100 ימים למלחמה: אמש (ראשון) פרסמנו ב"המהדורה המרכזית" מחלוקת בצמרת המדינית באשר למתח שבין המשך הלחימה - להחזרת החטופים. שתי המטרות שישראל הגדירה כדרות בכפיפה אחת, כמטרות מקבילות במהלך שלושת החודשים האחרונים.

בדיונים שהתקיימו ביממות האחרונות פנה השר גדי איזנקוט ליתר מקבלי ההחלטות בחדר ואמר, כמעט בכעס ובלהט, סוג של נאום נזיפה: "צריך להפסיק לשקר לעצמנו, לגלות אומץ ולהוביל לעסקה גדולה שתחזיר את החטופים הביתה".

השר גדי איזנקוט
איזנקוט זעם: "הזמן של החטופים אוזל וכל יום שעובר מסכן את חייהם"
השר גדי איזנקוט
השר גדי איזנקוט: "להפסיק לשקר לעצמנו"

"הזמן שלהם אוזל וכל יום שעובר מסכן את חייהם", המשיך איזנקוט. "אין מה להמשיך באותה מתכונת שהולכים בה כמו עיוורים כשבינתיים החטופים שם, זה זמן קריטי לקבל החלטות אמיצות אחרת אין לנו מה לחפש פה".

במהלך הדיונים מי שהביע תמיכה בדבריו של איזנקוט הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי - שסבור כי לא מספיק לומר שהחזרת החטופים כרגע נמצאת בקדימות, אלא לעשות מהלכים מדיניים בכיוון הזה. כל זאת מתוך הבנה שהשמדת יכולות חמאס היא מטרה מתמשכת שתיקח זמן ארוך.

דרעי מגיע לישיבת הממשלה (צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90)
יו"ר ש"ס אריה דרעי, ארכיון | צילום: אוליביה פיטוסי , פלאש 90

בהקשר הזה ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון יואב גלנט סבורים אחרת. במהלך הדיונים גלנט אמר כי "אין מחלוקת באשר למטרתה ולקדימותה - אבל מה שיביא את החטופים הוא לחץ צבאי זהה לזה שהביא את החטופים שכבר החזרנו". לדבריו "חמאס לא ידבר איתנו על כלום, אם לא נלחץ".

שר הביטחון יואב גלנט
השר גלנט: "מה שיביא את החטופים הוא לחץ צבאי"

כעת עולה השאלה מה מתכוונים איזנקוט, דרעי וגם גנץ לעשות. הם סבורים שיש לקדם יוזמה ישראלית, הצעה חדשה שכרוכה בהחלטות שיש להן מחירים - עצירת לחימה ונצירת האש לזמן ארוך.

מסביבת גנץ ואיזנקוט נמסר: "הדלפות מהדיונים הפנימיים של הדרג המדיני לא היו עד היום, וכדאי מאוד למען ביטחון ישראל שלא יהיו בעתיד".