משלחת של בכירים בממשלה הטורקית תנחת עוד השבוע בישראל, לקראת תיאום ביקורו של נשיא המדינה הרצוג בטורקיה. ההודעה מגיעה על רקע דיווחים חוזרים של הנשיא ארדואן על ביקורו הצפוי של הרצוג, למרות שעדיין לא התקבל לכך אישור רשמי בישראל. היום (שלישי) הודיעו בית הנשיא ומשרד החוץ רשמית כי הביקור נועד לקדם את ביקורו של הרצוג בטורקיה ולדון ביחסים בין המדינות.

התחממות ביחסי טורקיה-ישראל - סיקור N12:

המשלחת הטורקית תכלול את הדובר והיועץ הבכיר לנשיא ארדואן, אברהים קלין, וכן את סגן שר החוץ הטורקי סאדת אונאל. במהלך הביקור ייפגשו השניים עם מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז, ועם מנכ"ל בית הנשיא אייל שויקי ובכירי נוספים. הביקור הקרוב מגיע לאחר ביקורו של אושפיז בטורקיה בדצמבר 2021.

בתוך כך, עיתון דיילי סבאח הטורקי המזוהה עם משטרו של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן מפרסם הבוקר כי הנשיא הרצוג יגיע לביקור רשמי בטורקיה ב-10-9 במרץ. הפרסום מגיע לאחר כמה הודעות מטעמו של ארדואן עצמו בתקופה האחרונה, על כך שהנשיא הרצוג יגיע לביקור רשמי במהלך פברואר – הודעות שהתברר כי אינן נכונות ולא זכו להתייחסות מצד בית הנשיא בירושלים.

נשיא טורקיה ארדואן (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

ההודעה בטורקיה הבוקר מגיעה בסמיכות להודעה הרשמית מצד בית הנשיא ומשרד החוץ בישראל – מה שמעלה את את הסיכוי כי הפעם התאריך שפורסם הוא הנכון. רק לאחרונה שוחחו השניים בטלפון כאשר הרצוג התקשר לאחל איחולי החלמה לארדואן שנדבק בקורונה. עוד לפני כן התקשר ארדואן להרצוג להשתתף בצערו על מות אימו אורה ז"ל.

בחודשים האחרונים מדגיש ארדואן את כוונתו לחדש את היחסים הרשמיים עם מדינת ישראל, בין היתר על רקע המשבר הכלכלי החמור השורר בטורקיה. בחודש יולי התקשר הנשיא הטורקי לברך את הרצוג על בחירתו לתפקיד, והשניים סיכמו לפעול לקדם את היחסים בין המדינות. השניים שוחחו גם לאחר סיועו של ארדואן לשחרורם של בני הזוג נטלי ומורדי אוקנין מהמעצר הטורקי.

נטלי ומורדי אוקנין בדרך לישראל
נטלי ומורדי אוקנין בדרך לישראל

על רקע המגעים לחימום היחסים בין המדינות, עלתה האפשרות שהשגרירים יחזרו לתל אביב ואנקרה. כזכור, טורקיה החזירה את השגריר מישראל וסילקה את השגריר הישראלי בטורקיה בשנת 2018, בשל מחאתה על אירועי צעדות השיבה בגבול רצועת עזה.

הנשיא ארדואן נמצא בתקופה האחרונה במגמה נרחבת של פתיחות מדינית - ולא מן הנמנע שזה קורה בשל המשבר הכלכלי החמור והתרסקות שער הלירה הטורקית. בימים אלה מבקר ארדואן באיחוד האמירויות - בביקור הראשון שלו שם מאז 2013. הביקור כעת מהווה ביקור גומלין לביקורו של יורש העצר האמירותי מוחמד בן זאיד באנקרה בחודש נובמבר. לפני כמה שנים עלו היחסים בין טורקיה ואיחוד האמירויות על שרטון, לאחר שטורקיה האשימה את האמירויות בתמיכה בהפגנות נגד משטר ארדואן.