102 ימים לבחירות ושר המשפטים גדעון סער, יושב ראש תקווה חדשה, יוצא למתקפה עקב החלטת תאגיד כאן 11 להוציא את רעייתו גאולה אבן לחופשה מהגשת התוכנית "השבוע", עד לאחרי הבחירות.

ועדת האתיקה של התאגיד הכריעה כי אבן תפסיק להגיש את התוכנית לאלתר, זאת בשל "חשש כבד לניגוד עניינים". זו לא הפעם הראשונה שאבן נאלצת לעזוב את תפקידה כדי שלא תצטרך לסקר את בעלה הפוליטיקאי: כשסער חזר לפוליטיקה לקראת בחירות 2019 פרשה מהגשת מהדורת החדשות המרכזית. בבחירות 2021, עת הגישה את תוכניתה "ערב ערב", יצאה לחופשה ללא תשלום.

בראיון ל"אופירה וברקוביץ'" הערב (שישי), תקף סער: "נגרם לגאולה עוול. היה פה שינוי של 180 מעלות: במערכות הבחירות הקודמות גאולה ביקשה לצאת לחל"ת והמנהלים שלה התווכחו איתה וביקשו ממנה להישאר. קרה פה משהו, והמשהו הזה זה כניעה למערכה של הביביסטים ברשתות החברתיות ובתקשורת, שבכל הכוח רצו להוריד אותה מהמסך. לצערי, תאגיד השידור הציבורי נכנע לקמפיין הזה".

"ברגע שבאים ואומרים שהיא לא יכולה לעסוק יותר באקטואליה במובן הרחב, הטאלנט מספר אחת של תאגיד השידור, זו עמדה חדשה ושונה מכל מה שהיה בעשור האחרון. זאת כניעה לטרור פוליטי שהופעל על תאגיד השידור".

בתאגיד השידור מסרו בתגובה לדברי סער הערב, "גאולה אבן סער היא אחת המגישות המקצועיות והמוכשרות בישראל. עם זאת, אנו מחויבים לאמון הציבור ולכללי אתיקה מקצועית וסבורים כי בתקופת בחירות עולה בעיה אתית שגאולה אבן סער תמשיך להגיש מהדורת חדשות מרכזית ביום שישי".

גאולה אבן-סער מתכוננת לפריימריז בליכוד - אקסטרה (צילום: אופירה וברקוביץ' , קשת12)
"נגרם לה עוול". גאולה אבן סער | צילום: אופירה וברקוביץ' , קשת12

"אם נתניהו לא יגיע ל-61, המשחק ייפתח. החרדים יעשו חשבון מחדש"

שבועיים אחרי שבני גנץ וסער הכריזו כי ירוצו יחד בבחירות הקרובות תחת רשימה אחת, "כחול לבן - התקווה החדשה", הסקרים ממשיכים לא להחמיא. בעוד שהשניים קיוו להתקרב ליאיר לפיד במספר המנדטים, הם עומדים כרגע סביב ה-12 בלבד, פחות או יותר מספר המנדטים שהיו זוכים לו בנפרד.

"מאמין שנהיה יותר, עוד נתחזק", אמר סער, "הציבור צריך להבין על מה הבחירות: להקים סוף סוף ממשלה יציבה. התייצב על המפה כוח שלישי בגודלו, דו-ספרתי, כשגנץ נמצא היום במקום הכי נכון לאחד. מאמינים לו בקשת הרחבה של הפוליטיקה הישראלית. החלטתי שזה הזמן שלו ושאלך ביחד איתו בלב שלם".

איך תקימו ממשלה? אין לכם 61. החרדים לא יילכו איתכם.
"אם נתניהו יצליח להגיע ל-61 - החרדים איתו, אבל אם לא - הם יעשו את החשבון שלהם מחדש. לא משנה מה הם אומרים בזמן הבחירות. המשחק ייפתח. אני יושב עם כולם כל הזמן, וכשאני אומר משהו זה לא על בסיס הערכה, אלא מעבר להערכה".

החיבור בינך לבין גנץ הפתיע והלחיץ לא מעט במערכת הפוליטית.
"אנחנו אוהבים להפתיע. היה בינינו שיח רציני מאוד של חצי שנה, דיברנו אפילו על לעשות משהו בכנסת הזאת, המכהנת. אני מאמין באיחודים וחיבורים, פחות בסטגנציה והתקטננות על ניואנסים. אני רואה בגנץ אדם ישר, פטריוט, שיכול לאחד. היו שני גושים: אחד שמאלה מהמרכז בראשות לפיד שלהערכתי לא יכול להקים ממשלה, ואחד של נתניהו שלדעתי אסור שיחזור. הגעתי למסקנה שחייבים לבנות באמצע גוש חזק מרכזי".

קחו את לפיד איתכם ותהיו שלישייה, כמו כחול לבן כשניצחה את הצד השני.
"לא, היא לא הצליחה להקים ממשלה. אפשר להיאבק על הקולות שנמצאים בתפר. אלה לא הרבה קולות, אבל הם יכריעו את הבחירות. הקולות האלה נמצאים בימין הממלכתי, אצל אנשים שהדעות שלהם לאומיות אבל סולדים מפולחן האישיות ולא רוצים להחזיר את המדינה אחורה. האיחוד הזה נותן להם מענה".

מה חשבת על התליונים?
"המהלך שלנו הוא להילחם על מדינת ישראל ועתיד הילדים שלנו, האם נהיה מדינה מתקדמת או מדינה שהולכת לקיצוניות וסוגדת לאדם אחד, כמו שראינו עם התליונים. זו אינדיקציה לכיוון שאנחנו הולכים אליו".

מה חשבת על הכתבה ששודרה אודות פעיל הליכוד, רמי בן יהודה?
"חברי כנסת שהיו שרים באים ונותנים לגיטימציה לבריון שמטנף את הפה ומטיל טרור כלפי אנשים כמו בני בגין. כאשר הוא בא מול אשתו של זאב אלקין והילדים ומפחיד אותם בבית שלהם, זה להטיל טרור. השיטה הייתה להטיל טרור עד שאנשים יישברו, זה היה גלוי על השולחן. אצלי לא נשברו. המטרה היום זה להציל את מדינת ישראל".

בני גנץ וגדעון סער בהצהרה על ריצה משותפת (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)
"גנץ אדם ישר ופטריוט שיכול לאחד". גנץ וסער | צילום: תומר נויברג, פלאש 90

מה ימנע מהממשלה שתקימו לא להתפרק כמו זו האחרונה?
"היא לא הייתה אופטימלית, אבל הייתה עדיפה. צריך להפיק לקחים ולכן טבענו בני ואני את הסיסמה שעכשיו כולם חוזרים אליה, ממשלת אחדות לאומית רחבה שאינה תלויה בקצוות. יום אחרי הבחירות השאלה תהיה האם ביבי יכול לאחד, האם לפיד יכול לאחד או האם גנץ יכול לאחד".

איך מערכת היחסים שלך עם לפיד?
"בסדר גמור, אנחנו עובדים ביחד. לא רבתי עם יאיר. יש לי יחסים טובים מאוד עם לפיד, אני מעריך אותו, עבדנו ביחד להקים את הממשלה הזאת וגם במשך הכהונה. אני מכבד אותו, אך עם זאת אומר בצורה הכי ברורה שרק גנץ יכול לאחד את המדינה ולדעתי יאיר לא יכול לעשות את זה. זה השיקול שלי".

ייתכן שתשבו עם נתניהו כשגנץ ראשון ברוטציה?
"לא נשב תחת נתניהו כראש ממשלה, לא ראשון ברוטציה, לא שני ברוטציה ולא שלישי ברוטציה. לא צריכים להחזיר את מדינת ישראל אחורה, צריך להתקדם קדימה. הוכחתי באופן אישי כשאחרי הבחירות הציעו לי להיות ראש ממשלה, ראשון ברוטציה, שנה ושלושה חודשים - ואמרתי לא, אני לא מחזיר את נתניהו. כשרצו להקים ממשלה חלופית אמרתי פעם שנייה לא, וגם לגנץ הייתה את אותה התשובה".

איך היחסים שלך עם איילת שקד?
"אני מעריך את איילת כשרה טובה, אני ביחסים טובים איתה ומכבד אותה. הכיוון שלה שונה. גם לפני שנה פלוס וגם לפני כמה שבועות, היא העדיפה להחזיר את נתניהו לראשות הממשלה. זו דעה לגיטימית בעיניי, אבל לא נכונה. אנחנו חושבים שלא נכון למדינה להחזיר את נתניהו לראשות הממשלה, היא חושבת ההפך".

מה עם יועז הנדל? נתת לו ברקס.
"בדיוק הפוך. קראתי הבוקר אצל עמית סגל שיועז, תוך כדי שישב בתקווה חדשה, ניהל משא ומתן עם ימינה על הליכה משותפת בבחירות. עכשיו הוא מנהל משא ומתן עם ימינה כששקד בראש. אני מאחל לו בהצלחה, הוא היה השותף שלי בכנסת היוצאת, אני מכבד אותו ולא רוצה לומר שום דבר שייפגע בו באיזשהו אופן. היה לי הסכם עם דרך ארץ, מילאתי אותו במאה אחוז, אבל ההסכם היה לכנסת היוצאת".