת רייכמן ואמר דברים שהזכירו את דבריו של דובר צה"ל בנוגע לחמאס, שעליהם ספג תת-אלוף הגרי ביקורת מחברי הכנסת. הנגבי אמר: "מדינת ישראל נמצאת באחת השעות התובעניות ביותר מאז ומעולם, אפשר להתווכח איך הגענו לכאן ומי האשמים".

דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי
דובר צה"ל הגרי

הנגבי התייחס לשאלת "היום שאחרי ברצועה" ונגע באחריות של צה"ל למצוא חלופות שלטוניות לארגון חמאס: "אנחנו מאמינים בתוכנית החלפת השלטון, היא תפעיל לחץ עצום על חמאס מכיוון וכפי שנאמר לאורך הזמן - את חמאס אי אפשר להעלים, בהיותו רעיון. לכן, צריך רעיון חלופי ולא רק פגיעה ביכולות הצבאיות של הארגון. הרעיון הוא הנהגה מקומית שתסכים לחיות לצד ישראל ולא להקדיש את כל חייה כדי לקטול ישראלים. זה התהליך שמתחיל בעצם בתקופה הזו להתממש". במהלך דבריו ספג הנגבי צעקות.