במסמכים שהודלפו מהפנטגון, עלתה טענה כי הנהגת המוסד הישראלי עודדה את צוות הסוכנות ואת אזרחי ישראל להשתתף בהפגנות נגד המהפכה המשפטית, כך פורסם אתמול (שבת) בניו יורק טיימס ובוושינגטון פוסט. ממשרד ראש הממשלה נמסר בשם המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים: "הפרסום הלילה בעיתונות האמריקנית הוא שקרי ומופרך לחלוטין".

ממשרד רה"מ עוד נמסר: "המוסד ובכיריו לא עודדו ואינם מעודדים עובדים בארגון לצאת להפגנות נגד הממשלה, להפגנות פוליטיות בכלל, או לכל פעילות פוליטית. המוסד ובכיריו המכהנים לא עסקו כלל בנושא ההפגנות, ונותרו נאמנים לערך הממלכתיות המוביל את המוסד מאז הקמתו".

על פי המסמכים שדלפו מה-1 במרץ, בכירי המוסד "עודד פקידי מוסד ואזרחים ישראלים למחות נגד הרפורמות המשפטיות בישראל, בין היתר על ידי מספר קריאות מפורשות לפעולה נגד ממשלת ישראל". בוושינגטון פוסט נכתב כי במסמכים מתואר "מרד לכאורה של שירות הריגול הבכיר של ישראל נגד ההפיכה המשפטית שמקדם ראש הממשלה נתניהו".

ההפגנה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב  (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
הפגנה נגד המהפכה המשפטית בתל אביב | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המסמכים שדלפו, לפי גורמים בכירים בארה"ב, הם תקצירים מודיעיניים ומבצעיים לגיטימיים שנערכו על ידי הצוות המשותף של הפנטגון. עם זאת, האותנטיות לכאורה של המסמכים אינה מעידה על דיוקם.

"אם המסמך נכון, זהו שינוי דרמטי בניהול הנהגת המוסד, ומציב את ישראל בטריטוריה חסרת תקדים", אמר נתן סאקס, חוקר ישראל במכון ברוקינגס. "זה סימן לכמה רחוק קואליציית נתניהו דחקה את החברה הישראלית ועד כמה הסיכון גבוה. אם המוסד התארגן נגד הרפורמות של נתניהו בתפקידם הרשמי, אז זו תהיה שערורייה אמיתית", הוסיף סאקס. "זה קו שהמוסד לא אמור לחצות, ואפשר יהיה לצפות להשלכות".

הדיווחים של סוכנויות המודיעין האמריקניות על מעורבותו לכאורה של המוסד בעידוד ההפגנות נגד המהפכה המשפטית נכתבו בסמיכות לדיווח ב"מהדורה המרכזית" על כך שאנשי מוסד ביקשו וקיבלו אישור להשתתף בהפגנות נגד המהפכה המשפטית. ראש המוסד, דוד ברנע, בהתייעצות עם היועצת המשפטית לממשלה, התיר לעובדים להשתתף, כל עוד לא הזדהו כחברים בארגון.

דדי ברנע ראש המוסד
דדי ברנע, ראש המוסד, ארכיון

בנוסף, בחודשים האחרונים פרסמו בכירים ביטחוניים רבים בישראל, בהם ראשי מוסד לשעבר, קריאות לממשלה ולנשיא המדינה לעצור את חקיקת המהפכה המשפטית, מחשש לפגיעה בביטחון ישראל. בין היתר אמר ראש המוסד לשעבר, תמיר פרדו: "זה אסון בהתהוותו. אנחנו מגיעים לסכנה קיומית הכי גדולה שהייתה לנו מאז מלחמת העצמאות. תושבי הפריפריה, חמשת העשירונים התחתונים במדינת ישראל, הם ישלמו את המחיר. המדינה הזאת תהפוך למדינה ענייה".