יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ נושא הערב (ראשון) הצהרה, עם פקיעת מועד האולטימטום שהציב לפני שלושה שבועות ויום. גנץ שהצטרף עם מפלגתו לממשלה עם תחילת המלחמה, הציב איום ואמר כי אם לא תתקיים "תוכנית פעולה חדשה", וכי אם לא ישתנו אופני ניהול המלחמה וקבלת ההחלטות - יפרוש מהממשלה.

הערב מימש גנץ את איומו והוא הודיע על פרישתו מממשלת החירום. "אחרי 7.10, כפי שעשו מאות אלפי ישראלים פטריוטים, גם חבריי ואני – התגייסנו. עשינו זאת למרות שידענו שזו ממשלה רעה. עשינו זאת בגלל שידענו שזו ממשלה רעה. עם ישראל, הלוחמים, המפקדים, משפחות הנרצחים, החללים והחטופים – היו זקוקים לאחדות ולגיבוי, כמו אוויר לנשימה, אמר גנץ.

"ולכן, הקמנו ממשלת חירום מתוך שותפות גורל, לא מתוך שותפות פוליטית", אמר גנץ. "חודשים אחרי אסון אוקטובר, המצב במדינה ובחדר קבלת ההחלטות השתנה. נתניהו ושותפיו, הפכו את האחדות לקריאה נרגשת – ללא כיסוי במציאות. החלטות אסטרטגיות גורליות נתקלות בהססנות ודחיינות משיקולים פוליטיים".

"המערכה תיארך שנים. לא אבטיח לכם ניצחון קל ומהיר"

עוד אמר גנץ: "בכנות, להיכנס לממשלה, הייתה החלטה פשוטה. לצאת, כשחטופינו במנהרות החמאס, כשתושבי הצפון הרחק מבתיהם, ואלפי לוחמים בחזית - זו החלטה מורכבת ומייסרת. לשתי ההחלטות מכנה משותף אחד: טובת מדינת ישראל. ניסינו להשפיע על כיוון הספינה בחדרים הסגורים. האמת היא שהמציאות לא פשוטה. המערכה תיארך שנים. לא אבטיח לכם ניצחון קל ומהיר. מגיע לכם יותר מהבטחות ריקות. אבל מדינת ישראל צריכה ויכולה להגיע לניצחון אמיתי". הוא הדגיש: "ניצחון אמיתי שם את החזרת החטופים הביתה מעל להישרדות בשלטון".

בני גנץ מודיע על פרישתו מהממשלה
בני גנץ מודיע על פרישתו מהממשלה

"נתניהו מונע מאיתנו להתקדם לניצחון האמיתי"

"לצערי, נתניהו מונע מאיתנו להתקדם לניצחון האמיתי, שהוא ההצדקה למחיר הכואב והמתמשך - לכן, אנחנו עוזבים היום את ממשלת החירום, בלב כבד, אך בלב שלם", אמר גנץ וקרא לבחירות: "אני קורא לנתניהו - קבע תאריך בחירות מוסכם. אל תיתן לעם שלנו להיקרע".

גנץ התייחס בדבריו להקמת ועדת חקירה ממלכתית: "אני קורא לכל מנהיגי המפלגות ולכל הכוחות בזירה הציבורית, מימין ומשמאל, דתיים וחילונים להתאחד מאחוריי במסע הזה. כולנו צריכים לפעול כאיש אחד למען בחירות שבסיומן נקים ממשלת אחדות - ציונית, לאומית וממלכתית - ממשלת אחדות אמיתית". 

"אני יכול להבטיח לכם דבר אחד – אני מוכן למות בשביל הילדים שלכם"

"אני קורא לכל חברי הכנסת בקואליציה שמבינים לאן אנו צועדים: הישמעו לצו מצפונכם", המשיך גנץ ופנה לשר הביטחון יואב גלנט: "אנחנו מכירים שנים ארוכות. גם כשהיו ביננו מתחים, תמיד כיבדתי אותך והערכתי אותך. במלחמה הזו – למדתי להעריך אותך אף יותר. אתה מנהיג אמיץ ונחוש ומעל לכל – פטריוט. בעת הזו, המנהיגות והאומץ הם לא רק להגיד את מה שנכון - אלא לעשות את מה שנכון".

"יש כאלו שאומרים שסייענו לנתניהו כשנכנסנו לממשלה, הוא לא העניין, אלא מדינת ישראל. אני יודע, שאומרים שאיני רמאי, שונא וחסר עכבות כמו יריביי", המשיך יו"ר המחנה הממלכתי. "נכון, אבל אני יכול להבטיח לכם דבר אחד – אני מוכן למות בשביל הילדים שלכם".

"סיכון פוליטי לא יהיה מראת חיי, ולא יקבע את דרכי"

"משפחות החטופים שנכנסו לליבי ולביתי יודעות שאחבק אותן ואהיה בשבילן תמיד - בפחד, בצער, ובעזרת השם, גם בשמחה. אני אומר זאת באופן חד וברור - חבריי ואני תמיד נתייצב כשהמדינה תצטרך אותנו. בכל מחיר פוליטי ובלי פחד ממה שיגידו. סיכנתי את חיי עבור המדינה מול אש מחבלים עשרות פעמים – סיכון פוליטי, לא יהיה מראת חיי, ולא יקבע את דרכי".

גנץ התייחס למבצע לשחרור ארבעת החטופים אתמול: "הלב של כולנו התמלא אתמול שמחה וגאווה כשראינו את נועה, אלמוג, אנדרי ושלומי שבים לאהוביהם. היה זה במחיר כואב, של נפילת רב פקד ארנון זמורה ז"ל שמסמל את רוח הגבורה הישראלית במלחמה הזו. אני מחזק, את מפקדי צה״ל וכל ראשי זרועות הביטחון, שקמו מהאסון הכבד, ונלחמים ומנהלים את המלחמה במקצועיות, באומץ ובנחישות בכל הזירות, ומחזק את כל הלוחמים".

"עומד מאחורי המתווה שקיבלנו בקבינט המלחמה, ושאת עקרונותיו הציג הנשיא ביידן"

"המשימה עוד ארוכה", אמר גנץ ופנה למשפחות החטופים: "אני רוצה לבקש סליחה. עשינו הרבה - כשלנו במבחן התוצאה. לא הצלחנו עדיין להחזיר רבים מהחטופים הביתה. האחריות, היא גם שלי. אני עומד מאחורי המתווה שקיבלנו בקבינט המלחמה, ושאת עקרונותיו הציג הנשיא ביידן, ודורש מראש הממשלה את האומץ הנדרש לעמוד מאחוריו ולעשות הכול כדי לקדמו".

גנץ התחייב בנאומו: "כשנהיה באופוזיציה ניתן גיבוי לכל מתווה אחראי, ניתן גב ללוחמות וללוחמים שלנו, לחברה הישראלית, ולכל מהלך נכון שתבצע הממשלה". הוא המשיך: "כשנצא להפגין, נעשה זאת לפי חוק, מתוך סולידריות ורצון לצאת לדרך חדשה, ולא מתוך שנאה. ואני קורא לאזרחי המדינה המשרתים – המשיכו להתייצב".

"למלחמה מחיר כואב, למעלה מ-1,500 משפחות שילמו אותו, ואלפי פצועים יישאו את צלקות הקרב בגופם ובנפשם. הם הגיבורים האמתיים, ואני רואה אותם לנגד עיניי בכל יום במעשיי".

"רבים מחבריי, איבדו את היקר להם מכל במלחמה הזו. ביניהם גם שותפי ורעי גדי, שבשמונת החודשים האחרונים, היה לצידי מאות שעות בלילה וביום. בעתיד עוד תיחשף השפעתו החשובה. אני מלא הערכה, לנחישותו להמשיך לפעול למען המדינה, ולמען החיים. זוהי מסירות יוצאת דופן, שתמשיך לשרת את הציבור בישראל בכל מקום שבו נהיה. גדי, תודה".

יו"ר המחנה הממלכתי סיים את דבריו בפניה לאזרחי ישראל: "גם אם מהמקום שבו אנו נמצאים, קשה לראות זאת - אפשר אחרת, ויהיה אחרת. לא נחזור לשישה באוקטובר לעולם. אני אומר לכם בביטחון - אם נשמור על עצמנו חזקים מבפנים - ננצח כל אויב. לשם כך חייבים לחקור, לבחור ולחבור. עם הנצח, לא מפחד מדרך ארוכה. בעזרת השם, נמשיך ונצעד בה – ביחד".

מכתב ההתפטרות של איזנקוט, והתוספת בכתב יד: "בתקווה לשינוי, לישראל חזקה וצודקת"

השר גדי איזנקוט מהמחנה הממלכתי שלח מכתב התפטרות לרה"מ. במכתבו כתב איזנקוט: "ההחלטות שמתקבלות בממשלה ובידך אינן מונעות בהכרח מהשיקול הלאומי שהוא טובת המדינה. שיקולים זרים ופוליטיים חדרו לחדרי הדיונים ומשפיעים על קבלת ההחלטות".

איזנקוט הבהיר במכתבו כי הצטרפותה של המכנה הממלכתי לממשלה לא עמדה בסימן שאלה: "בעת הקשה ההיא, היה לנו ברור שזוהי חובתנו כמי שבחרו לשרת את המדינה. עשינו זאת למען העם, למען החיילים הלוחמים, למען החטופים, משפחות הנופלים ועם ישראל כולו". 

בכתב יד, בסוף המכתב, הוסיף איזנקוט: "בתקוה לשינוי, לישראל חזקה וצודקת. מורשת ועתיד הראויים לעם שלנו".


בתוכנית הפעולה שהציג אז גנץ, שש נקודות, והן: השבת החטופים הביתה; מיטוט שלטון חמאס, פירוז רצועת עזה והבטחת שליטה ביטחונית-ישראלית; קידום נורמליזציה עם סעודיה; הקמת מנהלת אזרחית רב-לאומית לניהול הרצועה; השבת תושבי הצפון לבתים עד 1.9 ושיקום הנגב המערבי; וקידום מתווה שירות.

הצהרת גנץ אמורה הייתה להתקיים אמש, אולם היא נדחתה על רקע המבצע לשחרור ארבעה חטופים. בשל ההערכות כי יפרוש יו"ר המחנה הממלכתי מהממשלה, כתב אמש רה"מ בנימין נתניהו: "זו העת לאחדות  ולא לפילוג. עלינו להישאר מאוחדים בתוכנו אל מול המשימות הגדולות שעומדות בפנינו. אני קורא לבני גנץ - אל תצא מממשלת החירום. אל תוותר על האחדות". 

בנוסף, לשכת רה"מ הודיעה כי ראש הממשלה נתניהו יכנס ב-18:30 את הקבינט לניהול המלחמה, ובשעה 20:30 את הקבינט המדיני-ביטחוני, בלשכת רה"מ בירושלים. כאמור, הצהרת גנץ אמורה להתקיים הערב בשעה 20:30, במקביל לכינוס הקבינט המדיני-ביטחוני.

בעוצמה יהודית הגיבו על ההערכות שגנץ יפרוש ומסרו: "לאור מה שמסתמן כדחיית העסקה המופקרת מצד חמאס ועזיבתו הצפויה של גנץ את הממשלה, עוצמה יהודית תמשיך להצביע עם הקואליציה כמקובל כל עוד אין עסקה מופקרת על הפרק. אנו קוראים להמשיך ולהגביר את הלחץ הצבאי שהוכח שוב ככלי האפקטיבי היחיד להשבת חטופינו ללא כניעה".