חוק הרבנים, המרד בקואליציה והלחצים הכבדים: הלחצים מאחורי הקלעים סביב הצעת חוק הרבנים כבדים ביותר ואתמול (שני) בשיחות שהתקיימו בין יו"ר ש"ס אריה דרעי לבין אנשי רה"מ, הוא אמר להם שמבחינתו זה הקש האחרון ו"שהדבר הזה יוביל לפירוק הקואליציה". דרעי צבר תסכולים רבים, אחרי חוק הגיוס שנתקל בקשיים ועם תקציב הישיבות שנבלם - ולכן ייתכן שמדובר במשבר אמיתי.

ישיבת סיעה ש"ס, דרעי ונתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חה"כ דרעי ורה"מ נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אמש, חה"כ טלי גוטליב משנה שוב את החלטתה ומודיעה שתצביע נגד החוק. גוטליב הודיעה אתמול שתתנגד לחוק, אך אחרי לחצים רבים הסכימה להתחלף עם ח"כ אחר. אבל כעת שינתה את דעתה שוב והודיעה שבכל זאת תצביע נגד החוק, יחד עם משה סעדה וקרויזר.

טלי גוטליב (צילום: Yonatan SindelFlash90)
חה"כ טלי גוטליב | צילום: Yonatan SindelFlash90

חברי כנסת אחרים מהקואליציה הודיעו על התנגדותם לחוק, ביניהם דן אילוז והשר שיקלי. לפיכך, מדובר בקבוצה משמעותית שמביעה התנגדות וייתכן שתוביל לכך שלהצעת החוק לא יהיה רוב בוועדת החוקה והיא תיבלם.

ניתן לתהות אם מכל הדברים שקרו בישראל מאז 7 באוקטובר, זה הדבר שהכי חשוב ליו"ר ש"ס אריה דרעי. אך לפי איומיו מאחורי הקלעים - זה בהחלט המצב.

בוועדה שתעסוק בנושא הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (בחירות רבני עיר, רבנים אזוריים, רבני יישוב ורבני שכונות) יכינו את החוק לקריאה ראשונה וייתכנו הצבעות. עיקרי השינויים בחוק הם ביטול נציגי הציבור שמועצת הרשות ממַנה (מהווים רבע מהאספה הבוחרת) והחלפתם בחברי מועצת הרבנות הראשית, ביטול הגבלת הכהונה לרבני ערים וצמצום חובת ייצוג הנשים מ-40% ל-33%.