עד הלילה (חמישי) בחצות אמורה המדינה להגיש את תשובתה לגבי פינוי היישוב חומש, שהפך לאחד המוקשים המרכזיים שמאיימים על עתיד הקואליציה מימין. לידי N12 הגיעה טיוטת התשובה שתועבר לבית המשפט בשם שר הביטחון בני גנץ, שבה מציינת המדינה כי המבנים בחומש יפונו – אך לא נוקבת במועד. העמדה הזו מאפשרת למעשה לגנץ גמישות נוכח המצב הפוליטי והסדקים בקואליציה.

המדינה מדגישה בתשובתה, שמוגשת בשם שר הביטחון, כי במקום מתבצעות פעולות אכיפה נחושות נגד כל בנייה חדשה או הפרת סדר באזור. עוד מצוין שישנה נוכחות ביטחונית קבועה במקום, ולכן בנסיבות האלה אופי ועיתוי פעולות האכיפה ייקבעו בהתאם להערכות מצב שמקיים ויקיים שר הביטחון גנץ.

בתגובה מוזכרות גם הפעולות הרבות שנעשו להריסת מבנים חדשים, הקמת מחסומים ואישור רק לקבוצה מצומצמת של תלמידי הישיבה ופלסטינים המתגוררים באזור להגיע לשטח. המדינה מבהירה בנוסף ששר הביטחון לא מאפשר כל בנייה חדשה או הפרות סדר במרחב, וכי מעבר לאוהלים שבהם פועלת הישיבה בחומש לא מתאפשרת בניית קבע במקום.

שר הביטחון גנץ אמר בעבר שדין חומש להיות מפונה, אבל זה הפך לאחד המוקשים המשמעותיים ביותר שמאיימים על שלמות הקואליציה ואף גרר איומים לפירוק הממשלה מימין, בין היתר על ידי חבר הכנסת ניר אורבך.

ההערכה היא שאם עמדת המדינה תתקבל בבג"ץ, שר הביטחון ידחה את הפינוי למשך זמן מה כדי לא לגרום לזעזוע. לפי אותה הערכה, כל עוד חוק ההתנתקות לא ישונה, ואין סיכוי שישונה בהרכב הממשלה הנוכחי, בסופו של דבר לא יהיה מנוס מקביעה משפטית שיש לפנות את חומש, אך גנץ מנסה לדחות את הקץ.