כרוניקה של מתקפות: זמן קצר לאחר שראש הממשלה נפתלי בנט נכנס לתפקידו, הגל הרביעי של נגיף הקורונה החל להתפרץ בישראל - ובנט ושרי ממשלתו השתמשו במגוון כלים על מנת לנסות ולמגר את המגפה ואת ממדי התחלואה המאמירים - למעט סגר והגבלות מחמירות. לאחר ההחלטה על מבצע החיסונים במנה השלישית, חלה ירידה במספר החולים הקשים והמאומתים - אך ככל הנראה לא במהירות ובהיקפים שציפו בתחילה - ובמשרד הבריאות דרשו עוד הגבלות, מה שמנוגד לתפיסתו של בנט. אלה ככל הנראה הובילו לעוד ועוד אמירות של בנט ושל "גורמים בסביבתו" נגד בכירי משרד הבריאות.

השיא הגיע הערב (שני) במתקפה ישירה וחסרת תקדים של ראש הממשלה במהלך נאומו באו"ם ובמיוחד אחריו, בתדרוך שהעביר לכתבים: "עם כל הכבוד לקבינט המומחים ולמומחים לרפואה - חלקם לא רואים את התמונה המלאה. חלקם התנגדו לבוסטר בזמן אמת. אני לא מקבל את הגישה של Who cares לגבי הכסף והפרנסה. המומחים הרפואיים הם אינפוט חשוב אבל לא בלעדי. הם לא יקבלו את ההחלטות במישור הלאומי אלא אנחנו. כששאלתי אותם למה צריך לסגור הופעה של שלמה ארצי בגלל מגזר כזה או אחר - הם גמגמו". 

פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמן זרקא, הגיב לסערה בריאיון למהדורת ערב החג ואמר: "דרג מקצועי לא יכול להסתפק רק בלהשמיע את העמדה שלו, הוא צריך גם לשכנע ולהביא את הנתונים ולגיטימי במדינה דמוקרטית שהקבינט מקבל את ההחלטות. אני לא חושב שיש מחלוקת בנושא הזה". 

שר הבריאות, ניצן הורוביץ, הגיב לדברים בציוץ שהעלה לחשבון הטוויטר שלו: "שיהיה ברור - מומחי משרד הבריאות עושים עבודה מסורה ומצויינת בקנה מידה בינלאומי. הם מצילים חיים, כל יום. אני מעניק להם גיבוי מלא ויכול רק לשבח את עבודתם ותרומתם העצומה. המלצותיהם המקצועיות הן השיקול הראשון שמדריך אותנו, גם אם לא השיקול היחיד. כך היה לאורך כל הדרך בהנחיות שביצענו, בבדיקות, וגם במתן המנה השלישית".

עוד הוסיף הורוביץ: "מותר וצריך להביע כל דעה על ההתנהלות שלנו, הפוליטיקאים, גם אם היא לא נוחה לנו. זה תפקיד המומחים. אנחנו, דרג מקבלי ההחלטות, נדרשים להכריע בסוף על פי מכלול השיקולים. התהליך הזה חייב להיעשות בכבוד הדדי, ורק בענייניות". 

 
גם ח"כ אחמד טיבי מהרשימה המשותפת, הגיב למתקפה של בנט על בכירי משרד הבריאות - וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "המתקפה של נפתלי בנט על בכירי מערכת הבריאות היא טעות. בממשלה הקודמת כאשר ראש הממשלה ההוא תקף את הפקידות הבכירה היתה קמה, ובצדק - סערה". 


גורם בכיר בממשלה תקף את ד"ר אלרעי-פרייס בחריפות: "חצתה כל גבול" 

רק אתמול, דיווחנו במהדורה המרכזית שראש הממשלה בנט יצא נגד משרד הבריאות וטען שנתוני התחלואה לא מצדיקים הגבלה על אירועים המוניים. התנגדותו של רה"מ להגבלות התבססה על שני נתונים מרכזיים: החולים קשה והירידה בשיעור הבדיקות החיוביות. נכון לימים אלה, רובם המוחלט של החולים קשה – אינם מחוסנים. מבחינת רה"מ נתון זה לא מצדיק הגבלות על מי שכן התחסנו.

יממה קודם לכן, פרסמנו שבנט מתח ביקורת נוספת על משרד הבריאות וטען שההגבלות שמציעים שם "יובילו רק לנזקים כלכליים". לדברי בנט, "אין קשר בין הגבלת משחק כדורסל או הופעה של זמר, כאשר הצופים מחוסנים לבין התחלואה אצל הבלתי מחוסנים. אני פועל לפי עובדות ונתונים. ההגבלות הגורפות שהצעתם כמעט ולא יצמצמו תחלואה שממילא נמצאת בקבוצות לא מחוסנות, ורק יובילו לנזקים כלכליים, פגיעה בפרנסה - ללא תועלת. אנחנו דבקים בקו שלנו: ישראל פתוחה, המשך התחסנות, הידוק התו הירוק ומסה של בדיקות".

ראש הממשלה נפתלי בנט (צילום: נועם רבקין, פלאש/90 )
מתנגד להגבלות חריפות. בנט | צילום: נועם רבקין, פלאש/90

בסוף השבוע האחרון, חשפנו חילופי האשמות קשים בממשלה אל מול הדרג המקצועי הבכיר של משרד הבריאות, על רקע הטענות שהושמעו נגד ראש הממשלה בנט והשרים שלא מוכנים להטיל מגבלת התקהלות באירועים גדולים. בדיון, הציגו המומחים ממצאים חריגים נגד מדיניות הממשלה והזהירו: "המגפה גובה מחיר כבד, הגישה הנוכחית להתמודדות עמה מסוכנת".

גורם בכיר בממשלה ששוחח ביום שישי האחרון עם N12 מיקד את הביקורת בראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס: "התנהלותה של שרון אלרעי פרייס חצתה כל גבול. היא נהנית מתשומת הלב של התקשורת ומפזרת פחד ותבהלה באולפנים. קורה לה מה שקרה לאחרים במשרד הבריאות - התמכרות לנבואות זעם וחוסר שליטה בנתונים". 

ד"ר שרון אלרעי פרייס (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
במוקד המתקפה. ד"ר שרון אלרעי-פרייס | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

אותו בכיר המשיך והטיח ביקורת חריפה בד"ר אלרעי-פרייס: "שרים בקבינט לא מתייחסים אליה כגורם מוסמך. יש כאן אג'נדה. היא, אלרעי פרייס, לא מקצועית". בעקבות אותם דברים חריפים שחשפנו, תקפו אנשי משרד הבריאות את סביבת ראש הממשלה וטענו שאנשיו של בנט מתדרכים נגד הדרג המקצועי


רק לפני חודשיים: בנט הגן על בכירי משרד הבריאות - ונזף בשרת החינוך

עם זאת, רק לפני חודשיים נזף בנט בשרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, על רקע המתקפות מכיוונה של השרה על בכירי משרד הבריאות - ובהם ראש שירותי בריאות הציבור במשרד, ד"ר שרון אלרעי-פרייס. לאחר שבנט זימן את שאשא-ביטון לשיחה, הוא אמר לה:  "די להתייחס בסגנון הזה למשרד הבריאות ולגורמי המקצוע". השרה, מצדה, השיבה לו: "עם כל הכבוד, יש לי דעה משלי". 

 


על רקע המתקפות נגד ד"ר אלרעי-פרייס בקבינט הקורונה, בנט עצמו פרסם הודעה שבה הגן עליה וכתב שהיא עושה עבודה מקצועית. בהודעה מטעם בנט נכתב: "ד"ר שרון אלרעי-פרייס היא משרתת ציבור מסורה ומקצועית, שעובדת לילות כימים למען בריאותם של אזרחי ישראל. היא פועלת בענייניות ובאחריות, ומסייעת לנו להוביל את ההתמודדות עם המגפה. המתקפה האישית נגדה אינה ראויה ואינה מקובלת".