בתום שעות ארוכות של מו"מ ואחרי שהוקאליציה והאופוזיציה הגיעו להסכמות ברגע האחרון, המליאה אישרה הלילה (שלישי) את חוק פיזור הכנסת בקריאה ראשונה, ולמעשה הבחירות החמישיות בתוך שלוש שנים וחצי יוצאות לדרך. אומנם ביממה הקרובה עוד אפשר לנסות ולמצות את המגעים לממשלה חלופית בכנסת הנוכחית ולמנוע בחירות, אך נראה שהסיכויים לכך אפסו. 

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

הלו"ז הפוליטי עד רביעי בחצות

1. היום ומחר - חקיקה בהסכמה בכנסת. הצדדים אישרו להעביר את רפורמת נפש אחת ואת המענקים לעצמאיים בתקופת האומיקרון. הצדדים אישרו גם באופן שערורייתי להגדיל את מימון המפלגות ב-30 מיליון שקל ומאידך - שלא להעביר את חוק המטרו שיאפשר את הקמת התשתית העצומה לפרויקט שעלותו 150 מיליארד שקל. 

2. מחר עד חצות תתפזר הכנסת. הלילה עברה ההצעה בקריאה ראשונה, ועד מחר בלילה הח"כים צפויים להשלים אותה ולצאת לפגרת הבחירות ולקמפיינים. 

3. בחצות בדיוק יתמנה לפיד לראש הממשלה, ובנט – לראש הממשלה החליפי.

4. בחמישי בבוקר - טקס החילופים.

כניסת לפיד ללשכת רה"מ - כך זה יעבוד 

אמש פרסמנו במהדורה המרכזית שהפתרון לקשיים במעבר של לפיד למעון הרשמי בבלפור עשוי להיות שכירת מעון חלופי בירושלים.

בשבוע שעבר פרסמנו כי גורמים ביטחוניים הבהירו שדרישת ראש הממשלה החליפי לפיד להיכנס למעון בבלפור אינה ישימה בשל מצבו הרעוע של הבית. העיכוב בשיפוצים שלא החלו עדיין, והעובדה שהמעון מוזנח, גורמת לאפשרות אחרת לעלות על הפרק בימים האחרונים: לפיד יעבור לדירת שרד אחרת שהמדינה תעמיד לשירותו בירושלים. 

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

אם זה אומנם יקרה, זה יעלה בקנה אחד עם הרצונות של שב"כ, שבזמן זה יוכלו להעביר את השיפוצים הנדרשים במעון בבלפור - וגם עם רצונותיו של לפיד, שלא מעוניין להפוך את ביתו ל"מבצר", כלקח מכהונת בנט. בשב"כ הגיבו כי אינם מתייחסים לסוגיות אבטחה, ובלשכת לפיד אומרים שהוא לא עוסק בכך כעת, ושהכול יהיה בשיח עם הגורמים המתאימים.

בלשכת לפיד כבר כוססים ציפורניים בהמתנה לרגע המיוחל: כניסתו לראשות ממשלת המעבר. אז קודם כל, זה יקרה כאמור באופן אוטומטי: אין צורך בהשבעה וגם אין הצבעה בכנסת. הסיבה היא שהממשלה, כולל המעמד של לפיד כראש ממשלה חליפי, כבר אושרו בכנסת בשנה שעברה, עם השבעת ממשלת בנט.

רגע אחרי שהכנסת תתפזר סופית, לפיד יהיה מיידית כבר ראש הממשלה בפועל: כל הסמכויות, המאבטחים, השיירה, הכל עובר אליו. הוא יעבור חפיפה מסודרת עם ראש הממשלה בנט, שכבר הכין לו תיק מדיני-ביטחוני יחד עם המזכיר הצבאי וראש המל"ל.

הרכב ממשלת המעבר שלפיד יעמוד בראשה לא ישתנה. כל השרים יישארו במשרדיהם. גם לפיד לפי שעה נשאר במשרד החוץ בנוסף לתפקידו כראש ממשלת המעבר. בנט יהיה מחזיק תיק איראן, אלא אם יחליט לפרוש - הוא טרם קיבל החלטה סופית.

לראשונה אחרי כמעט 14 שנה, מי שינהל קמפיין בחירות מלשכת ראש הממשלה לא יהיה נתניהו אלא מועמד אחר - לפיד, והוא ינהל את מה שמכונה "קמפיין גן הוורדים": יצטלם, ייפגש, ילחץ ידיים, יטוס, ישלוט לכאורה בסדר היום, כשהאירוע המשמעותי שמחכה לו הוא ההגעה של הנשיא ביידן לישראל בעוד פחות משלושה שבועות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו בקלפי (צילום: מרק ישראל סלם, פלאש/90 )
לראשונה מזה כמעט 14 שנה, מי שינהל קמפיין בחירות מלשכת ראש הממשלה לא יהיה נתניהו | צילום: מרק ישראל סלם, פלאש/90

ומה קורה אם שוב לא תהיה הכרעה בבחירות ולא תושבע ממשלת קבע? לפיד יישאר בתפקיד ראש הממשלה עד שתהיה ממשלה חדשה בישראל. זו תהיה ממשלה שיש עליה מגבלות בהחלטות ובמינויים, והכנסת תהיה משותקת. לפיד יישאר בלשכה החשובה במדינה, והוא ינסה להפוך את הזמני לקבוע, בעוד שנתניהו ינסה לגרום לו שלא להתרגל ולחזור לשם כמה שיותר מהר.