התייחסות ראשונה: ראש הממשלה המיועד ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו השתתף היום (רביעי) בפודקאסט Common Sense של העיתונאית האמריקאית בארי וייס - והתייחס לשלל נושאים, בין היתר, גם לפגישה השנויה במחלוקת של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ, עם הראפר המושמץ קניה ווסט ועם מכחיש השואה ניק פואנטס: "ישר חשבתי שזה לא במקום. זו הייתה טעות - הוא לא היה צריך לעשות את זה".

בנימין נתניהו ביציאה מהמשא ומתן (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
בנימין נתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו נשאל תחילה על האנטישמיות הגואה בארה"ב. "אנטישמיות היא השנאה העתיקה ביותר והיא לא הולכת להיעלם במהירות", ענה. "יש בעיה? מאשימים את היהודים. כל יהודי צריך להחליט לגבי עצמו - היכן הוא רוצה לחיות ואיך הוא רוצה לחיות. הייתי רוצה שיהיו מספיק כוחות בארה"ב שמכבדים את התרומה האדירה של היהודים לציוויליזציה ולחברה האמריקאית".

ניק פואנטס (צילום: AP)
ניק פואנטס | צילום: AP

בהמשך נשאל נתניהו על ארוחת הערב של טראמפ עם קניה ווסט ועם מכחיש השואה ניק פואנטס באחוזתו של הנשיא לשעבר במאר-א-לאגו. "גיניתי את ההצהרות האנטישמיות של קניה ווסט" אמר יו"ר הליכוד. "ישר חשבתי שזה פשוט לא נכון ולא במקום, אני חושב שזו טעות - הוא לא היה צריך לעשות את זה".

"הוא היה תומך אדיר של ישראל, ואני מעריך את מה שהוא עשה למענה. הוא הכיר בירושלים בירת ישראל, הוא העביר את השגרירות האמריקאית לשם, הוא הכיר בריבונותנו ברמת הגולן, הוא יצא מההסכם המסוכן הזה עם איראן ותמך מאוד בעם היהודי. אז אני חושב שהוא עשה טעות ואני מקווה שזה לא יחזור על עצמו", המשיך יו"ר הליכוד.

קניה ווסט הודיע שהוא רץ לנשיאות (צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12)
קניה ווסט ודונלד טראמפ | צילום: מתוך "ערב טוב עם גיא פינס", קשת 12

מלבד אל טראמפ, נתניהו התייחס גם לפוליטיקה המקומית - ותקף את הממשלה היוצאת בראשות בנט ולפיד: "היא נכשלה כי היא לא הייתה ממשלת אחדות, זו הייתה ממשלת חוסר אחדות. למעשה, הם החרימו את רוב אזרחי ישראל היהודים מהממשלה. הם כרתו ברית, תאמינו או לא, עם האחים המוסלמים, שהוצאו מחוץ לחוק בכל המזרח התיכון, למעט בטורקיה ובקטאר. כדי להשיג כוח הם נתנו את הכוח למפלגה שרוצה לראות את סופה של מדינת היהודים כפי שאנחנו מכירים אותה, שתומכת בטרוריסטים בגלוי. זה מדהים".

נתניהו נשאל גם על הממשלה המיועדת שהוא עומד להרכיב. על בן גביר אמר כי "כשירותו להיות חבר קואליציה ושר נקבעה על ידי בית המשפט העליון - הם נתנו לו אישור מלא". בנוגע למדיניות שתוביל ממשלתו המיועדת הבהיר: "המדיניות תיקבע בידי ועל ידי הליכוד. אני כיהנתי כראש ממשלה 15 שנה - הכי הרבה זמן בהיסטוריה".

בנט ולפיד בכנסת  (צילום: AP)
בנט ולפיד | צילום: AP

"לא פעם שמעתי את תחזיות האבדון הללו, אבל אף אחת מהן לא התממשה. שמרתי על האופי הדמוקרטי של ישראל, שמרתי על מסורת ישראל. ישראל הזאת לא תישלט על ידי דיני התלמוד - אנחנו לא הולכים לאסור זכויות להט"בים. כידוע, ההשקפה שלי על כך שונה בתכלית, בלשון המעטה. אנחנו הולכים להישאר מדינת חוק. אני שולט לפי העקרונות שאני מאמין בהם. עכשיו, המערכת הישראלית שונה מזו שבארה"ב - שבה אפילו אפשר לומר שהמפלגה הדמוקרטית נשלטת בידי השוליים הרדיקליים. לא זה לא. זה לא".