לאן מועדות פניו של ראש הממשלה נפתלי בנט, שבקרוב יהיה ראש הממשלה לשעבר? במסיבת העיתונאים המשותפת עם יאיר לפיד שיחליף אותו, בנט לא התייחס באופן מפורש לעתידו הפוליטי. "יש לנו מדינה לנהל", ענה לאחר שנשאל אם הוא פורש מהחיים הפוליטיים.

על פי ההסכם, בשלב הראשון בנט יהפוך לראש הממשלה החליפי ול"מחזיק תיק איראן" - ככל הנראה כבר בשבוע הבא. עם זאת, כלל לא בטוח שיתמודד בבחירות הקרובות שמסתמן שייערכו ב-25 באוקטובר. בנט ייקח את הימים הקרובים להחליט, ובשלב זה אי אפשר לפסול את האפשרות שיפרוש.

מתן כהנא (צילום: פלאש 90, פלאש/90 )
יעמוד בראש המפלגה? מתן כהנא | צילום: פלאש 90, פלאש/90

אם בנט יחליט שלא להתמודד, הוא צפוי לפקיד את "ימינה" בידיו של סגן השר לשירותי דת מתן כהנא. עם זאת, מקורבים לבנט אמרו אמש כי הוא מתכוון להמשיך לרוץ ויתמודד לבד. אם כן יתמודד, סביר להניח שהרשימה שיציג תהיה שונה לחלוטין - ולא עם אותם האנשים שמרכיבים כעת את המפלגה. איילת שקד, ששוהה במרוקו, עודכנה על ההחלטה שעה לפני פרסומה.

במהלך הדברים שנשא בנט בהצהרה המשותפת עם לפיד הוא ניסה לסכם את התקופה שבה ניהל את המדינה: "אחרי שנה כראש ממשלת ישראל אדם לא נשאר כשהיה. הוא מבין דברים. הפרספקטיבה משתנה", אמר. "אני מבקש להודות לגילת אשתי ולילדיי הנפלאים שנשאו איתי בעול הכבד הזה בשנה החולפת. אני מודה גם לחבריי בסיעה. אני מודה לכם, אזרחי ישראל הנפלאים, על הזכות הנדירה שהייתה לי לשרת אתכם".

"אני חושבת שמאוד עצוב למדינה שלנו, זה מה אני חושבת", אמרה לחדשות 12 מירנה בנט, אימו של ראש הממשלה. "זה מאוד חבל".

לא רק עתידו של בנט לוט בערפל - אלא גם עתידם של מורדי ימינה עידית סילמן, עמיחי שיקלי וניר אורבך. ראש האופיזיציה בנימין נתניהו התייחס בכנסת לאפשרות שישריין אותם במענה לשאלות הכתבים: "הליכוד אישר את בקשתי לאפשר כמה שריונים, זה נוהג קבוע. זה כמובן אפשרי ואני כמובן אשקול את זה בהתאם לנסיבות. יש לי הערכה גדולה לאנשים שבאומץ לב התייצבו והיו נאמנים להבטחות שלהם לבוחר ואני אקח את זה בחשבון".