בשבוע שעבר הודיעו ראש הממשלה בנט ושרת העלייה והקליטה פנינה תמנו שטה על הקמת מנהלת עלייה וקליטה בראשות מאיר שפיגלר, המנכ"ל היוצא של הביטוח הלאומי. אך כעת מתברר כי בהצעת המחליטים, אשר תובא לישיבת הממשלה הקרובה – אין מנהלת ואין מאיר שפיגלר.

המנהלת נועדה לתכלל את העלייה והקליטה של העולים מאוקראינה, מרוסיה וממדינות האזור. מטרתה לאחד ולתאם את כל משרדי הממשלה כולם, את המוסדות הלאומיים ואת ארגוני הגג של הקהילות היהודיות בתפוצות.

הצעת המחליטים, שהוגשה למזכירות הממשלה לקראת ישיבת הממשלה הקרובה בתחילת השבוע, נושאת את הכותרת: "היערכות מהירה לקליטת עלייה מאוקראינה, רוסיה ומדינות האזור".

בהצעה מופיע אוסף גדול ורב של צוותים בראשות מנכ"לים רבים. מנהלת העלייה והקליטה בראשות שפיגלר איננה קיימת בה. המנהלת הייתה כלא הייתה. על ההצעה חתומים ראש הממשלה, שרת העלייה והקליטה, שר הבינוי והשיכון, שרת הפנים ושר האוצר.


הערב, עוד לפני הפרסום ב-N12, התראיין שפיגלר לדפנה ליאל ב"פגוש את העיתונות" וסיפר על ההיערכות: "אנחנו מתכוננים לעשרות אלפי עולים, כרגע אנחנו עוסקים בהעלאת כל מי שרק ניתן להגיע אליו ולחלץ אותו מהתופת. הזמן קריטי. מדובר באנשים שעוזבים את כל מה שיש להם – בדרך כלל נשים עם הילדים, כי הגברים לא יכולים לצאת מהמדינה. עוברים דרך חתחתים ותלאות – שמעתי כבר על סיפורים על אנשים שנרצחו על ידי כל מיני נושאי נשק".

שפיגלר התייחס גם לשינוי המדיניות בעקבות התמונות של פליטים ממתינים בנב"ג: "שרת הקליטה ועובדי המשרד דאגו לאלפי חדרים במלון שאפשר להעביר אותם לשם לתקופה של עד חודש. במקביל יש נהירה של אנשים בארץ – ראשי רשויות, קיבוצים, מושבים, אנשים פרטיים – שמציעים חלופות דיור. זו ערבות הדדית בשיא תפארת המילה. הבעיה לא תהיה לשכן אותם, הרעיון הוא לתת להם מעטפת".