ראש ממשלה עם 7 מנדטים? חבר הכנסת עמיחי שיקלי מימינה הודיע הבוקר (רביעי) ליושב ראש מפלגתו שיצביע נגד ממשלה עם לפיד ומפלגות השמאל. במכתב נוקב שהגיע לידי N12 הוא כתב: "מה לנו ולדגלים השחורים, מה לנו ולשנאה?". הוא הוסיף שממשלה כזו תפגע אנושות בקשר עם "אחינו, בוחרי הליכוד". ימינה על חשיפת N12: "עמדת ח"כ שיקלי ידועה לנו ואנו מכבדים אותה - נמנע בחירות". רק לפני יומיים הכחיש שיקלי את האפשרות של פיצול בימינה: "עומד מאחורי בנט וסומך עליו - אנחנו אגרוף אחד". מקורבי שיקלי: הוא לא מתפטר ויצביע נגד ממשלה עם השמאל. הליכוד העביר את הלחץ לח"כ עידית סילמן.

בתוך כך, על רקע סיום המנדט של נתניהו להרכבת ממשלה וההתייעצויות בבית הנשיא בנושא, בליכוד קוראים לריבלין לנהל את הפגישה עם לפיד ובנט בשקיפות מלאה ומול המצלמות כפי שנהג לעשות עד כה. במקביל, הודיע ח"כ סער כי הוא ומפלגתו תקווה חדשה ימליצו לנשיא שלפיד יקבל את המנדט להרכבת הממשלה.

במכתבו המלא הסביר ח"כ שיקלי: "כמו רבים וטובים בעם ישראל אני מאמין שהליכה לבחירות חמישיות היא אפשרות רעה מאוד, מוצא אחרון. כמו רבים וטובים אני מאמין שריענון ההנהגה והכוחות הפוליטיים חיונית, אך לא בכל מחיר".

שיקלי הסביר מה עומד מאחורי התנגדותו להקמת ממשלה של בנט ולפיד. "אני מתנגד לממשלה המסתמנת בשלושה מישורים: בצד האתי – אני מתקשה להשלים עם הפרה סיטונאית של התחייבויות מפורשות שלנו לבוחרינו: התחייבנו להקים ממשלת ימין טובה, רחבה שתוציאה אותנו מהבוץ. התחייבנו 'שלא נשב עם מרצ שראשיה מצדדים בתביעת קציני ולוחמי צה"ל בהאג'. התחייבנו ש'לא נכתיר את יאיר לפיד לראשות הממשלה, לא בצורה רגילה, לא ברוטציה ולא בשום דרך'. אפשר ולא נוכל לממש את מלוא התחייבותינו לבוחר וזה אכן מובן, אך אין לנו את המנדט להפר את כולן. הקמת ממשלה כזו משמעה סתירה מובהקת לזהותה הבסיסית של מפלגת ימינה".

"בציר הדמוקרטי – ימינה היא למוטב ידיעתי חלק בלתי נפרד מהמחנה הלאומי, אל לנו לתת יד לשלילת הצבעתם של למעלה ממיליון מצביעי ליכוד, אחים, שותפים לדרך. אין לנו מנדט ליטול מהם את בחירתם הדמוקרטית. במפלגת הליכוד ובעומד בראשו. מה לנו ולרוחות השנאה, מה לנו ולדגלים השחורים?"/

עמיחי שיקלי (צילום: פלאש/90 )
ח"כ שיקלי נגד ממשלת בנט-לפיד: "מה לנו ולשנאה?" | צילום: פלאש/90

"בציר הלאומי – המחשבה לפיה הממשלה הצפויה תוכל לחמוק מעיסוק בסוגיות לאומיות נפיצות, בטעות מרה יסודה, ואינה מתכתבת עם המציאות המדינית והבטחונית". שhקלי הוסיף במכתב: "יש לי אמון בטוהר כוונותיך ולכן בשמם של רבים מאוד מבוחרינו אני מבקש ממך לשקול שנית את המהלך".

ממפלגת ימינה נמסר בתגובה למכתב: "מכבדים את עמדת ח"כ עמיחי שיקלי, שהייתה ידועה לנו. ימינה מחויבת לעשות הכול כדי להקים ממשלה יציבה ומתפקדת כדי למנוע הידרדרות לכאוס של בחירות חמישיות, וכך תעשה".

רק לפני יומיים ח"כ שיקלי הכחיש בנחרצות אפשרות של פיצול במפלגת ימינה. "דמיון פורה יש במסדרונות הכנסת. אני עם נפתלי ומאחוריו במאמצים להקמת ממשלה - ממשלת ימין תחילה!!!!! ואם זה לא מסתייע אז ממשלת אחדות. סומך על נפתלי ומהלכיו מלא-מלא. בקיצור - אנחנו אגרוף אחד. נקסט".

האזינו לפודקאסט "אחד ביום": תורת המשחקים של מנסור עבאס

האזינו לפודקאסט "אחד ביום": היאיר הבא שיתגורר בבלפור?

האזינו לפודקאסט "אחד ביום": משבר חוקתי בזום