הסיפורים של הפוליטיקאים - בהשוואה למציאותהתקיפה שהייתה או לא הייתה שאותה חשפה יו"ר הקואליציה ח"כ עידית סילמן ב"פגוש את העיתונות" בסוף השבוע האחרון, היא כמובן לא המקרה הראשון שבו פוליטיקאי נתפס "לא מדייק", בלשון המעטה. לאורך השנים עלו לכותרות מקרים בולטים במיוחד של חברי כנסת ושרים שנתפסו כשהם מעוותים את המציאות (ולא, אנחנו לא מדברים על הפרת הבטחות - שזה כבר נוהל קבוע של הפוליטיקאים שלנו - ומכל קצות הקשת). 


נתניהו וההתקהלות שלא הייתה: "יצאתי מהספר ואי אפשר היה לזוז"

בחודש שעבר, יו"ר האופוזיציה, ח"כ בנימין נתניהו, סיפר שלאחר שביקר במספרה בירושלים - התקבצו הרבה מאוד אנשים מחוצה לה ובכו על כך שהוא כבר לא בשלטון. "יצאתי מהספר שלי בתלפיות, ואי אפשר היה לזוז", סיפר לנוכחים בישיבת הסיעה של הליכוד. "כל השכונה התרכזה מסביב, אנשים קראו בקול, בכו וזעקו – אני לא זוכר דבר כזה - וברוך השם אני פה הרבה מאוד שנים".

אלא שהפרטים שסיפר נתניהו היו לא נכונים, בלשון המעטה. תיעוד שהגיע לידי "חי בלילה" בו נראה נתניהו יוצא מהמספרה, הציג תמונה אחרת לגמרי: נתניהו נצפה יוצא מהמספרה המדוברת במהלך שעות הצהריים, כשבחוץ שלושה אנשים בלבד המתינו לו – מלבד המאבטחים. המבוכה שהתעוררה ככל הנראה הובילה את נתניהו לבקר בשוק מחנה יהודה יממה לאחר מכן - כדי להמחיש את מידת התמיכה בו בציבור.  


הח"כית שטענה שנשיא ארה"ב נרדם - ובטוויטר סימנו את הציוץ שלה כ"מטעה" 

חברת הכנסת גלית דיסטל-אטבריאן מהליכוד חוללה סערה באוגוסט האחרון, כששיתפה בחשבון הטוויטר שלה סרטון של נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, מהפגישה שערך עם ראש הממשלה, נפתלי בנט, וטענה שביידן נרדם במהלך הפגישה. "משום מה, התקשורת הישראלית נרדמה בעצמה ולא שמה לב לקטע ההיסטורי הזה. חשבתי שבכל זאת כדאי שתכירו", צייצה - וצירפה את ה"תיעוד" שמוכיח, לכאורה, שביידן "נרדם", אלא שטוויטר סימנה את הציוץ כמטעה וציינה שמדובר ב-"Manipulated media". 
 

פרשייה נוספת שבה הייתה מעורבת השרה גמליאל התרחשה במרץ האחרון, אז היא מיהרה לכנס מסיבת עיתונאים דרמטית, שבה הכריזה שזיהום הנפט המשמעותי שנצפה בחופי ישראל, הוא תוצאה של "פעולת טרור אירנית" ו"פיגוע של עבריינים טרוריסטים" - זאת למרות שבמערכת הביטחון כלל לא הכירו מידע כזה וטענו שהדברים שאמרה גמליאל "מאוד מוזרים". גמליאל עצמה אף אמרה כמה ימים קודם לכן, בריאיון למגזין N12: "מאוד קשה לי להאמין שזה לאומני". 

הספינה שאחראית לזיהום הזפת בחופי ישראל‎ (צילום: מתוך האתר Marine Traffic)
לא פיגוע. הספינה שגרמה לזיהום הזפת בחופי ישראל | צילום: מתוך האתר Marine Traffic


השר לשעבר שטען ששירת בצה"ל - ונחשף בשקריו 

השר, הח"כ וראש השב"כ לשעבר יעקב פרי (יש עתיד), טען לאורך השנים ששירת בצה"ל ואף מסר גרסאות שונות למה עשה במהלך שירותו הצבאי - אלא שתחקיר 'עובדה' שפורסם בפברואר 2018 גילה שפרי כלל לא שירת בצבא.

בריאיון ל"אולפן שישי", כ-3 חודשים לאחר שידור התחקיר, פרי התוודה ששיקר ואמר: "ב-1961 הגעתי ללשכת הגיוס בפתח תקווה. אחרי הבדיקות הרפואית נאמר לי שנמצאה אצלי אוושה סיסטולית, רשרוש בלב, ואני לא כשיר לשרת בצבא".

 

פרי הוסיף ואמר בריאיון: "קיבלתי את זה מאוד קשה ושיקרתי מאז במצח נחושה, על מנת לכסות על אותה בושה וכלימה שנגרמה לי כתוצאה מאי-שירותי והשקר הזה הסתבך איתי, בגללי, באחריותי, עד חשיפת הנושא בתכנית עובדה".


יו"ר ש"ס "בכה" על הרב עובדיה בסרטון שצילם - אחרי שנעזר בבצל 

השר לשעבר אריה דרעי הסתבך לפני כ-5 שנים לאחר שנחשף בתוכנית "אנשים" שבתשדיר בחירות שצילם ובמהלכו הזכיר את הרב עובדיה יוסף המנוח, הוא לא "בכה בטבעיות", ונאלץ להשתמש בבצל כדי שייצאו דמעות מעיניו. 

"קראו לי לצילום תשדיר בחירות ב-12 בלילה, אחרי יום עמוס וארוך", סיפר השר. "הבמאי שם אומר לי שכדי שהקליפ על השיר החדש ייראה יותר טוב הוא רוצה לראות דמעות, וזה לא עובד על אוטומט, אבל רצו שייראה יותר טבעי ויותר מרגש. לא ראיתי בזה בעיה, וגם עכשיו אני לא רואה בזה בעיה".


לפיד טען שלא עישן סמים קלים - מקורבים ומכרים שלו טענו אחרת

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, שמכהן כיום כראש הממשלה החליפי ושר החוץ, הסתבך בשנת 2013 כשסיפר בריאיון ל'ידיעות אחרונות' שלא עישן סמים: "גראס לא עישנתי. הרבה שנים שתיתי אלכוהול, הייתי נשוי פעמיים, עישנתי סיגריות וסיגרים... ועכשיו מה, אני צריך לעשות את עצמי שעישנתי כדי לצאת נחמד בעיני מישהו? זה אידיוטי".

אלא שמכרה של לפיד בעבר טענה את ההפך. בפוסט שפרסמה בפייסבוק והפך לוויראלי, טענה סופיה טרוטוש-ארגמן: "עישנתי איתך ג'וינט!!! אצלך בבית!!! יחד עם חבר שלך!!! בדירתך ברחוב הירקון. כנראה זו לא הייתה הפעם הראשונה שלך, כי ידעת להגיד ש'החומר' מעולה, נתת לנו פרח".  


באותה שנה, הביא העיתונאי אורי משגב מ"הארץ" עדויות של קרובים ללפיד, לפיהן הוא עישן איתם מריחואנה. "בעל מקצוע מוכשר ומוערך בתחומו" סיפר כי עישן מריחואנה עם לפיד בשנות ה-90 לפי העדות השניים עישנו יחדיו "הרבה יותר מפעם אחת. הוא גר אז בדירה בשינקין. אני זוכר שהיו לו במרפסת משקולות כבדות שלא יכולתי להזיז מהמקום. זה בנאדם שאיים עלי פעם בשעת ריב שהוא יקרע אותי במכות. אהבתי לעשן איתו, כי הוא מייד נהיה הרבה יותר נחמד".


הח"כים והתארים שלא היו 


חברת הכנסת לשעבר אסתרינה טרטמן מישראל ביתנו הסתבכה בפברואר 2007 לאחר שהוחלט למנותה לשרת התיירות. אלא שזמן קצר לאחר שדווח על הכוונה למנותה לתפקיד, התברר שטרטמן איננה בוגרת תואר ראשון בחשבונאות ובניהול פיננסי באוניברסיטת בר אילן ובעלת תואר שני במנהל עסקים כפי שטענה. בעקבות הסערה הציבורית שפרצה, היא נאלצה לוותר על מינויה לשרה – ובעקבות הגילויים אודותיה, היא ננזפה על ידי ועדת האתיקה.

אסתרינה טרטמן (צילום: אוראל כהן, פלאש/90 )
התארים שלא היו. ח"כ לשעבר אסתרינה טרטמן | צילום: אוראל כהן, פלאש/90

בפרשה דומה הסתבך גם חבר הכנסת לשעבר יאיר פרץ מש"ס, שנה קודם לכן - אלא שבמקרה שלו זה נגמר בהרשעה פלילית. פרץ הודה בקבלת דבר במרמה לאחר שקיבל תואר אקדמי במרמה מטעם שלוחת אוניברסיטת ברלינגטון בישראל. פרץ אף הודה שהגיש עבודה שכלל לא כתב בעצמו. בעקבות הגילוי אודותיו, הוא נידון לשנת מאסר על תנאי ואולץ לשלם קנס בגובה 6,000 שקלים. לאחר שהורשע, התפטר מהכנסת. 


יו"ר העבודה לשעבר הכחיש שהצביע בעבר לליכוד - ונתפס בשקר 

השר וחבר הכנסת לשעבר אבי גבאי טען במהלך עימות לקראת הבחירות לראשות מפלגת העבודה ב-2017 שמעולם לא הצביע לליכוד - אלא שיריבו, חבר הכנסת לשעבר אראל מרגלית, הציג תיעוד שלו אומר באופן מפורש בריאיון שהוא הצביע בעבר לליכוד. 

"צריך לפנות את מקומו מחר בבוקר". גבאי (צילום: פלאש 90, חדשות)
דווקא כן הצביע לליכוד. יו"ר העבודה לשעבר אבי גבאי | צילום: פלאש 90, חדשות

גבאי עומת עם התיעוד המביך מבחינתו בעימות שנערך באולפן וואלה! NEWS ואמר: "הבלבול שלי היה כשאני הצבעתי לאריאל שרון, אצלי בראש הוא 'קדימה', ואז כששאלו אותי אמרתי ליכוד. אני זכרתי אז שהוא ליכוד אבל זה הכל, זה כל הבלבול, שום דבר מעבר לזה". 

אלא שההסבר של גבאי לא היה מדויק, בלשון המעטה: לא היה לו מתי להצביע לקדימה בראשות שרון, כיוון ששרון מעולם לא עמד בראשות המפלגה הזו כשהתמודדה בבחירות (שרון נפל לתרדמת כחודשיים לפני הבחירות הראשונות בהן התמודדה קדימה). מכך ניתן להסיק שגבאי תמך בליכוד בראשות שרון ב-2001 או ב-2003.

הח"כ ופרשת ההצבעה הכפולה: "לא לקחתי את המוח" 

במאי 2003, חבר הכנסת יחיאל חזן עמד במרכזה של שערורייה, במסגרתה מספר חברי כנסת הצביעו במקום חבריהם במהלך אישור חוק התוכנית להבראת כלכלת ישראל. אחד מהם היה חזן, שהועמד לדין על הצבעה כפולה. חזן טען אז להגנתו: "זה לא אני שרימיתי, זאת תקלה במערכת ההצבעה הישנה".

יחיאל חזן מספק הסברים, ארכיון (תמונת AVI: חדשות)
"לא לקחתי את המוח". ח"כ לשעבר יחיאל חזן | תמונת AVI: חדשות

כדי להוכיח את טענתו, חזן קיבל אישור לסייר במחסן הכנסת שבו אוחסנו המערכות כשהוא מלווה בעובד כנסת, ולמחרת התברר שמכשירי ההצבעה נעלמו מהמחסן. חזן הכחיש שלקח משהו מהמחסן, אך המצלמות תיעדו אותו נכנס עם שקית ריקה לחדר – ויוצא ממנו עם מערכת ההצבעה בשקית. "את הפאנל לקחתי ברשות", אמר חזן לאחר שנתפס על חם, "לא לקחתי את המוח, ואת זה ביקשתי. הייתה פה אי הבנה שחשבו שלקחתי את המוח".