עסקים כרגיל? על רקע המשבר בקואליציה, בממשל האמריקני העבירו מסר אתמול (שבת) ללשכת ראש הממשלה, לפיו הביקור של הנשיא ביידן בישראל יתקיים כמתוכנן - ככל הנראה בסוף החודש הבא.

בבית הלבן עדיין ממתינים עם פרסום רשמי של הביקור, אבל המשלחות כבר החלו בהכנות לקראתו: בין היתר, ראש המל"ל, איל חולתא, תיאם את פרטי הביקור עם מקבילו האמריקני. על פי המסתמן - במהלך הביקור הקצר ייפגש הנשיא ביידן עם ראש הממשלה נפתלי בנט ועם הנשיא יצחק הרצוג. לאחר מכן ימשיך הנשיא ביידן לבית לחם ויקיים פגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן.

בשיחת טלפון שקיימו השניים לפני כחודש, לרגל חג הפסחא, ראש הממשלה בנט הזמין את הנשיא ביידן לביקור בישראל, והוא נענה לבקשתו.

ג'ו ביידן ונפתלי בנט בבית הלבן (צילום: AP)
רה"מ בנט והנשיא ביידן בפגישתם האחרונה בבית הלבן | צילום: AP

ביקורו של ביידן בישראל מגיע על רקע המסרים החריפים שהעביר הממשל האמריקני לישראל מוקדם יותר השבוע, בנוגע לפגיעה בחופש התנועה, התעסוקה והעיסוק של סטודנטים ומרצים אמריקניים המגיעים ליהודה ושומרון. לטענת האמריקנים, הפגיעה נגרמת בשל נוהל הכניסה והשהייה של זרים לאזור יהודה לשומרון, שגיבש מתאם פעולות הממשלה בשטחים. ל-N12 נודע כי גורמים בממשל האמריקני אף הבהירו כי אם הנוהל ייכנס לתוקף כמתוכנן - יושהה ויעוכב הפטור מוויזה לישראלים הטסים לארה"ב.

הפעם האחרונה שבה נועדו רה"מ בנט והנשיא ביידן, הייתה באוגוסט האחרון בבית הלבן. לאחר הפגישה, שנמשכה זמן כפול מהמתוכנן, הצהירו השניים על המחויבות לטיפוח היחסים בין המדינות ועל המאבק המשותף בתוכנית הגרעין של איראן.