"מנסים ליצור ברית ישראלית של אנשים הגונים": יממה לאחר שקיבל את המנדט להרכבת הממשלה מנשיא המדינה – הערב (חמישי) נשא יאיר לפיד הצהרה ראשונה לציבור וניסה לשרטט את הממשלה שאותה הוא מתכוון להקים. "ישראל עייפה ממריבות. עם ישראל מסתכל על הפוליטיקאים שלו ושואל את עצמו – מתי הם כבר יפסיקו לריב ויילכו לעבוד בשבילנו? והתשובה שלי היא: עכשיו", אמר לפיד. "עכשיו צריך ממשלת אחדות. כי אנחנו פה יחד. יש לנו גורל אחד ואנחנו לא שונאים אחד את השני. לא על הכל מסכימים, אבל אלה הן מחלוקות לשם שמיים ולכן סופן להתקיים".

יו"ר יש עתיד הבהיר: "אם נצליח להקים ממשלה היא גם תנהג אחרת כלפי האופוזיציה. לא נשמיץ, לא נקטין, נכבד אותם, נטפל כמיטב יכולתנו גם בבעיות של אלה שלא הצביעו לנו". לדבריו, "נפתלי בנט אמר אתמול בצדק שממשלת אחדות תמנע בחירות חמישיות - אבל זה רק חלק מהעניין. המטרה העיקרית שלה, האתגר העיקרי שלה, יהיה להתחיל פה משהו אחר: נקי, הגון, מתפקד".

ארכיון (צילום: פלאש 90)
לפיד ובנט | צילום: פלאש 90

"אנחנו מנסים ליצור פה ברית ישראלית של אנשים הגונים, שהם גם פטריוטים", ציין לפיד. "אני מאמין בכוונות הטובות של שותפי העתידיים – בנפתלי ובני, גדעון ומרב, איווט וניצן. הם אנשים שונים עם דיעות שונות, אבל זה שמישהו לא מסכים אתך, לא הופך אותו לאוייב. כולם אוהבים את המדינה הזו מעומק ליבם. הם רוצים לבנות, ולתקן וליצור שיתופי פעולה שלא ראינו פה כבר הרבה שנים".

"לכולנו יש עבר", הדגיש יו"ר יש עתיד, "כל אחד מאתנו סוחב אחריו חמישה ציטוטים שהוא מתחרט עליהם. דברים שהוא לא היה צריך לומר. דיעות שהוא שינה. אין לי שום כוונות לעסוק בזה. מי שרוצה להתקע בעבר, בעיה שלו. אנחנו לא נמצאים כאן כדי להלחם על העבר, אלא על העתיד. מי שרוצה לריב ולכעוס, שיריב ויכעס. אנחנו מעדיפים ללכת לעבוד למען אזרחי ישראל".

"בחיים לא רימיתי את בנט, והוא לא אותי"

על היחסים שלו עם נפתלי בנט, אמר לפיד: "מה שהצעתי לפני קבלת המנדט תקף גם אחרי קבלת המנדט. מילה שלי ברזל וזו ההצעה היחידה שיש כרגע על השולחן. אני ונפתלי היינו יחד באופוזיציה ובקואליציה. אני בחיים לא רימיתי אותו והוא לא אותי".

יאיר לפיד בבית הנשיא (צילום: חיים צח, לע"מ)
לפיד עם הנשיא ריבלין | צילום: חיים צח, לע"מ

בהמשך הוסיף: "שמעתי אתמול מסיבת עיתונאים של בנט שדיבר על ממשלת אחדות ישראלית. זו הממשלה שמונחת על השולחן, זו תהיה ממשלת אחדות או שנלך לבחירות". לפיד הדגיש: "אמרתי מזמן - אנחנו נגד פסילות, זה דבר גרוע. הדבר החשוב יותר והזכרתי את זה קודם - ננהג בהגינות גם עם מי שלא יישב בממשלה. זה חלק מתרבות פוליטית וכולל את הנציגים החרדיים. כרגע די ברורה המפה של המפלגות שמקימות את ממשלת האחדות ומה שיהיה בהמשך, יהיה בהמשך".

על מספר השרים בממשלה שתקום, אמר: "העברתי בזמנו את חוק 18 השרים. עובדתית זו ממשלה שמורכבת מ-7 מפלגות ונעשה כל מאמץ. יכול להבטיח שמספר השרים לא יהיה כמו בממשלה הנוכחית כי זה אבסורד ולא משרת את אזרחי ישראל".

המטרה: הקמת ממשלה בתוך שבוע

בגוש השינוי פועלים במטרה להקים ממשלה במהירות, מתוך הבנה שככל שהזמן יעבור יגברו הלחצים מימין, ומכיוון נתניהו בפרט. על כן, לפיד ובנט ינסו להקים את הממשלה בתוך פחות משבוע.

צוותי המשא ומתן של מפלגת ימינה ומפלגת יש עתיד נפגשו היום, במקביל לפגישת ראשי בלוק גוש נתניהו. במחנה השינוי טוענים כי קווי היסוד להקמת הממשלה קרובים לסיכום, כעת נותרה שאלת חלוקת התיקים וסוגיית מעורבות המפלגות הערביות בממשלה.

גורמים במחנה השינוי הכריזו באופן חד-משמעי כי מהלכים שלא ייסגרו בימים הקרובים - לא ייסגרו בכלל ויאבד המומנטום. עוד קיימת ההבנה שלקראת סוף תקופת המנדט של לפיד, הקושי להגיע לפשרות יגבר מהחשש להידרדר לבחירות חמישיות.