השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' נפגש היום (שבת) עם ח"כ ג'ידא רינאוי-זועבי שהודיעה השבוע על פרישתה מהקואליציה. הפגישה בין השניים ארכה כשעתיים, ובסיומה אמר ל-N12 גורם המעורה בפרטיה כי "יש הבנות והמשבר מאחורינו". אך בסביבתה של רינאוי-זועבי טוענים כי עדיין לא הושג סיכום והיא שוקלת את צעדיה.

מוקדם יותר היום קרא השר פריג' לח"כ רינאוי-זועבי לפרוש מהכנסת אם היא החליטה לפעול נגד האג'נדה של מפלגת מרצ. "את נבחרת תחת האג'נדה הזו. מצביעי מרצ, בפער גדול, רוצים בהמשך קיום הממשלה והשארת מרצ בממשלה", אמר באירוע שבתרבות ברמת השרון. "את מחויבת לפעול על פי האג'נדה של הבוחרים ששלחו אותך. ואם לא, ההיגיון הפשוט. אני במקומה הייתי מתפטר, ככה הייתי נוהג".

יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס למשבר בריאיון לחדשות סוף השבוע והבהיר כי מרצ לא מתכוונת לפרק את הממשלה. לדבריו, "אנו מחויבים באופן מלא לשלמותה של הממשלה. אנחנו לא נהיה אלה שנפרק אותה. הופתענו מאוד מהצעד של ח"כ רינאוי-זועבי. שוחחתי איתה וגם היא מבינה שאסור לתת יד להפלת הקואליציה. לא ניתן פרס לנתניהו ובן גביר"

במייל שהוציא הורוביץ לתומכי מרצ, כתב: "שיטת הבחירות בישראל איננה אישית, אלא מפלגתית. אדם בוחר ברשימה, והיא זו שפועלת יחד, וחבריה פועלים על פי החלטותיה. והחלטנו ברורה: להמשיך בקיום הממשלה".

מי שעוד נפגעה מפעולותיה של ח"כ רינואי-זועבי היא חברת הכנסת אמילי מואטי מהעבודה, שהגדירה את עצמה כחברה שלה: "אני כל כך נפגעתי שאני לא מצליחה להביא את עצמי להתקשר אליה. אני מעריכה אותה, אוהבת אותה. אני לא מצליחה להבין למה היא עשתה את זה. יש רגעים שאתה צריך לראות את גודל השעה ולהבין שזה לא איזה לונה פארק של אידאולוגיה, זה בעיקר עבודה מאוד קשה ומאוד איטית".

ישראל בדרך לבחירות? הזירה הפוליטית

"אין בעיה, תחזירי את המנדט", אמרה בתגובה על הסיבות שרינאוי-זועבי מנתה כטריגרים לפרישתה מהקואליציה. "הציבור בחר יותר ימין ועל כן הקואליציה היא ימנית. הדרך לשנות את זה היא לא להוציא מכתבים, לצייץ בטוויטר ולבלבל במוח. הדרך לשנות את זה היא לפגוש את הציבור ולשכנע אותו בצדקת הדרך והחזון שלך. אם המצפון שלך לא מאפשר לך לחיות את היום-יום בכנסת - אנא פני את מקומך ותני לאדם שאחרייך להיכנס. אנחנו לא בג'ימבורי ולא בפסטיבל חיבוקים בגליל".

"לפעול ביחד עם הרשימה המשותפת"

בתוך כך, חבר הכנסת אלי אבידר (ישראל ביתנו), שפרש לפני 3 חודשים מתפקידו כשר וחזר לכנסת, יצא היום בביקורת חריפה נגד חבריו ממפלגות השלטון. "אם נמשיך להיות נאיביים ואם נמשיך להיות טירונים פוליטיים אז המצב יהיה לא טוב", התייחס אבידר באירוע שבתרבות בפתח תקווה להודעתה של חברת מרצ, ג'ידא רינאוי זועבי על פרישה מהקואליציה.

"אם נהיה טיפ טיפה מתוחכמים הממשלה הזו יכולה להישאר", המשיך אבידר, ואז הפנה את האצבע המאשימה אל עבר שר החוץ יאיר לפיד: "חברת כנסת שרוצה להפיל ממשלה לא שולחת מכתב, היא מגיעה להצבעה על פיזור הכנסת ומצביעה, היא מתחבאת בחנייה ומגיעה. אז היא לא רוצה להפיל. הבטחת לה תפקיד בשנגחאי? היא מחכה לתפקיד 4-3 חודשים? תסגור את זה!".

לאחר מכן עבר אבידר למתקפה על השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, שאישר את מתווה מצעד הדגלים ביום ירושלים דרך שער שכם: "לפעמים לא צריך לקבל את ההמלצה של גורמי המקצוע - אתה צריך לשקול אם הדבר הזה ידליק מדורה או לא. אם אתה רוצה להדליק מדורה – על הכיפאק, תבוא עם דלי נפט ותדליק. בתקופה כזו רגישה, לעשות מצעד דגלים? מה אתה עושה?".

אחד הנושאים החשובים ביותר לאבידר הוא העברת "חוקי הנאשם", ואם הם לא יוקדמו הוא עשוי להערים קשיים נוספים על הקואליציה, שגם כך נמצאת על כרעי תרנגולות. "חייבים לעשות הסכם עם הרשימה המשותפת כדי להעביר את החוק שמונע מנאשם בפלילים להרכיב ממשלה", אמר. "אם נלך לבחירות, הן יחזרו להיות בנושא 'שובו של ביבי'. עכשיו עלינו להתאחד כדי למנוע את שובו".

זוהי לא הפעם הראשונה בה אבידר הלך למעשה צעד קדימה מהריאיון שבו לפיד הסתפק בלא לפסול שיתוף פעולה עם הרשימה המשותפת, וקורא בפה מלא לפעול יחד איתם. דבריו של לפיד עוררו כזכור ביקורת נוקבת מצד שרי ימינה ותקווה חדשה שהבהירו שלא יסכימו להישען על הרשימה המשותפת.