בדרך לבחירות: בעוד שהמגעים בין הקואליציה והאופוזיציה נמשכים, שורה של חוקים "נתקעים" – ביממה האחרונה שלפני פיזור הכנסת. יש חוקים שהאופוזיציה מסרבת לקדם, אבל היא סופגת לחץ – מתוך הליכוד, אך גם מצד מפלגות נוספות. עם פיזור הכנסת שצפוי לעבור היום (רביעי) עד חצות, יידע הציבור מתי הולכים לבחירות.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

חלק מחברי הכנסת בליכוד לא יודעים איך לבשר לאנשים שממתינים לחוק הוויזות, מדוע הוא לא עבר ברגע האחרון. מלבד השיקול הציבורי, מדובר גם בשיקול מדיני. השגריר האמריקני קרא אתמול לליכוד לאשר את העברת החוק. כמו כן, ראש האופוזיציה נתניהו צפוי להיפגש עם הנשיא ביידן בעת ביקורו בישראל, והסוגיה עשויה לעלות בפגישה.

בנימין נתניהו (צילום: ערוץ הכנסת - 99)
צפוי לפגוש את הנשיא ביידן, ראש האופוזיציה נתניהו | צילום: ערוץ הכנסת - 99

גם חוק האיזוק האלקטרוני לגברים אלימים – עדיין תקוע. לחצים גדולים מופעלים על חברי הכנסת להעביר את החוק - לא רק מצד הקואליציה, אלא גם מצד חברים באופוזיציה. חה"כ קרן ברק, לדוגמה, הגישה הצעת חוק כזו בעצמה. לכך מצטרפים עוד שורה של חוקים של חברי כנסת שונים, שתקועים בוועדה לביטחון הפנים, שמנהלת חה"כ מירב בן ארי.

בליכוד גם ממשיכים להשתמש בחוק המטרו כקלף מיקוח, וחוזרים על ההצעה שלהם – הם ייתמכו בחוק רק בתמורה להקדמת הבחירות, כך שהן ייערכו בתאריך שבו הישיבות בחופש. גם יש עתיד לא חפה מאשמה, ונראה כי היו"ר יאיר לפיד לא מתכוון להיות המבוגר האחראי שיפתור את הפלונטר.

יאיר לפיד (צילום: Olivier Fitoussi Flash90)
יתמנה לרה"מ ללא צורך בהשבעה או בהצבעה בכנסת, יאיר לפיד | צילום: Olivier Fitoussi Flash90

ביום שני עברה ההצעה לפיזור הכנסת בקריאה ראשונה – והיום עד חצות צפויים חברי הכנסת להצביע על ההצעה בקריאה שנייה ושלישית. המליאה תיפתח בשעה 11:00, ולאחר יום של כיפופי ידיים וניסיונות אחרונים להעביר את החוקים התקועים – יאיר לפיד יתמנה לראש ממשלת המעבר ונפתלי בנט לראש הממשלה החליפי. מחר בבוקר צפוי להיערך טקס החילופים.

מאחר ומעמדו של לפיד כראש ממשלה חליפי כבר אושר בהשבעת ממשלת בנט, כניסתו למשרד ראש הממשלה תיעשה באופן כמעט אוטומטי, ולא יהיה צורך בהשבעה או בהצבעה בכנסת.

מוקדם יותר היום דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי לאחר שימונה לראש הממשלה, לפיד יתגורר בווילה סלאמה שבירושלים. הווילה תשמש כמעון ראש הממשלה הרשמי עד להשלמת השיפוצים במעון שברחוב בלפור.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית