יו"ר רע"ם מנסור עבאס הגיב הערב (רביעי) לדברים של ראש האופוזיציה בנימין נתניהו, בריאיון ל"שש עם" - לנוכח הביקורת שהוא הטיח בממשלה שלדבריו נשענת על רע"ם. "בשנה שעברה בשומר חומות ישבנו ביחד 3 פעמים בבלפור, ניהלנו משא ומתן על שותפות בין הליכוד ורע״ם והסכם קואלציוני. אז לא הייינו תנועה אסלאמית?", אמר עבאס.

"משנים את השיח הפוליטי. יש מנהיגים שלוקחים חלק בהסתה ובהלהטת הרוחות, יש סיבות ויש נסיבות. יש קומץ אצלנו בחברה הערבית שסף התגובה שלהם מאוד נמוך", טען עבאס. "אם הם שומעים שיח פוליטי שיש בו קריאות של מוות ליהודים, מוות לערבים, מנסור עבאס מחבל - הם יגיבו".

יו"ר רע"ם מנסור עבאס (צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת)
עבאס: "יש מנהיגים שלוקחים חלק בהסתה ובהלהטת הרוחות" | צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יו"ר רע"ם הצביע על פעולות שלדבריו יש להוביל לנוכח הפיגועים האחרונים. "טיפול ישיר זה לחזק את המשטרה. היום המפכ"ל מבקש לתת לו משאבים, לגייס 4,000 שוטרים חדשים. אנחנו ברע"ם קידמנו תוכנית למיגור הפשיעה בחברה הערבית", הוא הדגיש. "אנחנו קראנו וקוראים גם היום וגם בעבר לאסוף את הנשקים. מי שיש לו נשק בבית - למסור אותו למשטרה".

בעקבות הביקורת שנשמעת נגדו, עבאס תקף את בן גביר: "תמיד חוזרים על הטענה שאנו מבקרים בבתי מחבלים. קורא פיגוע נתעב ואז יוצא בן גביר ומסית נגד עבאס. תארי לעצמך את התמונה הזו בחברה הערבית - יוצא פושע טרוריסט שרוצח אנשים. בן גביר משאיר אותו בצד ותוקף את עבאס שמוביל שיח שותפות".

בן גביר בנאום (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
"יוצא בן גביר ומסית נגד עבאס" | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

על יחסיו עם ראאד סלאח, אמר עבאס: "הוא אחד המנהיגים בחברה הערבית, אני לא יכול להתעלם מזה. יש מגוון דעות גם אצלנו. הוא הוציא הודעת גינוי לפיגוע שהיה בחדרה. מה אני יכול לדרוש יותר? אני לא אחראי על האיש הזה או אחר. אני כמנהיג ציבור שמוביל את המהלך הכי משמעותי בחברה הערבית בישראל".

"אפשר לעשות את זה, צריך לעשות את זה - דרושה פעולה נחושה ויד קשה מאוד", הוסיף נתניהו. "לצערי כולנו רואים שממשלה שתלויה בתנועה האיסלאמית לא עושה זאת וייתכן שלא מסוגלת לעשות זאת, אבל הם חייבים לשים בצד כל שיקול פוליטי ולהילחם בטרור".

דאעש מרים ראש בישראל? לדברי עבאס "אנחנו מדברים על עשרות, מקסימום מאות אנשים. האנשים האלה אומנם עברו ונשפטו וישבו בכלא 5 או 6 שנים, אבל הם לא עברו תהליך שיקומי. זו מערכת שלמה של צעדים שצריך לנקוט כדי למגר את התופעה".

בהצהרה שמסר נתניהו בבני ברק, הוא אמר כי "אני מצדיע לכוחות הביטחון, לשוטרים ולשוטרות ולאזרחים שמנעו בגופם אסונות גדולים יותר. הם גיבורים של ממש. אנחנו נתונים תחת מתקפת טרור רצחנית. חייבים להחזיר את השקט והביטחון לאזרחי ישראל ולרחובות הערים שלנו".

מהליכוד נמסר בתגובה על דבריו של עבאס: "מעולם לא הצענו לרע"ם להיות חלק מהממשלה וההוכחה הפשוטה לכך היא שאם היינו מסכימים לכך כבר היינו מקימים ממשלה ב-2019 כשהם הציעו לנו זאת. ממשלה שתלויה בתנועה האיסלאמית לא יכולה באמת להילחם בטרור".