בצל הדיווחים על סיכול פיגוע נגד ישראלים על אדמת טורקיה: שר החוץ וראש הממשלה החליפי יאיר לפיד נפגש היום (חמישי) עם מקבילו הטורקי מבלוט צ'בושולו באנקרה. בתום הפגישה בין השניים, הם מוסרים יחד הצהרה לתקשורת. "לא ניתן לאף גורם לבצע פיגוע בשטחנו", הבהיר שר החוץ הטורקי לצד לפיד. הוא ציין כי סוכנויות הביטחון של המדינות משתפות פעולה בכל מה שנוגע לביטחון הישראלים בטורקיה וכי ארדואן מודע ומפקח על מה שקורה. 

החשש מפיגוע נגד ישראלים בטורקיה - סיקור N12

לפיד הודה במסיבת העיתונאים לטורקיה "על העזרה במאמצים שסייעו לכך שחיי ישראלים ניצלו". הוא ציין כי יחסי המדינות השתפרו מאוד בשנה האחרונה, והביע תקווה להמשך בכיוון הזה. "התחלנו לקיים דיון על החזרת השגרירים בעתיד הקרוב, ועל שיפור הדיאלוג המדיני והכלכלי בינינו, אני מקווה שנשלים זאת בקרוב", אמר לפיד.

לאחר שנחת באנקרה, אמר לפיד כי "בשנה האחרונה הייתה התקדמות גדולה של היחסים בין ישראל לטורקיה. נתתי לפני זמן קצר באנקרה. אני שמח לפגוש פה את ידידי מבלוט צ׳אבושלו, שר החוץ הטורקי, נמשיך להדק את שיתוף הפעולה המדיני-בטחוני בין המדינות".

שר החוץ לפיד נועד עם מקבילו בטורקיה (צילום: בועז אופנהיים)
"סייעתם לכך שחיי ישראלים ניצלו". לפיד וצ'בושולו באנקרה, היום | צילום: בועז אופנהיים

"בשבועות האחרונים ניצלו חייהם של אזרחים ישראלים בזכות שיתוף הפעולה הבטחוני והמדיני בין ישראל לטורקיה", אמר לפיד לצד צ'בושולו. "המאמצים האלה נמשכים, רק היום פורסם שהמודיעין הטורקי הצליח לסכל ממש לאחרונה פיגוע איראני חמור באיסטנבול, אנחנו מלאי הכרת תודה לממשלת טורקיה על הפעילות המקצועית והמתואמת", הוסיף.

שר החוץ ציין במפורש כי מאחורי נסיונות הפגיעה בישראלים עומדת איראן. "המודיעין אינו מוטל בספק. לא מדובר רק בנסיונות לרצח של תיירים ישראלים חפים מפשע, אלא גם בהפרה ברורה של הריבונות הטורקית בידי הטרור האיראני", הבהיר לפיד. "מטרתנו המיידית היא להביא לרגיעה, שתאפשר לנו לשנות את אזהרת המסע לטורקיה".

מוקדם יותר היום, דיווחה התקשורת הטורקית כי תא איראני שנערך לרצוח ישראלים נחשף במסגרת מבצע משותף של המודיעין במדינה ושל רשויות הביטחון. כלי נשק נתפסו וכ-10 חשודים נעצרו, בהם משתפי פעולה מקומיים - אנשי משמרות המהפכה שהתחזו לסטודנטים ולתיירים. 

על פי התקשורת הטורקית, ביום חמישי בוצעה פשיטה נגד החוליה האיראנית בבתים ובבית מלון. במהלך החיפושים שנערכו בדירתם של החשודים, נתפסו שני משתיקי קול, שני רובים, מסמכים רבים וחומרים דיגיטליים. 

יאיר לפיד  (צילום: בועז אופנהיים)
"התקדמות גדולה ביחסים". לפיד באנקרה, היום | צילום: בועז אופנהיים

בסוף השבוע הועלתה אזהרת המסע לטורקיה, בדגש על העיר איסטנבול, לרמה הגבוהה ביותר - וישראלים השוהים במדינה נקראו לשוב ארצה. הביקור מתרחש על רקע הדרמה הפוליטית בישראל, ופחות משבוע לפני שלפיד אמור להיכנס ללשכת רה"מ.