השרים בני גנץ וגדי איזנקוט נועדו אתמול (שבת) עם נציגים של משפחות החטופים. בחדר סגור, השניים נשאלו על היעדרותם שר ראש הממשלה ושר הביטחון מהפגישה, על החשש שתקיפות צה"ל ברצועה יפגעו ביקיריהם וגם התבקשו להבטיח – עשו הכול כדי שהחטופים יחזרו הביתה. ההקלטות מהשיחה המתוחה

השר גנץ התייחס בפתח השיחה למחדל 7 באוקטובר. "כשלנו בהגנה על אזרחי מדינת ישראל, בהיקף בלתי נתפס", הודה גנץ. "אני לא מטאטא את זה, וגם הרמטכ"ל לא מטאטא את זה, אף אחד לא מטאטא את זה". השר איזנקוט הצטרף: "כמי ששירתו 41 שנים בצבא, זה היה האירוע המטלטל ביותר מקום המדינה. לכן החובה היא שבעתיים לעשות כל מאמץ ולהחזיר את כולם הביתה".

למרות שחלק מחברי הקבינט המצומצם סרבו להיפגש עם נציגי החטופים, השר גנץ הצהיר: "כל חברי הקבינט רוצים להביא לשחרור החטופים ולהשיב את כל הבנים הביתה – אני אומר לכם את זה חד-משמעית, פה אני יכול לדבר בשם כולם – בחיים". אחת מבנות המשפחות ביקשה להבהיר: "בחיים, ואת כולם?", גנץ השיב בחיוב.

משפחות החטופים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
משפחות החטופים והחטופות, יקיריהן נמצאים 44 ימים בשבי חמאס | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

"השבת החטופים - מטרה עליונה, לפני מיטוט החמאס"

על אחריות הקבינט כולו למאמץ השבת החטופים אמר השר איזנקוט: "אני לפחות, ואני חושב שכל חברי הקבינט, רואים בהשבת החטופים המטרה העליונה, לפני מיטוט החמאס". אחת מבנות המשפחות טענה: "גלנט לא רואה את זה ככה".

השר גנץ הצהיר: "ציר החטופים קודם את ציר המלחמה. מבחינתי תמונת הניצחון זה כשאנשים חוזרים הביתה והבתים נבנים מחדש. זה תמונת הניצחון". בהמשך הוסיף:  "אנו עושים כל מאמץ שיקרה בסיפור הזה, כולם בתוך העשייה שלנו, כול-ם, כולל החיילים, כולל החיילות, כולל הנשים, כולל מבוגרים, כולל הילדים, כולל מצוק איתן, כולם – כולם בתוך העניין הזה".

אחת מבנות המשפחות פנתה לאיזנקוט, "אתה אמרת לי שהשפעה של שניכם היא מועטה בתוך הקבינט – אתה אמרת לי את במילים האלה לפני שלושה שבועות – אני רוצה לשאול באמת כי כל הזמן מדברים באנחנו, מי אתם מייצגים פה"? השר איזנקוט השיב: "יש לנו השפעה רבה ואחריות רבה וכבדה על האופן שזה מתנהל מהרגע שנכנסנו. יש לנו אחריות מלאה, כבדה מאוד ומשמעותית מאוד גם על התנהלות המלחמה בזירת המלחמה בקידום האינטרסים עד עכשיו וגם קדימה - האחריות היא עלינו".

אחת מבנות המשפחות אמרה במפגש הסגור: "הבן שלי נורה, הוא פצוע או שהוא פצוע קש.. יש אנשים שהם בין החיים למוות - הם לא פחות חשובים מילד או מאישה, אני מצטערת. יש פה אנשים שהם בין החיים למוות, פצועים, ולא בגלל שזה הבן שלי. אני רק מבקשת ומתחננת שהעסקה תהיה כולם כולל כולם!".

בת משפחה אחרת שאלה: "האם אתם יכולים להבטיח לנו שהם לא יהפכו לגופות בגלל פעילות צה"ל?". גנץ השיב: "ממש ממש ממש, הכי ממש - לוקחים את העניין הזה בחשבון - האם ב-100% נצליח? הלוואי". אחד מבני המשפחות אמר: "אם הם לא נותנים מידע שימותו!".

בשלב זה, גנץ אמר: "יפה! אבל אני רוצה, אני רוצה שהבנים יחזרו, ובשביל שהבנים יחזרו, אני צריך לעשות את המאמצים המבצעיים, אני צריך לעשות את המאמצים המודיעיניים והמבצעיים, והמשא ומתן, שניה, והמשא ומתן, ואני צריך את הזמן בשביל להצליח. אז מה אתה רוצה, שכולם ימותו ושאני לא אצליח? אני לא רוצה את זה!".

"אני רוצה להצליח! ואם אני פ** רוצה להכניס אפילו מכלית דלק כדי לקבל מודיעין כדי שנוכל להביא את הבנים שלכם, זה מה שאני אעשה - תכעסו עליי כמה שאתם רוצים. אני אעשה את השיקולים שצריך לעשות בשביל להביא אותם".