משבר הגלעין: בעיצומה של המלחמה, ישראל נקלעה למשבר דיפלומטי מופרך והזוי עם איחוד האמירויות. כזה שבאבו דאבי מתארים כ"קרע" של ממש. כפי שפרסמנו הערב (חמישי) ב"מהדורה המרכזית", הסיבה למשבר היא בסך הכול תמרים.

כבר מהיום הראשון שלאחר החתימה הסכמי אברהם, איחוד האמירויות וישראל חתמו על הסכם יבוא של המאכל הלאומי שלהם – תמרים. המשלוחים נמסרו בכמות מבוקרת – ולא לצורך מסחרי. היא הייתה מיועדת לשימוש שלהם עצמם בשגרירות ולמקום המגורים של השגריר.

תמר, תמרים, עץ תמרים, עץ דקל, דקל (צילום: 123rf)
תמר, תמרים, עץ תמרים, עץ דקל, דקל | צילום: 123rf

בשבועות האחרונים התקבלה החלטה על ידי משרד החקלאות לאסור את יבוא התמרים ולהשיבם בחזרה לאמירויות. ולאחר קבלת ההחלטה, משלוח ספציפי של 100 קילו תמרים, לא אושר להיכנס לשטח ישראל.

באמירויות כעסו וזעמו על ההחלטה וביקשה ממשרד החוץ לפתור את הסוגיה. למרות זאת, במשרד החקלאות התבצרו בעמדתם וסירבו למצוא פיתרון. במכתב ששלחה שלומית ציוני, מנהלת השירותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות לשגריר האמירותי, מוחמד אל-חאג'ה, היא כתבה: "תמרים עם גלעינים אי אפשר לייצא לישראל, בעוד תמרים בלי גלעינים אפשרי לייצא – באישור מתאים".

איחוד האמירויות (צילום: 123rf)
איחוד האמירויות | צילום: 123rf

מנכ"ל משרד החקלאות הדגיש בפניהם כי הוא מכיר בכך שבעבר הוכנסו תמרים עם גלעינים, וביקש מהם להימנע מכך בהמשך. במשרד החוץ של איחוד האמירויות מוסרים: "לא ברור לנו מה עומד מאחורי העלבון הזה נגד שגרירות האיחוד האמירויות – ומאחורי החריגה מנורמות דיפלומטיות".

נדגיש כי נציגי איחוד האמירויות עושים מאמצים עילאיים לשמור על יחסים מלאים ויעילים עם ישראל מאז פרוץ המלחמה. כמו כן, סביר שגם ביום שאחרי המלחמה ייקחו חלק במאמצים לשיקום עזה. העובדה שלגורמים בישראל נראה סביר לסכן את מערכת היחסים העדינים בגלל גלעיני תמרים היא אבסורד מוחלט. אם זה לא היה עצוב, זה כנראה היה מצחיק.

ממשרד החקלאות נמסר בתגובה: "הכנסת תמרים עם גלעין לישראל אסורה ועלולה להביא לכניסתם של מזיקים ומחלות המהווים סכנה ממשית להרס החקלאות הישראלית. אין מדובר בדרישה חדשה, ומשרד החקלאות אינו מכיר ייבוא קודם של תמרים עם גלעין. אם היה, הוכנס שלא באישור המשרד.

"אנו מצירים על אי-הנעימות כלפי השגרירות, אך סכנה לחקלאות הישראלית פירושה פגיעה בביטחון המזון של ישראל. הנושא אף הוסבר לשגריר. יודגש כי מדובר בשיקולים מקצועיים בלבד הנובעים מתקנות הגנת הצומח ומנכ"ל משרד החקלאות מעולם לא שלח מכתב בנושא".