הסדקים בקואליציה ממשיכים להתרחב: שר הבריאות ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ התייחס אמש (שבת) בחריפות לכוונה של שרת הפנים איילת שקד לאפשר חופש הצבעה בסוגיית חוק האזרחות.

"זה חוק גזעני, שמפלה את אזרחי ישראל הערבים, זה חוק שאין לו מקום במדינה דמוקרטית ואנחנו אמרנו שאנחנו לא נוכל לתמוך בחוק הזה", אמר הורוביץ בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" לאחר שנשאל על החוק שצפוי לעלות מחר להצבעה בממשלה ולאחר מכן לעבור לכנסת.

שר הבריאות ניצן הורוביץ (צילום: אבשלום שושני, פלאש/90 )
יטלטל את הממשלה? שר הבריאות הורוביץ | צילום: אבשלום שושני, פלאש/90

ביום חמישי דיווחנו כי ראשי הקואליציה החליטו על מתן חופש הצבעה במטרה לאפשר לחברי הכנסת מהימין לתמוך בהצעה של ח"כ שמחה רוטמן מהציונות הדתית ולהעביר את החוק יחד עם קולות האופוזיציה. "איילת שקד וגורמים מסוימים בקואליציה רוצים לעשות מעשה שלא ייעשה", טען הורוביץ. "לשבור את ההבנה הבסיסית שאפשרה להרכיב את הממשלה הזו ולהעביר את החוק הנואל הזה בקולות האופוזיציה".

הורוביץ הגדיר זאת כ"דרך מסוכנת מאוד" ושלח מסר ברור לשותפיו בממשלה: "זה מדרון מאוד חלקלק וכמובן שהתגובה שלנו תהיה חריפה וכואבת". עם זאת, הורוביץ הבהיר: "אני רוצה בקואליציה הזאת. זאת קואליציה חשובה וזאת ממשלה חשובה אבל מי שהולך בדרך שנוגדת את ההסכמות חייב להבין שיהיה לזה מחיר".

שקד: "40% מהעצורים בנגד בגלל איחוד משפחות"

שקד התייחסה מוקדם יותר לחוק בריאיון טלפוני שערכה עם רינה מצליח לאחר שהתגלתה כחיובית לקורונה עם הגעתה לריאיון באולפן "פגוש את העיתונות. "18 שנה שהחוק הזה עובר", אמרה השרה שקד. "גם מבחינה ביטחונית וגם מבחינת הזהות היהודית של המדינה – הוא חשוב. אני יכולה לספר למרצ ש-40% מהעצורים בנגב בחודשים האחרונים היו בגלל איחוד המשפחות. יש מעל 100 ח"כים בכנסת שתומכים בחוק הזה".

איילת שקד (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
שרת הפנים שקד נחושה להעביר את החוק | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בכחול לבן הבהירו כי הם תומכים בחוק האזרחות וכינו אותו "חוק ביטחוני חשוב", אך הדגישו כי המפלגה מתנגדת למתן חופש הצבעה בסוגייה. "במידה ולא תישמר המשמעת הקואליציונית היא (כחול לבן) תשקול את התנהלותו בהמשך", מסרו במפלגה.