אשתו של שטרן שוברת שתיקה: שלושה ימים לאחר שהשר לענייני מודיעין אלעזר שטרן הודה שגרס תלונות אנונימיות בנושא הטרדות מיניות במהלך תפקידו כראש אגף כוח האדם בצה"ל - ועורר סערה בריאיון ל-103 FM, רעייתו דורית מנס שטרן התייצבה לראשונה היום (רביעי) לצידו בריאיון לתוכנית "חמש עם". היא טענה כי "לא הייתה לו מגרסה בזמנו" ותקפה את התקשורת: "ביחס אליה - אנחנו נמצאים בחברה רדודה".

"היה פה ריאיון לא טוב, תקלה. הוא אומר בלהט את הדברים. הוא לא מרואיין שגרתי ויש לזה את המחירים", אמרה רעייתו של שטרן. הוא פתאום חשב תוך כדי הריאיון שהמטאפורה המתאימה להעביר את המסר שאף אחד אפילו לא מעניין אותו מה הוא יהיה - זו המגרסה. טעות".

"לא נותנים לנו פרטים כדי להוכיח שזה לא היה"

היא הפנתה אצבע מאשימה לתקשורת והוסיפה: "יש פה תופעה של פאסט-מדיה, שמנוונת לנו את שריר ההקשבה. הטוויטר הפך להיות האנציקלופדיה שלנו - הכול זמין, כאן ועכשיו ורק בכותרות. כל אחד יכול ומותר לו". עוד היא הוסיפה כי "הייתה פה טעות, היה פה ריאיון לא טוב. אבל אנחנו חיים בדמוקרטיה, אז מותר הכול. מותר שמישהי שלא נותנים לנו פרטים כדי להוכיח שזה לא היה - יכולה לדבר ולצטט דברים מלפני 27 שנים ואתה לא יכול להגיד שזה לא היה".

"למרות שזה גבר - תבדקו מה היו מניעיו"

"אני לא בכעס, אני בתסכול ויותר מודאגת בגלל דור הנכדים והנינים שהפכנו את הדמוקרטיה על פניה", היא ציינה. "אני לא יכולה לכעוס, כי אני יודעת שחלק מהדי אן-אי שלו, חלק רחב וגדול זה יושרה, כבוד האדם והגינות"

"זו זוגיות בריאה של 40 שנה. אם יש בי כעס, אז יש בי כעס... אבל יותר ואולי קצת עלינו כנשים. אנחנו קצת מפספסות פה משהו. אני כבר לא צריכה להגיד למה שטרן כבר אמר שאני מנהלת מרכז סיוע", הוסיפה רעייתו של השר. "לפני שאתן מגיבות ומגנות בכל ערוץ שהוא - תיקחו דקה. למרות שזה גבר, תבדקו מה היו מניעיו ובאמת לא כל הגברים מחפשים לפגוע ולזלזל בנשים".

"אני יודע איך התקדמת בצבא" (צילום: פלאש 90 / Hadas Parush, חדשות)
שטרן | צילום: פלאש 90 / Hadas Parush, חדשות

"אין מצב שהיה בחדר, לא היה המפקד האישי שלה"

על העדות של החיילת לשעבר: "אין מצב שהיה בחדר. הוא לא היה המפקד האישי שלה היה, מפקד הבסיס בדרך כלל לא הוא זה שמטפל בדברים האלו, אבל ממשיכים להראות ולהראות - זה חלק מהמדיה שלנו".

דורית שטרן התייחסה להחלטתו לפרוש מהמרוץ, שהגיעה לאחר ימים של סערה ציבורית בעקבות דבריו: "זו הייתה החלטה מושכלת, ישבנו כמה שעות לחשוב מה נכון ומה לא. לפיד היה באוויר בכלל, בדרכו לוושינגטון כשההחלטה התקבלה. הוא עודכן כשהוא נחת ובירך וכיבד את החלטתו של שטרן שזו לא העת כרגע באווירה הציבורית הזאת להתמודד לתפקיד כזה. לא כועסת על לפיד, הוא משלם על זה גם כן".

אלעזר שטרן ויאיר לפיד (צילום: Tomer Neuberg / Flash90)
פרש מהמרוץ למרות הגיבוי שקיבל מלפיד | צילום: Tomer Neuberg / Flash90

שטרן הודיע אתמול כי הוא פורש מההתמודדות לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. "באווירה שנוצרה, איני מוצא לנכון להעמיד את עצמי כרגע לבחירה לראשות 'הסוכנות היהודית'", כתב שטרן בפוסט שפרסם בפייסבוק. "אני עושה זאת בידיים נקיות ובלב שלם ויודע שכל שנותיי, עברי ומעשי מעידים על דרכי".

את הודעתו חתם בהתנצלות: "אני מתנצל בפני מי שנפגעה או נפגע מהמילים שנאמרו ומן הפרשנות שניתנה להן ומתנצל בפני משפחתי, שעומדת איתן איתי על אף הקושי. אמשיך לפעול ככל יכולתי, בכל מקום בו אהיה, להבטחת עתיד טוב יותר למדינת ישראל ולעם היהודי".

פרישתו של שטרן מגיעה יממה לאחר ששר החוץ יו"ר מפלגתו יאיר לפיד הודיע כי הוא מגבה אותו באופן מלא. מיש עתיד נמסר אז כי בשיחה שהשניים ערכו שטרן אמר כי הוא מעולם לא גרס תלונות על הטרדות מיניות וכי "כל תלונה על הטרדה שהגיעה לשולחנו טופלה מיד בחומרה יתרה". על האמירה של שטרן שגרס תלונות אנונימיות נאמר כי "דבריו התייחסו אך ורק לתלונות שקצינים הגישו אחד על השני במהלך מאבק על תפקידים".