הביקורת – והתגובה: ח"כ יואב קיש מהליכוד פנה למשרד החוץ והתלונן על כך שלא תיאם כמקובל פגישות מדיניות עבור ראש האופוזיציה בנימין נתניהו עם פוליטיקאים אמריקנים שביקרו בישראל. במשרדו של לפיד השיבו: "המשלחות כלל לא הביעו עניין בפגישה עם נתניהו".

למכתב המחאה המלא של חברי הליכוד לחצו כאן

המכתב של קיש, שעליו חתומים חברי כנסת נוספים מהליכוד, הועבר למנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז. במכתב התלונן קיש על כך שהמשרד פעל "בניגוד לנוהג המקובל כבר עשרות שנים, ונמנע מלתאם פגישות בין חברי הסנאט ובית הנבחרים האמריקני שביקרו בישראל לבין ראש האופוזיציה".

חברי הכנסת מהליכוד הביעו תקווה "כי מדובר באי-הבנה בלבד, ולא בשינוי מדיניות מסיבות פוליטיות", וביקשו מאושפיז "להשיב את הנוהל" ולתאם פגישות בין הפוליטיקאים המבקרים בישראל לבין נתניהו: "מקווים כי טובת ישראל וחיזוק מעמדה הבין-לאומי יעמדו לנגדך עיניך".

בלשכתו של שר החוץ יאיר לפיד ענו למכתב של הליכוד, והסבירו ל-N12 כי לא מדובר בשינוי נהלים: "מדובר כמובן בנוהל רב שנים שאכן ראש האופוזיציה רשאי להיפגש עם משלחות מדיניות שמגיעות ארצה. כך היה גם בזמן כהונתו של לפיד כראש האופוזיציה".

"לצערנו", הבהירו במשרד החוץ, "לאחר שבדקנו שוב, המשלחות כלל לא הביעו עניין בפגישה עם ראש האופוזיציה נתניהו - ולכן גם לא נדרשנו לתאם פגישה שכזו. ככל שיגיעו בקשות בוודאי שנטפל בהן לפי הפרוטוקול ולפי כללי הממשל התקין".

הליכוד מסרו: "ראש הממשלה לשעבר נתניהו מקיים שיחות ופגישות מדיניות בשגרה, שלא באמצעות משרד החוץ, מפני שהוא מתנגד למדיניות 'אין הפתעות' המסוכנת שמוביל יאיר לפיד, ולהתחייבות של בנט לממשל האמריקני שלא לבקר פומבית את הסכם הגרעין המסוכן עם אירן. נתניהו פעל אחרת כשביטא את התנגדותה של ישראל בקול רם וברור, בתוך פגישות מדיניות ומחוצה להן, וכך ימשיך לנהוג למען ביטחון ישראל והבטחת עתידה".