הקואליציה הודיעה הערב (שלישי) כי היא מחליפה לצמיתות את הח"כים טלי גוטליב ומשה סעדה מוועדת החוקה שתתכנס מחר ב-8:30 להצבעה על החוק לבחירת רבני ערים לקריאה ראשונה. ההחלטה מגיעה על רקע המרד שהיו שותפים לו שני הח"כים שהודיעו כי לא יתמכו בהצעת החוק. בליכוד הודיעו: גוטליב וסעדה יוחלפו בידי יו"ר הקואליציה אופיר כץ וחה"כ צגה מלקו.

 

על אף ההחלטה לנסות ולקדם את החוק בוועדה עם הדחת שני הח"כים מהליכוד (החלטה שמנוגדת לחוקת הליכוד), עדיין לא בטוח שיושג רוב לקואליציה. בש"ס מנסים ללחוץ על מנסור עבאס מרע"ם שלא להגיע להצבעה. במקביל, גוטליב וסעדה אמרו כי יצביעו נגד במליאה אם החוק יאושר לקריאה ראשונה, וחברי ליכוד נוספים צפויים להצטרף אליהם.

בתגובה על המגעים בין ש"ס לרע"ם, תקפו בעוצמה יהודית: "עוצמה יהודית לא תיתן יד לדיל פוליטי בין נתניהו ודרעי לחבר ועדת החוקה מנסור עבאס שהסכים להימנע בהצבעה על חוק הרבנים של ש"ס. מקווים שגם בליכוד לא ייתנו יד לדיל כזה". 

מתנועת ש"ס נמסר בתגובה על הודעת עוצמה יהודית: "מדובר בשקר מוחלט. ש״ס לא עשתה שום הסכם עם אף מפלגה ערבית או כל מפלגה מסיעות האופוזיציה לתמיכה בחוק הרבנים, ומצפה להעביר את החוק בתמיכת 64 אצבעות הקואליציה בלבד".

"איתמר בן גביר כדרכו הנלוזה מפיץ שקרים במטרה לסחוט את ש״ס לקבל מינוי רבנים שהוא חפץ בהם, או מינוי רב ראשי כזה או אחר, בניגוד לכללים", הוסיפו בש"ס. "מהלך זה לא יצלח. ש"ס מצפה שההסכם הקואליציוני שנחתם עמה יקוים, ואם איתמר בן גביר החליט להפר משמעת קואליציונית ולהצביע נגד החוק - האחריות תהיה עליו בלבד".

בצל המתקפות ההדדיות, הערב פרסמנו לראשונה ב"מהדורה המרכזית" שבן גביר דרש כניסה לקבינט המצומצם תמורת הצבעה בעד חוק הרבנים והצהרה פומבית של נתניהו על כך. בשיחות המו"מ אמר: "אם מעבירים את הרבנים שחשובים לדרעי, שיכניסו אותי לקבינט המצומצם".

חה"כ טלי גוטליב תקפה את ההחלטה להדיח אותה מהוועדה: "עוד לא יבשה הדיו על פרסומי הקודם והודיע לי ח״כ אופיר כץ שהוא מוציא אותי מוועדת חוקה! אין לו סמכות לעשות זאת בלי וועדת הכנסת אבל הוא עושה זאת בכל זאת. בוחרי הליכוד אני מתביישת שיו"ר הקואליציה אופיר כץ הוא פיון של דרעי ונתניהו. משרתם של אדונים.
בידיים שלכם לבחור חברי כנסת אמיצים שעובדים עבורכם ולא עבור אריה דרעי וסמוטריץ' שמחוקקים בזמן מלחמה את חוק הג'ובים המושחת. גועל נפש!!

עוד אמרה גוטליב: "אריה דרעי רשום בפניך. אומנם אתה רוצה שאח שלך יקבל איזה מינוי, אחלה והבטחת לסמוטריץ' הבטחות. ואצלך מטרה מקדשת כל אמצעי. הענישו אותי והוציאו אותי מוועדת חוקה כדי שאתה תעביר את חוק הרבנים. אני רואה אותך ורואה לך. ממליאת הכנסת כבר לא תוכל להוציא אותי. שם לא רק אני אצביע נגד. תזכור רק מה שאמרו חז"ל, (בכל זאת אתה אמור לזכור כי כולם קוראים לך רב ומעולם לא תיקנת אותם) היזהרו בבני עניים כי מהם תצא תורה'". 

חה"כ משה סעדה שהודח מהוועדה הגיב: "כפי שהודעתי כבר אתמול - אני מתנגד לחוק הרע הזה ולעיתוי הרע שהוא מובא בו, ושום סנקציה או הפחדה לא ישנו את עמדתי האידאולוגית. לא אקבל מצב שבו בשעת מלחמה מובא חוק שמטרתו לייצר מאות משרות רבניות. ואם לא די בכך, בגלל הכניעה למפלגת ש"ס, בני הציונות הדתית חובשי הכיפות הסרוגות שמחרפים נפשם בשדה הקרב, לא יהיו יכולים להתמנות לתפקידי רבני עיר".

"מצב זה הוא בלתי מתקבל על הדעת. ראינו היום בועדת חוקה ראשי ערים, גם כאלו המייצגים את מפלגת הליכוד, שזועקים נגד העוולה שהחוק הזה מייצר ואני גאה לעמוד לצידם ולצד רוב הציבור גם במחיר הדחה מהוועדה. מתחילת המלחמה אני מבקר את הממשלה בכל פעם שהיא סוטה מהערכים בהם אני ורובם של מצביעי הימין דוגלים בהם, ואמשיך למלא את תפקידי ללא מורא".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף: "כמה רחוק מוכן נתניהו לזחול בשביל החרדים בשביל לשמור על הקואליציה שלו. כמה חברי כנסת בליכוד עוד ימשיכו לספוג בשביל החרדים. השתמטות. ג'ובים. אין גבול. שתישרף המדינה העיקר שיהיו עוד רבנים".