"העדויות בוועדת החקירה הממלכתית לאסון מירון צריכות להדאיג כל אזרח במדינת ישראל על חוסר אכפתיות לחיי אדם" – כך אמר ישראל דיסקינד, אחיו של שמחה בונים שנספה בליל ל"ג בעומר, בעקבות הגילויים החדשים שסיפק ראש אגף המבצעים לשעבר במשטרה.

בעדותו הסביר אמנון אלקלעי כי המליץ להפעיל את מתווה האצטדיונים גם בהילולה במירון – והזהיר מפני אסון: "כמו במגרשי הכדורגל – 3,000 איש בכל הדלקה, אחרת תתכוננו לאירוע רב-נפגעים", אמר אלקלעי. "המפכ"ל באותו רגע שלל את העניין וקבע: 'או שההר פתוח במלואו או שההר סגור לגמרי'. אני חשבתי שזה שגוי".

דיסקינד אמר בריאיון ל"שש עם סיון רהב מאיר" כי הוא מצפה לקבל תשובות. "זה מחריד, זה מדאיג. עד היום ליבו של המפכ"ל נדם והוא ישן טוב בלילה", אמר ישראל. "המפכ"ל שבתאי צריך לשים את המפתחות וללכת הביתה".

אסון מירון (צילום: David CohenFlash90)
ליל האסון בהר מירון | צילום: David CohenFlash90

לדבריו, העדות של אלקלעי מכווינה ומתריעה מפני אסון. "יש כאן אדם שידע בוודאות שהולך לקרות אסון. באו ואמרו לו: 'תגביל קהל', ובמקום זאת הוא אמר: 'זה שחור או לבן'. אח שלי נהרג, ידעו לפני שאחי הולך למות ואף אחד משומרי הסף לא עשה את עבודתו", אמר דיסקינד. "קובי שבתאי כשל, הוא אמור לגלות אחריות ומנהיגות – לקבל את ההחלטה הקשה וללכת הביתה".

ניצב בדימוס אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים במשטרה, אמר כי ראש אגף המבצעים לשעבר "קבר" את המפכ"ל. "יש כאן שתי קבוצות שהתמודדו אחת נגד השנייה ושניהם גרמו לאסון הנורא הזה", אמר עמית.

ניצב בדימוס אמנון אלקלעי (צילום: לע"מ)
התריע מפני אסון. ראש אגף המבצעים לשעבר במשטרה אלקלעי | צילום: לע"מ

"בצד המקצועי", המשיך הניצב בדימוס, "זה המפכ"ל ומפקד מחוז הצפון שקיבלו החלטות בניגוד ליושרה המקצועית שלהם, וממולם הייתה השלישייה הפוליטית: ראש הממשלה לשעבר נתניהו, שהפעיל לחצים עקיפים, השר לביטחון הפנים לשעבר אוחנה, שירק על האחריות שלו, ושר הפנים לשעבר דרעי שלחץ לחיצות קשות בשם החרדים שרוצים לעשות מה שהם רוצים".

דיסקינד הוסיף כי הוא מקווה שוועדת החקירה, שטרם קראה לפוליטיקאים לעדות, תזמן אותם לספק תשובות. עדיין לא ניתן לדעת אם יש פוליטיקאים שיזומנו לוועדה, אולם אחת הדמויות הבכירות שהוזכרו בה היא השר לשעבר דרעי. מנהלת הלשכה של הניצב שאחראי על המחוז הצפוני במשטרה סיפרה בעדותה כי אחד מעוזריו של דרעי לחץ עליה לקיים דיון ואמר לה שראש הממשלה לוחץ לקיים דיון – אך הלחצים נדחו. אלו שאלות ששר הפנים לשעבר ייאלץ להשיב עליהן.

לדברי עמית, הבעיה של זוג הקצינים הבכירים היא הכניעה לפוליטיקאים. "זו אכזבה גדולה בראייה המקצועית שלי כי קציני משטרה לא יכולים להיכנע לגחמות הפוליטיים, הם צריכים ללכת לפי האמת המקצועית שלהם – והם בגדו בה".

השר אריה דרעי  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
דרעי. יזומן לעדות בוועדת החקירה? | צילום: החדשות 12, החדשות12

מפקד מחוז ירושלים לשעבר טען כי אין ספק שהקצינים הבכירים הם אלו שישלמו את המחיר. "אני מוכן לחתום על כך שהם יהיו הפראיירים שיעלו אותם לגרדום", אמר ניצב בדימוס עמית. "על סמך מה שאני יודע מגיע להם לקבל את העונש הזה – מה שמטריד אותי במשך שנים הוא שהרשעים שגרמו למחדל הזה ו'מעכו' את קציני המשטרה עד שנשברו, אלו הפוליטיקאים".

הוא הוסיף כי זהו לא העיתוי למפכ"ל להתפטר. "שניהם היו צריכים להתפטר כשקרה האסון. הכי נכון יהיה להמתין עד שהוועדה תסיים את עבודתה, אני מניח שהיא תגיד לשניהם ללכת".