קבינט הקורונה אישר היום (חמישי) את מתווה התו הירוק, בצל המשך התפשטות וריאנט דלתא בישראל. המתווה יובא ביום ראשון הקרוב לאישור הממשלה וייכנס לתוקף החל מיום חמישי 29 ביולי. לפי המתווה שאושר, באירועים מעל 100 משתתפים במקום סגור או פתוח תתאפשר כניסה למחוסנים, מחלימים ובעלי תוצאת בדיקה שלילית לבני 12 ומעלה.

התו הירוק יחול על אירועי תרבות וספורט, חדרי כושר, מסעדות וחדרי אוכל, כנסים, אטרקציות תיירותיות ובתי תפילה. כמו כן, הובהר כי אירועי ה"תו השמח" כמו חתונות או מסיבות מחייבים הצגת אישור לבני כל הגילאים, כולל בני פחות מ-12. עוד הוחלט בקבינט הקורונה כי החל מיום ראשון 8 באוגוסט, התשלום עבור הבדיקות ללא מחוסנים יהיה על חשבון הנבדק, ויבוצע במתחמי בדיקה ייעודיים שייפרסו ברחבי הארץ.

עוד אישר קבינט הקורונה את המתווה לכניסה ויציאה מן הארץ המכונה "מתווה נתב"ג". לפי המתווה שאושר, הטיסה למדינות אדומות תמשיך להיות אסורה, למעט באישור של ועדת החריגים. מחוסנים יעברו בדיקת קורונה בנחיתה ארצה, ולאחר קבלת תשובה שלילית ישוחררו מבידוד. לא מחוסנים יעברו בדיקת קורונה בנחיתה, ישמרו בידוד למשך שבעה ימים ולאחר קבלת תוצאה שלילית לבדיקה ביום השביעי ישוחררו מבידוד.

כמו כן, הוחלט להוסיף את בריטניה, גיאורגיה, קפריסין וטורקיה לרשימת המדינות האסורות לטיסה. המתווה יובא לאישור הממשלה וייכנס לתוקף החל מיום שישי 30 ביולי. במשרד הבריאות הבהירו כי "ההבחנה בין המחוסנים ללא מחוסנים התקבלה לנוכח המלצת משרד הבריאות והמומחים החיצוניים, לפיה החלת התו הירוק עשויה לשפר את מצב התחלואה". כמו כן, נמסר כי "הוחלט כי חשוב לתמרץ את אזרחי ישראל הלא מחוסנים שהינם בני חיסון ולייצר בידול בין האוכלוסיות המחוסנות והלא מחוסנות בשגרת יומן".

 

נמל תעופה בן גוריון (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
המתווה אושר. בדיקות קורונה בנתב"ג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

הקבינט התכנס היום לאחר יותר משבוע שלא עשה זאת. במהלך הדיון פרס ראש הממשלה נפתלי בנט את האסטרטגיה הלאומית להתמודדות עם זן הדלתא, המורכבת מחיסונים, מסכות והגנה על אוכלוסיית הפגיעים והקשישים. בדיון אף הובאה בפני הקבינט תוכנית פעולה שתיתן מענה להתפרצות זן הדלתא בישראל, הכוללת את מתווה התו הירוק וכן מתווה לסוגיית הכניסה והיציאה מן הארץ.

שר הבריאות הורוביץ אמר בדיון: "לא מתרגשים ממכחישי קורונה ולא נשמעים למי שקורא לנו לסגור את המדינה". מנכ"ל משרד הבריאות נחמן אש התייחס לנושא הבדיקות המהירות. "בשבוע הבא יהיו בדיקות מהירות בבתי המרקחת לשימוש ביתי", הכריז, "בינתיים רק של חברה אחת. עושים מאמצים לאשר חברות נוספות". 

משרד הבריאות עדכן הבוקר שמגמת ההדבקה המוגברת של הימים האחרונים נמשכת, וביממה האחרונה אובחנו 1,336 מאומתים חדשים. אומנם מדובר בירידה קלה לעומת מספר הנדבקים אתמול, אולם עלייה נרשמה במספר החולים המאושפזים במצב קשה, וכעת הוא עומד על 72, לעומת 63 אתמול.

לפני כינוס הקיבנט, אמרה ד"ר שרון אלרעי פרייס בריאיון לקרן מרציאנו ואודי סגל בגלצ כי משרד הבריאות ידרוש את החלת מתווה התו הירוק גם על אירועים שייערכו באוויר הפתוח, כמו הופעות. היא הוסיפה כי משרד הבריאות יציג בדיון הקבינט נתונים רשמיים שמראים שיש ירידה ביעילות החיסון בקרב המבוגרים שהתחסנו ראשונים נגד קורונה. לדבריה, יעילות החיסון במניעת מחלה קשה אומנם ירדה - אבל עדיין גבוהה מ-90%.

עוד אמרה כי משרדה ימליץ לשרים להפעיל תו ירוק - גם במקומות פתוחים ולא רק במקומות סגורים שבהם יש יותר מ-100 נוכחים. "זה לא מגבלה אלא שגרת קורונה", תיארה, "אם רוצים להשאיר את המשק פתוח אז מי שלא מחוסן צריך להיבדק. לא רוצים להגביל תפוסות אבל רוצים לשמור על התחלואה".

ד"ר אלרעי פרייס גם ציינה כי משרד הבריאות ימליץ להכניס ביום שישי הבא 4 מדינות נוספות לרשימת היעדים האסורים בטיסה. "בנתונים שאנחנו רואים כבר נכנסות עוד ארבע מדינות - בריטניה, טורקיה, קפריסין וגאורגיה". על יוון, שביקשה מישראל שלא להיכנס לאותה רשימה אמרה: "גם שם יש עלייה בתחלואה, אנחנו מסתכלים לראות אילו הנחיות לתת לחוזרים משם, אבל כרגעי היא לא עומדת בקריטריונים החמורים ביותר, אך אנו עוקבים מאוד מקרוב".