ממשלת בנט-לפיד ניצלה: אחרי סוף שבוע של מגעים מאחורי הקלעים ופגישה ארוכה עם ראש הממשלה החליפי ושר החוץ יאיר לפיד, ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי ממרצ חזרה בה היום (ראשון) מהתפטרותה מהקואליציה. לאחר שהושגו הבנות עם לפיד, רינאוי-זועבי תשוב להצביע יחד עם הקואליציה, שיחד עמה עומדת על 60 תומכים.

בפגישה המכריעה של רינאוי-זועבי עם לפיד השתתף גם השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פרג', השושבין של המהלך ומי שרתם לכך את ראשי הרשויות הערביות, וגם השר חמד עמאר. בסיום הפגישה הפומבית שוחחו לפיד ורינאוי-זועבי בארבע עיניים, ולאחריה הוחלט כי מהיום רינאוי-זועבי תתנהל מול שר החוץ.

שר החוץ יאיר לפיד אמר בתום הפגישה: "אני מקבל את ח"כ רינאוי זועבי בחזרה לקואליציה, ניהלנו שיח פתוח, גלוי, שקול על הצרכים האמיתיים של החברה הערבית גם איתה וגם עם ראשי הרשויות שאני מודה להם שבאו והתגייסו. שמנו מאחורינו את הוויכוח הזה וחוזרים לעבודת הממשלה".

ח"כ רינאוי-זועבי אמרה בהודעה משותפת עם לפיד: "באתי וצמחתי מהרשויות המקומיות הערביות עכשיו אני בכנסת כדי להיטיב עם החברה הערבית. אחרי לחץ עצום של ראשי הרשויות הערביות שהפנו אליי ושהם מבינים את המשמעות של הפרישה שלי מהקואליציה אני הסכמתי לשבת היום ובאתי איתם לשר לפיד ואני רוצה להגיד שאני מודעת ומבינה שהאלטרנטיבה לממשלה הזאת היא ששר המשטרה הבא יהיה בן גביר ואני רוצה למנוע את האלטרנטיבה הזאת".

ח"כ רינאווי זועבי ,ראשי הרשויות ויאיר לפיד
ח"כ רינאוי-זועבי, ראשי הרשויות והשר לפיד

"לכן, מכיוון שאני באה לשרת את הרשויות המקומיות ולהביא להישגים עבור הצרכים של החברה הערבית, אני אתמוך בקואליציה", המשיכה חברת הכנסת. "אבל אני גם רוצה שהממשלה תהיה אמיתית וקשובה לחברה הערבית ולצרכים שלה בבריאות, בחינוך, בדיור, בתשתיות".

ראש האופוזיציה בנימין נתניהו תקף את ההבנות שהושגו עם ח"כ רינאוי-זועבי: "בנט ולפיד מוכנים לעשות הכול כדי לשרוד בשלטון, הם משלמים לשונאי ישראל ולתומכי הטרור כי הממשלה שלהם תלויה בהם. לזה יש להם כסף. להצעה שלנו להשלים את המלגות ללוחמים ל-100% אין להם כסף".

בימינה השיבו למתקפה: "הסיבה שביבי צווח בהיסטריה בסרטון היא כדי לחפות על שקריו. גובה הצעקות כעומק השקרים. הוא יודע את האמת: לא הובטחו שום כספים חדשים לח"כ רינאוי- זועבי. מה שנדון עימה, הוא פתיחת חסמים על תקציבים קיימים מתוך תוכנית החומש שאושרה מזמן בממשלה במסגרת התקציב הקיים, בתחומי החינוך, התשתיות, התעסוקה ועוד. כך היה בממשלה הקודמת וכך בממשלה הנוכחית וכך ראוי. הברית האמיתית היא של בן גביר, ביבי וטיבי שממשיכים לשתף פעולה להפלת חוק ממדים ללימודים".

השר עיסאווי פריג', שפעל רבות מאחורי הקלעים לסיום המשבר, צייץ: "מעז יצא מתוק, הקואליציה תצא מחוזקת מהמשבר. נמשיך לפעול לטובת החברה הערבית ולטובת החברה הישראלית כולה".

אחד הגורמים שהשתתפו בפגישה עם לפיד הסביר כי הדרישה שהציגה ח"כ רינאוי-זועבי בפגישה היא זירוז תהליכים והסרת חסמים וביורוקרטיה של התהליכים שאותם דורשים בחברה הערבית. רינאוי-זועבי הדגישה כי היא מגיעה עם גיבוי מלא מהחברה הערבית שלא רוצים שתתפטר.

בסביבתה של רינאוי-זועבי הודו: "למרות שהתכוונה להעלות את מצעד הדגלים בירושלים והמתיחות באל-אקצא בפגישה עם לפיד, זה לא קרה בסוף. כל הדרישות שהציבה נוגעות לרשויות המקומיות וצורכי החברה הערבית".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

בתום הפגישה, סיכם השר פריג': "הישיבה היתה באווירה טובה, כשברור שהשמירה על שלמות הממשלה והקואליציה היא אינטרס עליון של הציבור הישראלי בכלל והציבור הערבי בפרט. אנחנו נעשה הכל כדי להפוך את המשבר להזדמנות לחיזוק המחוייבות של הממשלה לחברה הערבית, עם הפנים קדימה להעברת התקציב". ראשי הרשויות הביעו את תמיכתם בהמשך קיומה של הממשלה והעבירו את המסר הזה לשרים לפיד, פריג', עמר ולח"כ רינאווי-זועבי.