פחות מחודש חלף מאז השבעת הממשלה ה-37 – והמפלגות החרדיות לא מפסיקות לאתגר את נתניהו בסוגיות דת ומדינה: בעימות הראשון בין החרדים לממשלה שעמד בסימן עבודות הרכבת בשבת – שרת התחבורה מירי רגב נכנעה ללחץ וצמצמה את העבודות בסופי השבוע. אתמול (שני) הגיש חה"כ משה גפני (יהדות התורה) הצעת חוק שתאסור הכנסת חמץ לבתי החולים הציבוריים – והיום הגיש הצעה לחייב שעות רחצה נפרדות לנשים וגברים באתרי רשות הטבע והגנים.

חוק החמץ של גפני

על פי הצעתו של יו"ר דגל התורה, בתקופת חג הפסח "לא יוכנס ולא יוחזק במוסד רפואי חמץ או כל מזון אחר, אלא לפי הוראות שתקבע מועצת הרבנות הראשית לישראל". עוד מציע גפני כי מנהלי בתי החולים יוכלו לקבוע שהמאבטחים במקום יוכלו למנוע הכנסת חמץ למבנה ביה"ח.

ההצעה עוררה סערה בקרב חברי האופוזיציה, שמיהרו לצאת נגדה. "אדוני ראש הממשלה, אם אתה רוצה לוודא שאנשים יכניסו חמץ בפסח לבתי החולים, תיעתר לבקשתו של גפני. אם זהותה היהודית של המדינה חשובה לך, עדיף שתחתור להסכמות רחבות", צייץ בטוויטר חה"כ מתן כהנא (המחנה הממלכתי).

המאבטח מחוץ לחדרה של הקשישה (צילום: דורי בן ישראל)
גפני מציע: המאבטחים בבתי החולים יימנעו הכנסת חמץ | צילום: דורי בן ישראל

יו"ר העבודה מרב מיכאלי צייצה: "75 שנה התקיימה מדינת ישראל כשמי שנאלצות ונאלצים לשהות בפסח בבית החולים נהנים ממטבח כשר אבל יכולים לאכול לפי אמונתם. גם את האיזון העדין הזה רומסים עכשיו ברגל גסה. למען השם, צאו לחולות ולחולים שלנו מהצלחת".

הפרדה גם באתרי הטבע?

חה"כ משה גפני הגיש הצעת חוק להסדרת שעות רחצה נפרדות לגברים ולנשים במעיינות ובשמורות טבע של רשות הטבע והגנים. לפי הצעת החוק, שעליה פורסם ב"ישראל היום", לפחות 15% משעות הרחצה של האתרים האלה יהיו בהפרדה. מרשות הטבע והגנים נמסר במענה לפניית N12 כי "טרם קיבלנו את ההצעה. לכשנקבל אותה נלמד ונתייחס".

"כפייה דתית בפרהסיה", כתב בזעם חברת הכנסת יוליה מלינובסקי מישראל ביתנו. "הקואליציה ממשיכה להשתולל. אחרי החמץ, הפסקת המימון לשבת ישראלית, הפסקת עבודות הרכבת בשבת, החוק שיבטל את כל התחב"צ בשבת, כעת מגיע גפני ומחליט שגם בטיולים שלנו בטבע, שעות הרחצה יהיו בהפרדה מגדרית. מה הפלא שספריות ציבוריות בי-ם מצפצפות על החוק וכבר מפרידות מגדרית".

היום: הקלה בעומס החום (צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים, חדשות)
גן לאומי עין חרוד. גפני מציע: שעות רחצה נפרדות לנשים וגברים | צילום: רינת רוסו רשות הטבע והגנים, חדשות

חה"כ מרב מיכאלי תקפה גם היא: 15% מהציבור רוצה הפרדה במעיינות. 'צריך לתת להם' אומרים אלו שמונעים מ- 80% מהציבור שרוצה תחבורה ציבורית בשבת ושיפסיקו לחטט לו באוכל בפסח. שקרנים, כוחניים, חצופים. לא נאפשר לכם".

חבר הכסת רון כץ מיש עתיד הוסיף: "האחד הבטיח חקיקה להקלה ביוקר המחיה והקפאת המשכנתא ובפועל רוצה לחוקק חוק לאסור חמץ בבתי חולים. השני הבטיח לעצור את התייקרות הארנונה והחשמל בפועל המחירים רק עולים. השלישי הבטיח בטחון אישי ומאז נעלמו עקבותיו והפשע חוגג. עברו חודשים מהבחירות ואתם עוסקים רק בעצמכם! מתי תעסקו בציבור?".

עבודות הרכבת בשבת וההתקפלות של רגב

בתחילת החודש שיגר יו"ר יהדות התורה ושר השיכון מכתב לשרת התחבורה ולראש הממשלה, שבו דרש לעצור את עבודות הרכבת בשבת. "לא נוכל להשלים עם המשך מצב זה", כתב. "הובא לידיעתי כי מתקיימות עבודות בשבת על ידי רכבת ישראל, במסילות ת"א בין מחלף רוקח למחלף ההלכה, שאינן עונות להגדרה של פיקוח נפש".

גולדקנופף המשיך: "למיטב הבנתי, עבודות אלו הינם כתוצאה מההסכמים שנחתמו על ידי ממשלות קודמות. בהסכמים הקואליציוניים שנחתמו בין מפלגות הליכוד ויהדות התורה סוכם כי עבודות אלו יופסקו", כתב - ודרש: "לא נוכל להשלים עם המשך מצב זה, ואני מבקש את התערבותך הדחופה בנידון לצורך ביטול ההסכמים הנ"ל".

יצחק גולדקנופף, יו"ר יהדות התורה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
גולדקנופף. דרש להפסיק את עבודות הרכבת בשבת | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

יומיים חלפו מאז מכתבו של גולדקנופף, ושרת התחבורה רגב החליטה להיענות חלקית לדרישתו ולצמצמם את העבדות ברכבת בשבת. על פי תוכנית עבודה שגובשה עם הנהלת רכבת ישראל, חלק מצומצם מהעבודות שעד אז  נעשו בשבת יחלו להיעשות בלילות במהלך השבוע. "השרה הנחתה כי השירות לציבור לא ייפגע בשום צורה", נמסר מטעמה של רגב. "חלק מעבודות הרכבת בשבת יצומצמו ויבוצעו - בלילות תוך שמירה על הסטטוס קוו והשרות לציבור הנוסעים לא יפגע".

שרת התחבורה לשעבר מרב מיכאלי האשימה את רגב ב"כניעה" לחרדים. "ספין מביך. אין דרך להעביר עבודות ברכבת משבת לאמצע שבוע בלי לפגוע בשירות, פשוט כי כבר היום כל שעה בלילה משמשת לעבודות", טענה יו"ר העבודה. "בתקופתי כשרה האצנו את העבודות בשבת כדי להחזיר יותר שירות יותר מהר. מירי וביבי נכנעים לחרדים הסחטנים ופוגעים ברכבת ובשירות. את החרפה הזאת אנחנו נחליף".