המוני ישראלים עלו אמש (שני) לירושלים, להפגנה מול הכנסת בקריאה לבחירות. בסיום ההפגנה החלה צעדה למעון רה"מ ברחוב עזה 35, ונרשמו מספר עימותים עם המשטרה, שנערכה עם כוחות רבים ואמצעים מיוחדים. כמה מפגינים נפגעו ממכת"זית ופונו ע"י מד"א.

מפגינים הזיזו מהדרך מחסומים משטרתיים שהוצבו בדרך למעון ראש הממשלה והבעירו מדורה, המשטרה הפעילה מכת"זית. בהמשך החלו עימותים אלימים - מפגינים פרצו מחסום, המשטרה החלה פינוי בכוח במקביל לשימוש במכת"זית. בין העצורים: נעם דן, קרובתו של החטוף עופר קלדרון.

רופאה שנפגעה בעינה ממכת"זית (צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים)
ד"ר טל וייסבאך, נפגעה בעינה ממכת"זית | צילום: לפי סעיף 27א' לחוק זכויות יוצרים

שלושה פצועים פונו לטיפול רפואי: רופאה שנפגעה בעינה ממכת"זית, אישה בת 63 שנחבלה קשות מפגיעה בקיר ומפגין שאיבד הכרה בעקבות פגיעה של המכת"זית. הרופאה פונתה עצמאית לתל השומר, והשניים הנוספים פונו על ידי מגן דוד אדום לבתי החולים בירושלים.

"רופאה מתנדבת נפגעה בעינה קשות ממכת"זית, נשקפת סכנה לראייה", אמר פרופ' חגי לוין, ראש איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל. "היא עמדה על המדרכה ברחוב רד"ק, מוכנה לטפל. רק היום התרענו בכנסת שאלימות השוטרים, במיוחד באמצעים המיוחדים, מסכנת את בריאות הציבור. השתוללות המשטרה, בהתאם להנחיות הלא חוקיות של השר, עולה בבריאות ותעלה בחיי אדם".

מפגינים ברחוב עזה (צילום: עמית מנשרוף)
מפגינים ברחוב עזה | צילום: עמית מנשרוף

מתנועת "התאוררות" נמסר בתגובה לפציעתם של המפגינים, ביניהם רופאה בעת מילוי תפקידה: "בשירות שר שהפך את המשטרה לכלי שרת פוליטי, מבצעת המשטרה היום דיכוי אלים ומופרע כנגד מפגינים. אות קין יהיה על כל שוטר שלוקח חלק באלימות היום כדי לרצות את גחמות השר".

לדברי המשטרה, בעקבות כך שהמחאה הפכה להפרת סדר והתפרעות אלימה, קצין משטרה הכריז על מחאה בלתי חוקית והוראת פיזור מהמקום. מפרי הסדר לא נענו לכך, ולכן המשטרה פעלה תוך שימוש בכוח ובאמצעים לפיזור הפרות סדר בכדי להדוף את מפרי הסדר.

המשטרה עצרה 9 מפגינים, שלדבריה חלקם חשודים בתקיפת שוטרים והפרת סדר, וארבעה מהם בחשד שהבעירו או שניסו להבעיר אש במקום בניגוד לחוק. כמו כן, מספר שוטרים נחבלו קלות בעקבות הפרת הסדר האלימה.

מדוברות המשטרה נמסר גם: "גם הערב נמשכים הניסיונות של צייצני רשת ובעלי אינטרסים שונים לנרמל מעשים פסולים אלו, ולהתעלם ממעשיהם של מפרי הסדר והמתפרעים במקום".

את העצרת המרכזית שנערכה מול הכנסת הנחו כלנית שרון, ממייסדות "החזית הוורודה" ושיראל חוגג, תושב אופקים שאחותו ומשפחתה נפצעו קשה בכפר עזה ב-7.10. יהודה לפיאן, עו"ד רותם פרלמן פרחי, ומשה רדמן נשאו דברים.

מפגינים ברחוב עזה (צילום: עמית מנשרוף)
מפגינים ברחוב עזה | צילום: עמית מנשרוף

על הבמה המרכזית נאמה בין השאר שקמה ברסלר: "במוצאי שבת שמענו כולנו את גדי איזנקוט אומר במפורש שראש הממשלה נשלט על ידי כהניסטים ולא עושה את כל מה שהוא יכול על מנת לשחרר אותם. ההפקרה הזו, החרפה המוסרית הזו מלווה אותנו יום-יום, שעה-שעה. היא מתרחשת במשמרת שלנו. מנוגדת לאתוס הישראלי ומכרסמת ביסודות האנושיים הבסיסיים ביותר שלנו".

"אחרי מחדל 7 באוקטובר, הממשלה שהביאה בגלל קיצוניות ואטימות למחדל, נדרשת להחזיר את המנדט לציבור. ממשלה שזלזלה בכל ההתרעות אחראית בחדלונה למאות מתים וחטופים, לעשרות אלפי עקורים, לחבלי ארץ נטושים ושרופים", אמרה ברסלר. "האמת ברורה - למדינת ישראל אין הנהגה. יש לה ראש ממשלה שמחייך כאשר קצין העיר דופק למשפחות נוספות על הדלת".

הפגנה נגד הממשלה של אחים לנשק (צילום: אחים לנשק מחאת המילואמניקים)
"אחים לנשק": מזכירים לשרים המנותקים מה קרה פה בשבעה באוקטובר | צילום: אחים לנשק מחאת המילואמניקים
הפגנה נגד הממשלה של אחים לנשק
תמונותיהם של חברי הקואליציה מוצגות כעדר כבשים

האלוף במילואים יאיר גולן נאם גם כן: "גברה החוצפה שלא תיאמן. בעוד אנחנו קוברים את מתינו – באה ממשלת המחדל ומבקשת להטיל עול נוסף על המשרתות והמשרתים בסדיר ובמילואים. רבים ביניכם מחזיקים כבר צו 8 שלישי לאחר מאות ימי מילואים. והממשלה – צוחקת".

שקמה ברסלר בהפגנה נגד הממשלה בירושלים (צילום: יוסי זמיר)
שקמה ברסלר בהפגנה | צילום: יוסי זמיר

לפני העצרת, צעדה של ארגון "אחים לנשק" יצאה מבית הנשיא ועד למשכן הכנסת בקריאה להפלת הממשלה. המפגינים נשאו שלט "מפילים את ממשלת המשתמטים", וכן רכבים שרופים ובתים שעלו באש "שמטרתם להזכיר לשרים המנותקים מה קרה פה ב-7 באוקטובר".

הפגנה נגד הממשלה בירושלים (צילום: יאיר פלטי)
ההפגנה נגד הממשלה בירושלים | צילום: יאיר פלטי

שיירות יצאו ממספר מקומות ברחבי הארץ וחברו בכביש 1 לשיירה אחת בדרך להפגנה. לדברי מפגינים, היו עומסים כבדים על הרכבת בדרך לירושלים, וחלק מהנוסעים נשארו על הרציפים.

על רקע פרישת המחנה הממלכתי מהממשלה, המשך קידום חוק הגיוס השנוי במחלוקת וכישלון המו"מ, מטה המאבק "חופשי בארצנו" וארגוני המחאה השונים הודיעו אתמול על "שבוע התנגדות", שההפגנות בירושלים אמש והיום הן מהאירועים המרכזיים שבו. "הממשלה איבדה כל לגיטימיות, נפגין בצורה חוקית ולא אלימה", אמרו בהצהרה לתקשורת.

"לא מוכנים יותר לשתוק אל מול ממשלה שאיבדה את אמון הציבור ונכשלת בכל תחום: ממשלה שמקדמת חוק השתמטות בעיצומה של לחימה והכבדה עלינו המילואימניקים, שמפקירה את החטופים ולא מקדמת תוכנית ליום של אחרי, מפקירה את העקורים ודואגת אך ורק להישרדותה הפוליטית. מתוך אהבה עצומה למדינה נמשיך לדרוש את השבת המנדט לעם בכל דרך חוקית ובלתי-אלימה", אמר ערן שוורץ, מנכ"ל מטה המאבק "חופשי בארצנו".