חנה רוטמן, אשתו של יו"ר ועדת החוקה בכנסת חה"כ שמחה רוטמן, פוצצה הערב (ראשון) ריאיון ב"חמש עם רפי רשף", לאחר שנשאלה בין השאר על התקרית החריגה בסוף השבוע בניו יורק. לדברי חנה רוטמן, היו בין 8 ל-10 מפגינים בתקרית בארה"ב, אם כי היא לא מכנה אותם מפגינים. "זאת לא מחאה, הם מכנים את שמחה 'דמון רוטמן'. צועקים, נצמדים במשך כעשרים דקות, מקללים, מישהי אמרה לשמחה 'הלוואי שהחיים שלך יהיו קצרים', זו ממש לא הפגנה".  

"הרגשתי לא נעים, זו חדירה למרחב הפרטי, הרגשתי חשופה מאוד וחסרת אונים. בתור אישה די קטנה כשמקיפים אותי גברים צמוד-צמוד זה מאוד לא נעים", המשיכה רעייתו של רוטמן. מיד לאחר מכן שאלנו אותה על ההתבטאויות של בעלה שגם הן לא תמיד ב"סגנון בריטי" מתון ושלו, וחנה רוטמן השיבה: "מה שחשבתי ומה שנאמר לי זה שאני מדברת על החוויה שאני עברתי, אני לא רוצה להגיב על הדברים האלה".

 

"אני מוכנה לספר את הסיפור האישי שלי, אני אפסיק את הריאיון עכשיו", איימה רוטמן. ענינו לה בתגובה שאנחנו לא יודעים מי אמר לה דבר כזה, וחנה רוטמן השיבה: "אני בן אדם פרטי, אני לא דמות ציבורית ולא נבחרת ציבור". בשלב זה נטשה רוטמן את הריאיון.  

בהמשך לריאיון עם רעייתו, חה"כ רוטמן התראיין ל"שש עם" עודד בן עמי ושם חזר על טענתו כי הוא זה שהותקף בתקרית שבה חטף את המגפון ממפגינה שמחתה נגדו. "לשים מגפון באוזן של אדם ולצעוק זו תקיפה", אמר חה"כ רוטמן.

"יותר מזה, יש אנשים שמסיבות פוליטיות התבלבלו לחלוטין, אולי אתה אחד מהם, אולי אתה סתם שואל כי זה תפקידך כמראיין, ניתן לך ליהנות מהספק", המשיך רוטמן. "העובדה שיש אנשים שהתבלבלו לגמרי בין דמוקרטיה וחופש ביטוי לבין אלימות ותקיפה זו בעיה. ללכת מאחורי בן אדם עם מגפון זו תקיפה לכל דבר ועניין".

שאלנו את חה"כ רוטמן אם הוא השמיע בעבר קול כשאנשים עם מגפון עמדו מול בית של הורים שכולים של טייס בחיל האוויר שנפל, ורוטמן השיב: "באותו הערב עמדו אנשים עם מגפונים ליד מקום שאכלתי בו את ארוחת השבת, הם עשו הרבה רעש וזה בסדר גמור, לא שמעת אותי מתלונן. ללכת עם מגפון צמוד לאוזן של אדם ברחוב זו תקיפה והעובדה שאתה מנרמל אלימות..."

עימתנו את רוטמן עם הסרטון שבו הוא נראה חוטף מגפון, ואמרנו שזו ככל הנראה הפעם הראשונה שבה נראה נבחר ציבור מפעיל כוח פיזי על מפגין. "מה שאתה אומר שאתה יודע זה לא נכון. אנחנו רגילים לעולם השקר הזה שאתם חיים בתוכו" תקף רוטמן. המגיש עודד בן עמי בתגובה ענה: "אתה לא תקרא לי שקרן, בשום פנים ואופן".

"אני אומר שאתה לא מדייק, אל תכנה אותי בכינויים", המשיך בן עמי, ורוטמן הגיב: "אתה וחבריך בתקשורת ובפוליטיקה שכבר תפסתם צד, העובדה שאתם מנרמלים אלימות כלפי נבחרי ציבור והעובדה שאתם סבורים שההתנהלות של מה שקרה בת"א היא אירוע נורמלי, אני אומר שלא אנרמל אלימות. אני מציע לך שלא תהיה בצד הזה". בן עמי ענה וסיכם: "האחרון שילמד אותי מה אני והאחרון שיאמר לי שאני שקרן זה יהיה אתה".

בתקרית בניו יורק, כאשר הלך ברחוב עם מאבטחיו, נצמדו אל חה"כ רוטמן מפגינים שקראו לעברו: "תחזור הביתה ושחרר לנו את המדינה". רוטמן בתגובה חטף מגפון של אחת הנשים שהייתה סמוכה אליו, והמשיך בהליכה בתוך שאחרים קוראים לו להשיב את המגפון בחזרה.

במקביל החלו צעקות ברחוב, ואחד המוחים קרא לעבר רוטמן: "חשבנו שאתה רק בחוקים אלים, מה המגפון עושה אצלך ביד? גנב". הפעילה שממנה נלקח המגפון, סטודנטית לתואר שני בקולומביה ועורכת דין במקצועה, הגישה תלונה במשטרת ניו-יורק.

יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן הגיב הבוקר על התקרית וטען כי קבוצה של מפגינים חסמה לו ולאשתו את הדרך, קיללה אותם ו"דרכה על רגלה" של אשתו. לטענתו, אחרי שהפציר במפגינה עם המגפון להפסיק כמה פעמים - הוא "לקח את המגפון, בלי לגעת בה כמובן".

"קבוצה קטנה של מפגינים אלימים התקיפה אותי ואת אשתי כשהלכנו בשעת לילה מאוחרת בניו-יורק", כתב רוטמן ברשומה בפייסבוק. "הם חסמו לנו את הדרך, דרכו לאשתי חנה על הרגל וקיללו, לרבות איחולי מוות. המאבטחים הזמינו משטרה, תיארנו להם איפה אנחנו, והמשכנו ללכת, כשאנחנו מתעלמים מהמפגינים".