גישושים בין גנץ וסער לרוץ יחד: שר המשפטים ויו"ר תקווה חדשה גדעון סער, שבסקרים האחרונים ניצב ממש על גבול החסימה, קיבל הצעה משר הביטחון ויו"ר כחול לבן בני גנץ לבחון אפשרות לריצה משותפת בבחירות - כך פורסם הערב (שישי) לראשונה ב"אולפן שישי". השלם, טען גנץ, גדול מסכום חלקיו - אך מטבע הדברים כל חיבור לא יתרחש לפני פיזור הכנסת.

ישראל הולכת לבחירות - סיקור נרחב ב-N12:

במקביל, שרת הפנים איילת שקד נפגשה היום עם ראש הממשלה נפתלי בנט לראשונה מאז פירוק הממשלה. בריאיון לרינה מצליח אמרה שקד כי "אפסו הסיכויים לממשלה חלופית והולכים לבחירות". לדבריה, אם בנט לא ירוץ - היא תעמוד בראשות ימינה ותרוץ איתה בבחירות.

במובן המעשי ייתכן שנראה מעין קרב ירושה, אולי אפילו פריימריז, על הנהגת ימינה. אם ימינה תרוץ, זו לא תהיה אותה ימינה וגם לא בטוח שתתמודד תחת אותו שם. ימינה בראשות בנט היא ימינה שפונה יותר למרכז ומדברת על "מכונת רעל". אולי היא לא תפסול את נתניהו, אבל היא תשאף לשחזר ממשלה בנוסח "ממשלת השינוי".

ימינה בראשות שקד היא ימינה אחרת לגמרי - כמעט המפלגה החמישית ב"בלוק נתניהו". שקד תבהיר שהיא לא פוסלת את בנימין נתניהו, שהוא האפשרות הראשונה מבחינתה ושהיא תנסה להיות הבית של אותם אנשים שמצד אחד לא היו מרוצים מהממשלה הנוכחית אבל מצד שני לא רוצים להצביע לליכוד או לציונות הדתית. השאלה הגדולה היא אם מספר האנשים שמאמינים במסר הזה מספיק כדי לעבור את אחוז החסימה.

החרדים לנתניהו: אם לא תשיג 61, נלך עם הצד השני

כמאמר הקלישאה, כמעט כל הלילה דלקו האורות במצודת זאב. נתניהו, יריב לוין ואחרים ניסו בכל כוחם להקים ממשלה חלופית באמצעות שלושה חברי כנסת מתקווה חדשה - אחרי שני סבבים כושלים אך רציניים של משא ומתן. ההדלפות של הליכוד בסבבים הקודמים גרמו לגדעון סער לחשוד שנתניהו מעוניין ללכת לבחירות ועל הדרך "לחסל" אותו פוליטית.

ישראל בדרך לבחירות - הזירה הפוליטית

המאמצים של הליכוד ונתניהו להקמת ממשלה משמעותיים יותר מכל המאמצים שנעשו השנה. ההערכה היא שנתניהו ישלם כמעט כל מחיר עבור ממשלה חלופית בגלל שבפגישה נוקבת שקיים עם בצלאל סמוטריץ ואריה דרעי הוא הבין שמבינתם זה ממש ייהרג ובל יעבור להקים ממשלה ולא להיגרר לבחירות. ייתכן ששותפיו של נתניהו חוששים שלא ישיגו 61 מנדטים וייתכן שהם פשוט חוששים מהתחזקות של איתמר בן גביר.

במפלגות החרדיות מאיימים על נתניהו, במרומז ובבוטות, שאם לא ישיג בבחירות 61 מנדטים - הם ילכו עם הצד השני. לא ברור אם האיומים שוגרו ברגע של כנות או שנועדו להלחיץ את נתניהו להפעיל את כל כוחו בהקמת ממשלה חלופית. בכל אופן, הסיכויים לממשלה חלופית נראים די נמוכים.