לאחר שהושבעה בכנסת, ממשלת בנט-לפיד תשלים הבוקר (שני) את חלקו הרשמי של העברת השלטון. בנט ונתניהו יקיימו פגישת חפיפה במשרד ראש הממשלה בשעות הצוהריים. עם זאת, לא יתקיים טקס חילופים רשמי בין השניים כנהוג. ב-11:00 יתכנסו כלל חברי הממשלה לתמונה המסורתית בבית הנשיא. חלק מהשרים ביטלו את טקסי ההחלפה במשרדיהם. בנט תודרך אתמול על ידי המזכיר הצבאי וראש המל"ל.

הממשלה התחלפה - 5 דברים שצריך לדעת:

  1. מנהיגי העולם מברכים - ראש ממשלת הודו מודי צייץ בעברית: "מחכה לפגוש את רה"מ בנט ולקדם את יחסי שתי המדינות", ראש ממשלת קנדה שלח ברכות לבנט וללפיד, האיחוד האירופי ומנהיגים נוספים מרחבי העולם שלחו איחולים.
  2. חילופי שלטון - בצוהריים תיערך פגישת חפיפה בין נתניהו לבין ראש הממשלה הנכנס בנט, ללא טקס חילופים.
  3. ההחלטה הראשונה שתובא לממשלה: הקמת ועדת חקירה לאסון מירון.
  4. יו"ר הכנסת החדש - מיקי לוי, ראש המל"ל מאיר בן שבת והמזכיר הצבאי תא"ל אבי בלוט ישארו בתפקידיהם בשלב זה עד למינוי קבע. היום יתקיימו טקסים של חילופי השרים במשרדים השונים.
  5. בשעה 11:00 הממשלה ה-36 תתכנס לתמונה המסורתית בבית הנשיא.

ראש הממשלה בנט סיכם עם שר הביטחון בני גנץ כי מאיר בן שבת ימשיך בתפקידו כראש המטה לביטחון לאומי כדי להבטיח את הרציפות התפקודית. בנט נפגש אמש עם ראש המל"ל ועם המזכיר הצבאי של ראש הממשלה, תא"ל אבי בלוט, שהציגו בפניו סקירות ביטחוניות ראשונות בתפקיד.

הבוקר נראתה כבר נוכחות רבה של מאבטחים מחוץ לביתו של ראש הממשלה נפתלי בנט ברעננה. התושבים בשכונה התעוררו למציאות שונה ולסידורי אבטחה שהשתנו ברחוב. 

בית משפחת בנט ברעננה
בית משפחת בנט ברעננה, הבוקר

היום צפויים להתקיים טקסי חילופי השרים ברוב משרדי הממשלה. השר לשיתוף פעולה אזורי עיסאווי פריג' בחר שלא לקיים את הטקס, כך גם השר לביטחון פנים עמר בר-לב: "על רקע המתיחות הביטחונית בירושלים, איני מעוניין שכוחות משטרת ישראל יעסקו מחר במסדרי כבוד אלא רק במשימתם הרגישה", כתב, "המשטרה צריכה לפעול ביעילות ובשקט. לכן הנחייתי הראשונה היא לבטל את טקס חילופי השרים שנקבע למחר. המפכ״ל וצמרת המשטרה יהיו בשטח ולא בטקסי כבוד. קדימה לעבודה". 

סיקור השבעת ממשלת השינוי ב-N12:

"מחויבים לישראל"

לאחר ההשבעה אמש שוחח ראש הממשלה בנט עם נשיא ארה"ב ג'ו ביידן. ביידן התקשר לברך את בנט והשניים שוחחו על "מחויבותם לחיזוק הקשרים בין המדינות ולשמירת ביטחונה של ישראל", כך על פי הודעת רה"מ. סגניתו של ביידן, קמלה האריס, שלחה ברכות אף היא. שר החוץ וראש הממשלה החלופי יאיר לפיד שוחח עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן. 

כמו כן, מנהיגים סביב העולם בירכו את בנט. בוריס ג'ונסון, ראש ממשלת בריטניה, בירך את הממשלה החדשה והביע תקווה לפעול יחד איתה. ראש ממשלת קנדה, ג'סטין טרודו, בירך את בנט ולפיד ואמר: "נמצא יחד דרכים לחיזוק הקשרים בין ישראל לקנדה".

שיחה בין ביידן לבנט (צילום: AP)
צילום: AP

שר המשפטים גדעון סער כתב אמש לאחר השבעתו: "הבאנו תקווה חדשה. חוזרים לעבוד בשבילכם". שר האוצר אביגדור ליברמן הודיע: "המלאכה לא הושלמה, אלא מתחילה ברגעים אלו ממש. הגיע הזמן לעשות כאן סדר".

בסביבת בנט התחילו לבחון מועמדים אפשריים לאיוש הכוורת שתקיף אותו. בין היתר הועלה שמו של אייל גבאי כמועמד אפשרי למנכ"ל משרד ראש הממשלה. גבאי כיהן בתפקיד בעבר. בנוסף, בנט רוצה לאייש גם את תפקיד ראש מערך ההסברה הלאומית, טרם ברור מי ימלא את התפקיד.

"לדיראון עולם"

בקרב חברי הקואליציה היוצאת נמשכת הביקורת על הממשלה החדשה גם הבוקר. בעיתון המבשר החרדי נכתב הבוקר על הממשלה החדשה שהושבעה אמש: "הממשלה המתריסה והפוגענית בכל קדשי ישראל אושרה אתמול במליאת הכנסת".

שער העיתון החרדי מרכז העניינים
שער העיתון החרדי מרכז העניינים
שער עיתון המבשר
שער עיתון "המבשר"

בעיתון "הדרך" נכתב "ללא רוב מובהק, ועם מתיחות פנימית: ממשלת השמאל יצאה לדרך החתחתים. היו צריה לראשיה". בכותרת העיתון "מרכז העניינים" החרדי נכתב: "לדיראון עולם - ברוב זעום של 60 מול 59 הושבעה ממשלת השנאה שחרטה על דגלה פגיעה חמורה בכל קדי ישראל". ב"יתד נאמן" נכתב: "ממשלת לפיד-בנט ללא 61 תומכים".

ראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו שיתף הבוקר כתבה מעיתון "ישראל היום" שסקרה את הישגיו בשלטון לכל אורך 12 השנים האחרונות.