חבר הכנסת אחמד טיבי ידע על כוונתה של חה"כ ג'ידא רינאוי-זועבי לפרוש מהקואליציה - כך פורסם הערב (שישי) ב"אולפן שישי". טיבי לא אישר את הדברים, אך אמר: "אני תמיד יודע מה קורה בכנסת לפני ולא אחרי. לדבריו, הוא ידע מראש על המהלך, שמר עליו בסוד - אך לא היה לו חלק במזימה. המוטיבציה - להדק את המצור על מנסור עבאס.

ג'ידא רינאוי זועבי (צילום: אוליבייה פיטוסי)
מכבש לחצים. רינאוי זועבי | צילום: אוליבייה פיטוסי

חברת הכנסת הסבירה שהיא מעוניינת ללכת בראש מורם בחברה הערבית והבינה שהמינוי בשנגחאי לא ייצא לפועל בקלות. למרות ההתחייבות למנותה, גם במרצ אומרים שציבורית כבר יהיה קשה מדי להכיל את המינוי לאחר התבטאויותיה. רינאוי-זועבי עצמה כבר לא רוצה במינוי ומבינה שמה שעשתה הוא כמעט בלתי הפיך במובן הציבורי הרחב. לכן היא מחפשת נקודת יציאה שתאפשר לה להסתובב בראש מורם בנוף הגליל ובנצרת.

עבאס לחה"כ זועבי: "בואי נעבוד יחד"

רינאוי-זועבי נקרעת בין רע"ם שלוחצת עליה להישאר לבין המשותפת שרוצה בדיוק ההיפך, ולא פוסלת את האפשרות להתפטר מהכנסת אם לא תישאר לה שום אופציה אחרת. ברע"ם דנו אתמול בכוונה להציע לה שריון, אך היום האפשרות ירדה מהפרק לאחר שבתנועה האיסלאמית לא אישרו למנסור עבאס לקדם את הנושא.

לשר הבריאות ויו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, אין שום השפעה על רינאוי-זועבי ובשיחות עם מקורביה היא אומרת עליו דברים קשים: "הוא עובר במסדרון ולא אומר לי שלום, הוא לא סופר אותי בכלל. ביקשתי ממנו דברים שקשורים לאזור נצרת ולחברה הערבית, והוא לא נתן לי את זה". גם גורמים מסוימים במרצ טוענים שהכעס של חברת הכנסת על הורוביץ מוצדק.

מנסור עבאס במליאת הכנסת - דיוני התקציב (צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב)
"בואי נעבוד יחד". עבאס | צילום: דוברות הכנסת - נועם מושקוביץ/דני שם טוב

בפגישה בביתה היום, אמר עבאס לרינאוי-זועבי: "בואי נעבוד ביחד בכנסת. ניתן לך קרדיט על התקציבים שיש לנו, נשתף איתך פעולה ונציג אותך בצורה טובה יותר". חברת הכנסת עצמה הבינה שהיא איננה יכולה להסתמך על ההבטחות הללו כי אין לדעת כמה זמן הקואליציה תשרוד.

מנגד, ברשימה משותפת מחבקים את רינאוי-זועבי. איימן עודה אמר שהיא "עשתה צעד נכון" וחברי המשותפת אמרו שהיא "חזרה לחיק החברה הערבית". עם זאת, גורם בכיר במשותפת הבהיר: "אנחנו לא יכולים לסמוך עליה".

ניצן הורוביץ וג'ידא רינאווי זועבי (צילום: פלאש 90, N12)
"לא אומר לי שלום". הורוביץ ורינאוי זועבי | צילום: פלאש 90, N12

הודעת הפרישה מהקואליציה של ח"כ רינאוי-זועבי הדהימה את ראשי הקואליציה, והובילה לטלטלה פוליטית דרמטית - שעשויה לקחת את ישראל לבחירות. על חברת הכנסת מופעלים לחצים על מנת שלא תפרוש, או לכל הפחות לא תצביע בעד פיזור הכנסת בשבוע הבא. מנגד, בכירים בממשלה הודו שנפילתה הפכה לבלתי נמנעת.

בשעות הבוקר התראיינה חה"כ רינאוי-זועבי בגלי צה"ל, ונשמעה מתונה יותר ואף מסתייגת מעט מאמירותיה הנחרצות אתמול בהודעת הפרישה. "בינתיים אתמוך בקואליציה", הבהירה. "אעשה זאת כל עוד הקואליציה קשובה לצרכים של החברה הערבית".

בהמשך טענה רינאוי-זועבי: "אין לי דרישות. אני רוצה להבטיח שאם הקואליציה תמשיך להתקיים - היא תהיה קשובה לציבור הערבי". בהמשך השיבה למבקרים מתוך הממשלה: "אני מודעת שהאלטרנטיבה יותר גרועה". במהלך הריאיון נשאלה חברת הכנסת אם תצביע בעד פיזור הכנסת - וזו נמנעה מלנקוט עמדה: "עוד לא החלטתי איך להצביע. אבחן את החוקים לגופו של עניין". כמו כן, הצהירה רינאוי-זועבי כי תוותר על המינוי בשנגחאי.