על רקע גל הפיגועים, ראש הממשלה נפתלי בנט מסר הערב (רביעי) הצהרה לתקשורת, בפתח ישיבת הקבינט - ובה הדגיש כי "ההנחיה שלי היא ליצור מגע עם כל מי שהיה לו אי פעם קשר לדאעש". יממה לאחר הפיגוע הקטלני בבני ברק, שבו נרצחו חמישה בני אדם, הוא הודיע על ההחלטה להקים חטיבת מג"ב וקרא לאזרחים: "מי שיש לו רישיון לנשק - זה הזמן לשאת אותו".

סיקור שוטף ב-N12:

"צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל - כולם הגבירו משמעותית את כיסוי המודיעין שלהם, כדי להגיע מבעוד מועד למי שמתכנן לבצע פיגוע", הדגיש בנט. "גם תיגברנו את הנוכחות בכל רחבי המדינה בנושאי נשק ובלובשי מדים.
מבחינתי, אין מגבלת משאבים".

נפתלי בנט (צילום: פלאש 90)
בנט בהצהרה בצל גל הפיגועים | צילום: פלאש 90

"נקים חטיבת מג"ב, פועלים להריסת בית המחבל כמה שיותר מהר"

"כבר עכשיו, משטרת ישראל עברה לעבוד במתכונת חירום, ובמקביל צה"ל מתגבר את המשטרה, כבר ממחר בבוקר, ב-15 פלוגות של טובי הלוחמים", הוסיף ראש הממשלה. "אנחנו מגייסים גם פלוגות מג"ב - יש שתי פלוגות חדשות ועוד פלוגה לעוטף עזה. בנוסף, קיבלנו החלטה להקים את 'חטיבת מג"ב' - זה דבר חדש. זו פעולה אסטרטגית, מעבר לגל הטרור הנוכחי, כלקח משומר החומות".

הוא התייחס לפעילות שמובילים כוחות הביטחון בצל אירועי הטרור ולהחלטה להרוס את ביתו של המחבל. "עד עכשיו, כוחותינו ביצעו יותר מ-200 פעולות מעצר או תיחקור. ביתו של המחבל ביעבד כבר מופה לקראת הריסה, ואנחנו פועלים להרוס אותו כמה שיותר מהר כדי לייצר הרתעה".

אירוע ירי בבני ברק ורמת גן (צילום: לפי סעיף 27 א')
אירוע ירי בבני ברק ורמת גן | צילום: לפי סעיף 27 א'

"צה"ל תיגבר את הכוחות ביהודה ושומרון ובקו התפר ב-15 גדודים, הרבה מאוד כוחות", ציין בנט. עוד הוא הודיע על ההחלטה לתגבר את נושאי הנשק בצה"ל: "מעכשיו, חיילים בסדיר, בקבע ובמילואים, מרובאי 03 ומעלה, ייצאו מהבסיסים הביתה עם הנשק. אנחנו גם בוחנים עכשיו מסגרת גדולה יותר לשילוב מתנדבים, אזרחים שרוצים לעזור ולסייע".

"אזרחי ישראל, זה לא גל הטרור הראשון שלנו ולא השני. אנחנו למודי מאבק. החברה הישראלית, כשהיא במבחן, יודעת להתעשת, להתקשח ולהתגייס. אי אפשר לשבור אותנו", סיכם בנט. "אני מבקש להביע פה את ההערכה העמוקה שלי לשוטרי ישראל, לחיילי צה"ל ולאנשי שירות הביטחון הכללי, שעובדים 24/7 ונותנים את הלב ואת הנשמה כדי להשיב את הביטחון לכולנו".

שר הביטחון בני גנץ אמר הערב בתדרוך לתקשורת כי "אם יהיה צורך נגייס אלפי חיילי מילואים שיציפו את הרחובות". הוא הוסיף כי הוא הנחה את מערכת הביטחון להיערך לסיוע למשטרה. השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "נחזק את פלוגות המילואים – קורא לאזרחים להתנדב". מוקדם יותר מפקד משטרת ירושלים סיפר על ההיערכות לחודש רמדאן: "יהיה מורכב יותר השנה".

ניצב תורג'מן ציין שבעקבות הפיגועים האחרונים נעשה מיפוי בשב"כ ובמשטרה ואותרו במזרח ירושלים כמה גורמים שמוכרים כתומכי דאעש ומזוהים עם הארגון ובדיונים משותפים נקבעו צעדי הפיקוח ינקטו נגדם. עוד אמר מפקד משטרת ירושלים שאין כרגע מידע מודיעיני על כוונה לבצע מעשי נקם בעקבות הפיגועים, אך במשטרה מודעים לכך שהמוטיבציה אצל גורמים קיצוניים ימין בהקשר הזה גבוהה.