לקראת ממשלה? בתום תקופה של 28 ימים, נתניהו הודיע לנשיא המדינה אמש (שלישי) בחצות כי לא עלה בידו להרכיב ממשלה והוא מחזיר את המנדט בחזרה. הבוקר הודיע הנשיא ריבלין שבמסגרת ההתייעצויות לקראת ההחלטה על מי להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה, הוא צפוי להיוועד עם שני המועמדים המובילים - לפיד ובנט. "בהמשך היום ייקבעו פגישות נוספות בהתאם לבקשת חברי הסיעות ולשיקול דעתו של הנשיא", נמסר מטעמו של ריבלין. סמוטריץ' דחה על הסף את האפשרות שיצטרף לממשלת בנט-לפיד: "תרגיעו כבר עם הקשקושים. ואם זה לא היה מספיק ברור - לא יקרה!".

סיקור על מנדט נתניהו ב-N12:

נתניהו קיבל את המנדט להרכבת הממשלה מהנשיא ריבלין

רגע לפני פקיעת המנדט: התרגיל האחרון של נתניהו

סקר מנדטים: 10 ימים לפני פקיעת המנדט של נתניהו

הבוקר יעמוד ריבלין בקשר עם כל הסיעות באשר להמשך הליך הרכבת הממשלה והשאלה המרכזית היא למי יעניק את המנדט החדש - ללפיד, לבנט או שבכלל יחזיר אותו לכנסת, מהלך שיגדיל משמעותית את הסיכויים שישראל תלך לבחירות חמישיות. ריבלין אמר הבוקר שהוא שוקל לזמן את המועמדים לתפקיד הרכבת הממשלה, ויקבל את עמדתן של כלל הסיעות, "ככל שיהיו מעוניינות בכך", לשון ההודעה. 

במערכת הפוליטית הגיבו לפקיעת המנדט של נתניהו. סמוטריץ' צייץ בלילה: "אחיי למחנה הלאומי, שם דבר עוד לא נסגר", מיקי זוהר כתב הבוקר: "בנט, סער או סמוטריץ׳ עדיין יכולים להביא להקמת ממשלת ימין בפעולה רציונלית אחת". 

בהמשך הגיב סמוטריץ' לאפשרות שעלתה לאחרונה כי יצטרף לממשלת בנט-לפיד ודחה אותה על הסף. "אם זה לא היה מביך זה היה מצחיק", כתב, "תרגיעו כבר עם הקשקושים. ואם זה לא היה מספיק ברור: לא יקרה!".  

בתום תקופת המנדט, פוליטיקאים שונים צייצו בטוויטר, כל אחד בהתאם למקומו בהליכים שקרו עד היום. בצלאל סמוטריץ', יו"ר הציונות הדתית ומי שהחליט שלא להיכנס לממשלה בתמיכת רע"ם ובכך חיסל את סיכוייו של נתניהו להקים ממשלת ימין כתב: "אחיי למחנה הלאומי, תרימו את הראש! שום דבר עוד לא נסגר. אנחנו עוד רחוקים מלהפסיד בקרב הזה, ובע"ה עוד נצליח גם בו. האמת איתנו ובסוף האמת מנצחת. אוהב אתכם!".

ח"כ מיקי זוהר ומי שהיה בכותרות לאחרונה בשל תפקידו כיו"ר הוועדה המסדרת, צייץ גם הוא וכתב: "לכל הצוהלים לרגל החזרת המנדט: אנחנו לא חוששים, גם לא מדרך ארוכה. בנט, סער או סמוטריץ׳ עדיין יכולים להביא להקמת ממשלת ימין בפעולה רציונלית אחת. הם יבינו במוקדם (ואני מקווה שלא במאוחר) שיתר האלטרנטיבות יביאו עליהם חורבן פוליטי ונזק ציבורי בלתי הפיך. עם ישראל לא יבחר שוב בתליינים".

אמש פרסמנו את כל התרחישים האפשריים במסגרת ההטלה המחודשת של מנדט הרכבת הממשלה. ההערכה היא שהמנדט יעבור ללפיד בעוד שבנט בינתיים בודק אילו אפשרויות יש לו להקמת ממשלה, חוץ מזו שמושתפת עם לפיד. אם יגיע למסקנה שאין לו סיכוי להקים ממשלה אחרת מגוש השינוי, יחבור אליהם ויכהן ראשון כראש ממשלה ברוטציה עם לפיד. חברת הכנסת מירב בן ארי צייצה בטוויטר גם היא וכתבה בסיום תקופת המנדט של נתניהו: "שלב 2 יצא לדרך, תחזיקו אצבעות".

בריאיון לאריה גולן ברשת ב' אמר הבוקר מנסור עבאס כי "לפיד צריך גם אותנו וגם את בנט. הוא כרגע לא הגיע להסכמות. מקווה שבשלב הבא כן תהיה אופציה להקים ממשלה. ברור לכולם שאם תקום ממשלה גם ימינה וגם רע"ם צריכות להיות באותו צד, ככה המספרים אומרים, אבל זה לא קשור להסכמה. אף אחד לא מחליט בשבילי אני אחליט ברגע שהתנאים יבשילו לזה. אני אמרתי לכל מועמד: רע"ם לא תהיה חלק מתהליך ההקמה, היא תהיה הסיומת. מי שרע"ם תשלים את מניין המנדטים הדרוש ויקבל את דרישות רע"ם - אנחנו נהיה שם".