הקואליציה משדרת יציבות, אך לא מעט כאבי ראש לפניה: 4 חודשים בדיוק להקמת ממשלת בנט-לפיד ושבוע לאחר שהחל רשמית כנס החורף של הכנסת ה-24, הקואליציה אמנם מנצחת בכל ההצבעות והאופוזיציה כבר לא מחויבת כפי שהייתה בימים שלאחר הקמת הממשלה - אך לקואליציה צפויים כאבי ראש לא קטנים בקרוב, כשהשיא צפוי להגיע באמצע החודש הבא - אז תגיע ההצבעה הדרמטית על תקציב המדינה. 

משבר ראשון שכבר מעסיק את ראשי הקואליציה התפתח בעקבות הסערה שהתחוללה השבוע סביב שר המודיעין אלעזר שטרן וגריסת התלונות האנונימיות על הטרדות מיניות. בימים אלה מתנהל הליך הבחירה של יו"ר הסוכנות היהודית הבא, ובעקבות הסערה - השר שטרן, שהיה מועמד מרכזי של הקואליציה לתפקיד, הסיר את מועמדותו. מי שאמור היה להתמנות במקומו לשר הוא אלי אבידר, שמכהן בימים אלה כשר ללא תיק. 

אלא שאבידר כבר הבהיר בריאיון למהדורה המרכזית בחודש אוגוסט האחרון כי אין בכוונתו להישאר בתפקיד ללא סמכויות משמעותיות לאורך זמן - וכעת, כשתפקיד שר המודיעין לא צפוי להתפנות עבורו - נוצר משבר שעל ראשי הקואליציה לפתור. עדות לזמניות של אבידר בתפקיד השר ללא תיק היא שאין לו לשכה ועוזרים והוא עובד מהכנסת - כך שייתכן שהוא עומד מאחורי האמירות שהשמיע לא מזמן על נטישה של התפקיד. 

חוק הדגל של שר הביטחון גנץ יערער את הקואליציה?

משבר נוסף שעומד להתרגש על הקואליציה סובב סביב תוספות הפנסיה לאנשי הקבע בסך כולל של כמיליארד שקלים שאושר בדוחק לפני כמה שבועות. 13 שרים תמכו בהצעה של שר הביטחון גנץ ו-7 התנגדו - בהם שרי מרצ ותקווה חדשה. הסיבה שההצעה הזו אושרה אז בבהילות הייתה פסיקה של בג"ץ בנושא, וההערכה הייתה שמעבר להחלטת ממשלה לא תידרש הכרעה נוספת בסוגיה - אלא שייעוץ משפטי שהגיע לקואליציה לאחרונה בנושא קבע שיש להביאה לכנסת כחוק נפרד מחוק התקציב ומחוק ההסדרים. 

כעת, אומרים במרצ שהם לא תומכים ברפורמה הזו ולא מתכוונים לאשר אותה כלאחר יד כיוון שמדובר בסכומי עתק ושלצד הרצון שלהם לתמרץ משרתים בתפקידי לחימה בצה"ל, הם סבורים שיש לבחון שהכספים מועברים כפי שצריך. זהו משבר רגיש כיוון שמדובר ברפורמת הדגל של שר הביטחון גנץ, שכידוע, הוא "החוליה החלשה" בכל האמור למחויבות לאחדות הקואליציה. 

ולכך אפשר להוסיף גם את הוויכוחים סביב חוק הקנאביס של ח"כ שרן השכל, שעבר היום בקריאה טרומית רק לאחר שרע"ם החליטה לתמוך ברגע האחרון ומתוך ידיעה שהקנאביס ישמש רק לצרכים רפואיים. בדברים שנשא יו"ר המפלגה ח"כ מנסור עבאס, הוא הבהיר שמפלגתו תמכה בחוק בשלב זה - וייתכן שבהמשך היא תתנגד אם יתברר שהקנאביס שמיועד לשימוש רפואי יזלוג לבני נוער במגזר הערבי. כך שלמעשה מדובר רק בפתרון זמני לעוד אחת מהסוגיות שמפלגות את הקואליציה השברירית הזו. הליכוד ברח: האופוזיציה מפוזרת ומאפשרת ניצחונות קלים לקואליציה

ולצד המשברים הצפויים לקואליציית בנט-לפיד, שכזכור נשענת על 61 ח"כים בלבד - מתחילת כנס החורף של הכנסת ניתן לזהות שהאופוזיציה לא מתפקדת כפי שהייתה רוצה לתפקד ולמעשה לא מופיעה להצבעות. הקואליציה מנצחת בכל הצבעה ובפער של יותר משני קולות - יחס הכוחות האמיתי בכנסת - ודוגמה מובהקת לכך ניתנה היום בהצבעה על חוק הקנאביס. שעבר ברוב של 54 ח"כים שתמכו מול 42 שהתנגדו.  

בהצבעה לא נכחו ח"כים רבים של הליכוד - ובהם גם יו"ר האופוזיציה נתניהו. ח"כ דוד ביטן ניסה לגייס כמה שיותר ח"כים להצבעה וזעם על כך שרבים לא התייצבו והאופוזיציה שוב נחלה מפלה. גורמים באופוזיציה אומרים שהליכוד למעשה רב עם עצמו במקום לריב עם הממשלה - ושבעקבות המצב הזה, הם לא צפויים לנצח לא בהצבעות במליאה ולא בוועדות הכנסת.