הטלטלה הפוליטית: הסתיימה ישיבת סיעת ימינה, שעות אחרי פרישת סילמן. ראש הממשלה נפתלי בנט כינס את חברי סיעת ימינה בלשכתו, במטרה למנוע את הפלת הממשלה. בסיומה של הפגישה שחרר בנט הודעה לתקשורת.

"עידית עברה רדיפה במשך חודשים, אלימות מילולית מאנשי ביבי וסמוטריץ' ברמה הנוראית ביותר. היא תיארה בפניי את האיומים על מקום העבודה של שמוליק בעלה ועל הילדים שלה בבני עקיבא. היא נשברה בסוף. הדבר המרכזי שאנחנו צריכים לעסוק בו כרגע הוא ייצוב הסיעה והקואליציה", נכתב בהודעה.

"שוחחתי עם כל ראשי המפלגות - כולם רוצים להמשיך עם הממשלה הזו. הממשלה הזו עובדת למען אזרחי המדינה. יש 8% צמיחה, הפסקנו את הזרמת המזומנים לחמאס, אנחנו מנהלים מערכה בהקשר האיראני, ונלחמים בפשיעה במגזר הערבי. יש פה הזדמנות לקחת את האירוע הזה, ללמוד ממנו ולתקן את הפערים שנוצרו".

בסיום ההודעה של בנט נכתב כי "כל הממשלה הייתה מושתתת על שמירת הסטטוס קוו - ולא על עשיית תנועות חדות. האלטרנטיבה היא עוד בחירות ואולי עוד בחירות אחריהן, וחזרה לימים של חוסר יציבות מסוכנת למדינת ישראל".

בתוך כך, גורמים בימינה נשארו אופטימיים והעריכו כי "הדימום נעצר" והאירוע נמצא בשליטה. למרות זאת - במהלך הפגישה בסיעה חה"כ ניר אורבך התפרץ לעבר בנט ואמר: "לא ייתכן שהשתמשת בביטוי גדה מערבית. זה לא קשור לשאר המפלגות בקואליציה. זה סתם לשלם מחיר בבית האידיאולוגי שלנו, הכנסתם אותי לסיטואציה בלתי אפשרית".

מוקדם יותר היום בנט נפגש עם אורבך ועם שרת הפנים איילת שקד. נתניהו נאם בדיון מיוחד בכנסת, שבו הוא כינה את הממשלה "חלשה ורופסת" - וטען שימיה ספורים. גם חה"כ שירלי פינטו נועדה עם בנט ושקד. פינטו היא ח"כית נורווגית, אבל אם אורבך יחליט לפרוש לגמרי (ולא להתפצל או לחבור לאופוזיציה) - היא תהפוך לח"כית מן המניין. גם היא מחוזרת על ידי האופוזיציה.

על רקע הדברים האלה, לפני הפגישה עם בנט, חבר בסיעת ימינה טען שראש הממשלה וראשי הקואליציה "חיים בסרט" ואינם מודעים לחומרת המצב. בתוך סיעת ימינה יש כבר שני חברים שסיכמו שאם תהיה אפשרות לממשלת ימין, הם יצטרפו אליה.

בעקבות איומים ברשתות החברתיות כי הפילה את הממשלה, הועלתה רמת האבטחה סביב סילמן והיא הוגדרה דרגה 4. היא תאובטח על ידי מאבטח צמוד ובמשטרה יקיימו דיונים סביב רמת האבטחה בהתאם לאיומים.

"אנחנו מקבלים את עידית בחיבוק חם ובזרועות פתוחות", אמר נתניהו בפתח נאומו. "עידית שבה הביתה – לימין האמיתי, למחנה הלאומי. יש היום בישראל ממשלה חלשה ורופסת, ימיה ספורים. אני קורא מכאן לחברות ולחברים נוספים מהקואליציה שליבם במקום הנכון – אנחנו מחכים לכם".

עוד אמר: "נקבל אתכם בכבוד, נקבל אתכם בהערכה. אתם יכולים לקנות את עולמכם בהחלטה אחת שתציל את ישראל מממשלת החולשה. תצטרפו לעידית, תצטרפו אלינו. תחזרו הביתה. יחד נקים ממשלה חזקה שתדאג לכל אזרחי מדינת ישראל – ממשלה שתנצח את הטרור, תבלום את הגרעין האיראני, תבלום את המיסים שהממשלה הזו העלתה".

שרת התחבורה מרב מיכאלי אמרה בהצהרה שמסרה בנמל הדרום כי "אנחנו ברגע לא פשוט לקואליציה שלנו. משברים בפוליטיקה זה דבר שקורה וזה אכן משבר לא פשוט. מפלגת העבודה ואני מחויבות לעשות כל מאמץ להשארת הממשלה הזאת פועלת, עובדת ומתפקדת. כל מי שטובת מדינת ישראל לנגד עיניו צריכות וצריכים לעשות מאמץ כדי שהממשלה הזאת, שעובדת כמו שהרבה זמן לא עבדו פה ממשלות, תישמר ותישאר".

חברת הכנסת עידית סילמן (צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת)
חברת הכנסת עידית סילמן | צילום: דני שם טוב, דוברות הכנסת

גם שר הבריאות ניצן הורוביץ התייחס לסערה שעוררה סילמן: "את המשבר בקואליציה צריך וניתן לפתור. מרצ היא שותפה אחראית ואנחנו מחויבים ונפעל להמשך כהונתה של הממשלה. כי זו ממשלה חשובה שעובדת ומקדמת מהלכים שהוזנחו במשך שנים. כך צריך לנהוג כל מי שטובת המדינה והחברה הישראלית לנגד עיניו".

מוקדם יותר היום הודיעה סילמן על פרישתה מהקואליציה. "אינני יכולה עוד", אמרה למקורביה. לאחר מכן, דווח שסיכמה עם הליכוד שתמוקם במקום העשירי ברשימה לכנסת הבאה - ותמונה לשרת הבריאות אם נתניהו יקים ממשלה. בעקבות הודעתה, רה"מ בנט ביטל את כל סדר יומו ומקיים התייעצויות. הוא גם נפגש עם אורבך בקריה וייפגש גם עם שקד בהמשך.

בנט ועידית סילמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
בנט ועידית סילמן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

חברי הכנסת דיברו בדיון גם על גל הטרור, שלשמו הם התכנסו. "זה כל ההבדל בינינו לבין שונאינו – אנחנו מקדשים את החיים והם את המוות", אמר נתניהו. השר יועז הנדל, שהשיב לטענות האופוזיציה, תקף את חבריה ובפרט את בן גביר ורוטמן. הוא כינה בציניות את השניים "גנרלים" ואמר: "לא עשיתם כלום חמש שנים. הפקרתם את הגדר, וכולנו ידענו על הרבה מאוד מקרים של מוות בתוך המגזר הערבי ועל הנשק הבלתי חוקי, ואתם לא עשיתם כלום, אז לפחות צניעות".

אתמול דיווחנו ב"מהדורה המרכזית" כי השר לביטחון הפנים עמר בר-לב, שאמור להשיב על טענות האופוזיציה בדיון הדחוף הוחלף בשר התקשורת יועז הנדל. בלשכת ראש הממשלה היה מי שסבר שנאומו של בר-לב במליאת הכנסת, על רקע ההתבטאויות האחרונות שלו - וגם על רקע היותו איש מפלגת העבודה מהשמאל - יהיה ממש "משחק לידיים" של האופוזיציה שתוכל לתקוף אותו בקלות, ושר אחר צריך להשיב לדיון.