"שלבו זרועות כדי למנוע משבר": יממה לאחר הפגנת הענק השישית במספר נגד המהפכה המשפטית, עשרות ראשי ערים ורשויות מקומיות קראו היום (ראשון) לקואליציה לבלום את הדהירה קדימה למען הידברות בין התומכים למתנגדים. ראשי הערים, חלקם אנשי ליכוד, טענו כי הם "קשובים לרחשי הלב של הציבור" והדגישו כי הם "עוקבים בדאגה אחר המתרחש כיום במדינה ובעריהם".

לקריאת המכתב המלא 

"הרפורמה נוגעת בלב האיזון והיחס שבין שלוש רשויות הממשל במדינה", נכתב בהצהרתם של ראשי הרשויות. בתקופה האחרונה ניכר כי ישנה מחלוקת עמוקה בחברה הישראלית בנוגע להצעות חוק אלו. גם בינינו, נבחרי ונבחרות הציבור בשלטון המקומי ואזורי, ישנן מחלוקות ודעות שונות לגבי האיזון הראוי בין הרשויות והאופן לממש שינויים אפשריים".

חיים ביבס ובנימין נתניהו (צילום: פלאש/90 )
חיים ביבס ובנימין נתניהו | צילום: פלאש/90
בני ביטון, ראש עיריית דימונה (צילום: מרים אלסטר לפלאש 90)
בני ביטון, ראש עיריית דימונה | צילום: מרים אלסטר לפלאש 90

בין התומכים בקריאה להידברות נמנים ראשי ערים בולטים, חלקם אנשי ליכוד. בהם: ראש עיריית מודיעין חיים ביבס, ראש עיריית דימונה המקורב לנתניהו בני ביטון, ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל, ראש עיריית גדרה יואל גמליאל ועוד. מי שגיבש את הצהרת ראשי הערים הוא ראש מועצת אפרת וחבר מרכז ליכוד עודד רביבי, שהיה בימים האחרונים בקשר גם עם שר המשפטים וגם עם נשיא המדינה. 

"אנו עוקבים ורואים את נבחרי הציבור בשלטון המרכזי (חברי כנסת ושרים בממשלה), והן ראשי מערכת המשפט הבכירים ביותר, מתבטאים, מגיבים ומגבשים את עמדתם לגבי הצעות אלו", טענו ראשי הערים. לדבריהם, כדי ליישר את ההדורים יש לקיים "שיח של אחד מול השני", אך כמעט ולא נערך שיח מסוג זה.

הפגנה נגד הממשלה בתל אביב (צילום: החדשות 12)
"תגיעו להסכמות, תמנעו משבר" | צילום: החדשות 12

ראשי הערים החתומים על העצומה הדגישו כי המשיכו לפעול כתף אל כתף גם בתקופות מורכבות כמו מגפת הקורונה ובימי מבצע "שומר החומות". "המשכנו להוביל, לנהל ולהנהיג את הרשויות אשר בראשן אנו עומדים בכל השנים האחרונות", הוסיפו. "אנו ערים גם להערכות השונות על אתגרים כלכליים שעלולים להיווצר כתוצאה מהרפורמה ומבקשים למצוא את הדרכים לשלב זרועות יחד כדי למנוע משבר שכזה למען אזרחי ישראל והחוסן האזרחי".

"מבקשים למצוא את הדרכים לשלב זרועות יחד כדי למנוע משבר שכזה למען אזרחי ישראל"

מתוך מכתב ראשי הערים למען אחדות

ראשי הערים סיכמו בקריאה לשני הצדדים, תומכי המהפכה ומתנגדיה – "לשבת יחדיו, לברר לעומק את העמדות של כל צד, ולפעול ככל האפשר כדי להגיע להסכמות רחבות בנושאים בהם הצעות החקיקה נוגעות, בטרם תושלם". עוד הוסיפו כי יש לעשות כל מאמץ כדי "להגיע להבנות והסכמות רחבות, מתוך אמונה עמוקה כי למחבר בינינו יש ערך זהותי, חברתי ולאומי הנמצא בבסיס קיומנו בארץ הזאת".