חברת הכנסת ג'ידא רינאוי זועבי (מרצ) אמרה הבוקר (שלישי) ל-N12 אחרי שהפתיעה והתנגדה לחוק הגיוס והפילה אותו כי הצבעתה הייתה מחאה "נגד ההתנהלות הברוטלית והדורסנית נגד האזרחים הערבים והבדואים". עם זאת, היא טענה כי היא אכן מתנגדת לחוק הגיוס ולרמיסתו של הציבור החרדי. חברת הכנסת הכחישה גם שהוזמנה לשיחת בירור במפלגתה.

"היה לי חשוב להעביר מסר של מחאה נגד מעשים של הממשלה שהיו קווים אדומים עבורי ועבור החברה הערבית", אמרה הח"כית ל-N12. "נגד ההתנהלות הברוטלית והדורסנית של המשרד לביטחון הפנים, של משרד השיכון, של קק"ל ושל המשטרה נגד האזרחים הערבים והבדואים בנגב. ח"כ רוטמן הביא חוק פשיסטי גזעני, חוק האזרחות, והממשלה תומכת בזה כהכנה לחוק של איילת שקד בשבוע הבא".

ח"כ רינאוי זועבי אמרה שהיא רוצה בטובתה של הקואליציה, אבל היה לה חשוב להבהיר ש"הפוליטיקאים והפוליטיקאיות הערביות הם לא 'רק גוי של שבת'". "אנחנו צריכים להיות חלק מקבלת ההחלטות גם בתוך הקואליציה, ולא רק לקחת אותנו כמובן מאליו", אמרה חברת הכנסת. "תתחילו לקחת אותנו בחשבון בכל החוקים שהממשלה רוצה לקדם".

"אני הייתי חלק נאמן ואני אמשיך להיות נאמנה לקואליציה", הסבירה ח"כ רינאוי זועבי, "אבל שלא יקחו אותנו כמובן מאליו. זה שהצלחנו להעביר את חוק החשמל לא אומר שעכשיו 'יאללה ערבים תשבו בשקט, נתנו לכם את מה שאתם רוצים, עכשיו נביא חוקים דורסניים עבורכם'. לקואליציה הזאת יש את האפשרות להכיל את העמדות שאני מביאה".

ניצן הורוביץ שר הבריאות בישיבת סיעת מרצ (צילום: ערוץ הכנסת)
יו"ר מפלגת מרצ ניצן הורוביץ בישיבת סיעתו | צילום: ערוץ הכנסת

חברת הכנסת ממרצ הסבירה את התנגדותה לחוק הגיוס בכך שכמישהי שבאה מהציבור הערבי, היא "לא יכולה להסכים לחוק שיבוא וידרוס קהילה שלמה של הציבור החרדי". לדבריה, חוק הגיוס עלול גם להיות פתח לשירות לאומי או אזרחי לחברה הערבית. "זה יכול לשנות סטטוס קוו וזה מבחינתי לא מקובל", הסבירה.

ח"כ רינאוי זועבי הכחישה שהוזמנה לשיחת בירור בסיעתה ושיו"ר המפלגה נזף בה. "הורוביץ ואני התכתבנו. בסיעה הופתעו מההצבעה כי לא רציתי לשתף אף אחד, כדי שלא ילחצו עלי. היחיד שידע שאני הולכת לעשות את זה היה בעלי", אמרה חברת הכנסת. "אני נשארת בכנסת כי זו השליחות שלי, לא באתי לטיול. בנוגע הפייק ניוז שהזמינו אותי לשיחת בירור - כלום לא היה".