דריכות בקואליציה: אם הודעת הפרישה של ח"כ זועבי מיום חמישי לא הספיקה, השבוע יוצבו בפני הקואליציה לא מעט אתגרים - ובראשם הצעת חוק לפיזור הכנסת שעלולה לעלות להצבעה. על אף שגורמים בקואליציה כבר טענו אתמול ש"המשבר נגמר", נראה שיש לא מעט משוכות משמעותיות שעלולות להכשיל את הממשלה.

פגישת לפיד-זועבי

בממשלה נוטים לחשוב שמשבר זועבי כבר נגמר. לפי שעה לא ברור אם הפתרון יהיה הישארות שלה בקואליציה או התפטרות ופינוי המקום לחברת מרצ הבאה בתור. כך או כך, זועבי מבחינתה עוד טוענת שלא החליטה על צעדיה, וששום דבר לא הוכרע.

 ג'ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט, יאיר לפיד (צילום: דוברות הכנסת/פלאש 90)
ג'ידא רינאוי-זועבי, נפתלי בנט, יאיר לפיד | צילום: דוברות הכנסת/פלאש 90

על רקע הדברים האלה, חברת הכנסת ממרצ צפויה להיפגש היום עם שר החוץ לפיד. הפגישה נערכת אחרי ההערכות שמא פרישת זועבי קשורה גם לעיכוב המינוי שלה כקונסולית, אפשר להעריך שהמינוי הזה יעלה בצורה זו או אחרת בפגישה.

חוק "ממדים ללימודים"

החוק שמעורר סערה ומביא לעימותים רבים בין הקואליציה לאופוזוזיציה הוא החוק ממדים ללימודים, שאמור להבטיח מימון חלקי של לימודים ללוחמים. כמה שרים בליכוד אמרו בסוף השבוע שעבר שיתמכו, אך נתניהו הכריע שהאופוזיציה תתנגד בטענה שהוא דרש מימון מלא של הלימודים, אך שר הביטחון גנץ, יוזם החוק, סירב.

הכנסת הצביעה על תקציב המדינה 2021-2022 במליאה (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
צפויים להתנגד לחוק "ממדים ללימודים": חברי האופוזיציה | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

נראה שגם הצעת החוק הזו מהווה אתגר לא קטן עבור הקואליציה, ובמידה רבה אם יצליחו להעביר אותו בכנסת זה ייחשב הישג משמעותי. זאת, גם בגלל שהנושא עלה לסדר היום, ונראה שמבחינה תודעתית זה עשוי להוות זריקת אנרגיה לקראת החוק לפיזור הכנסת שצפוי לעלות ביום רביעי.

ההצעה לפיזור הכנסת

האתגר הגדול ביותר של הקואליציה, הוא ההצעה לפיזור הכנסת שאולי תעלה ברביעי, שאם תעבור תוביל לבחירות בתוך 3 חודשים. מצב הכוחות כרגע הוא שהקואליציה עם 59 קולות, האופוזיציה עם 59, וזועבי וסילמן, הפורשות הטריות, משמשות מעין סיעת יחיד. כלומר, אם ההצעה תובא לכנסת, היא תוכרע ככל הנראה על ידן. סילמן, כך סביר להניח, תצביע עם האופוזיציה – וכך הימנעות או תמיכה של זועבי בחוק תפיל את הכנסת.

עידית סילמן (צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)
ח"כ סילמן | צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ההסלמה מימין: ההתבטאות של אורבך

לאחר הודעתה של ח"כ זועבי על פרישתה מהקואליציה, חבר הכנסת ניר אורבך החריף את הטון ותקף: "סיימתי להבין את הצרכים הלאומיים של הח"כים הערבים בקואליציה הזו", אמר למקורביו. "אם זועבי רוצה ללכת – שתלך".

ח"כ ניר אורבך (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
ח"כ ניר אורבך | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

חבר הכנסת מימינה, שהציב בעבר אולטימטום ליו"ר המפלגה נפתלי בנט לקדם מדיניות ימנית על מנת לשמר את נוכחותו במפלגה, הבהיר כי "הניסוי של השותפות בקואליציה עם הח"כים הערבים נכשל, הגיע הזמן להבין את זה". הוא הוסיף כי "אני לא מוכן לשמוע יותר על הגחמות שלהם בענייני הר הבית ומילים כמו כיבוש, ולא מעניינות אותי הדרישות שלה". לדברי ח"כ אורבך, "אם זועבי תפסיק להצביע עם הקואליציה - העסק גמור".