בנט צועד לעבר ממשלת אחדות - עם תמיכה של כמעט כל חברי סיעתו: ח"כ מתן כהנא, יו"ר סיעת ימינה, התייחס הבוקר (שישי) לחילוקי הדעות שנחשפו במפלגה - וקרא לאחדות. כהנא, האחרון שלא התבטא עד הבוקר, נתן גיבוי לבנט. עם זאת, הצהיר: "זו לא תהיה ממשלת החלומות. לא של הימין ולא של השמאל". הבוקר התברר גם כי בנט ולפיד נפגשו אמש: לפי הודעת יש עתיד, "צוותי המו"מ נועדים גם הבוקר. השיחות מתקדמות ברוח טובה". הבוקר נפגשו השניים שוב, וגם גדעון סער הצטרף לפגישה. מאוחר יותר נועד בנט עם יו"ר העבודה מרב מיכאלי.

אתמול דחו עידית סילמן, ניר אורבך ואביר קארה הצעות מהליכוד, וגם איילת שקד הביעה אמון בבנט אך הודתה שהיא תמיד תעדיף ממשלת ימין. הבוקר הבהיר כהנא: "זה הזמן לממשלת אחדות. רצינו ממשלת ימין. ראיתי את נפתלי בחודש האחרון עושה כל מאמץ כדי שזה יקרה. לחלק מהמאמצים האלה הייתי שותף בעצמי. לצערי, כנראה שלנתניהו זה היה פחות דחוף. הוא בעיקר עסק בלגרור את ישראל לבחירות חמישיות".

עוד תקף כהנא: "אפשר כמובן להיעתר לבקשת הליכוד וללכת לבחירות חמישיות. אבל אני חושב שזו האפשרות הכי גרועה. שנתיים שהפוליטיקה הישראלית עסוקה בלחפש ולהדגיש את המשסה, המפריד והמבדל. שנתיים של קרע חברתי הולך ומעמיק. שנתיים שאנחנו נגררים מבחירות לבחירות בלי תקציב, בלי דיוני קבינט בלי ממשלה מתפקדת. יש כאלה שכנראה המצב הזה לא מפריע להם ומוכנים להמשיך בסדרה אין סופית של בחירות. אנחנו החלטנו שזה מספיק. שמה שהיה הוא לא שיהיה".

מתן כהנא קורא לאיילת שקד לרוץ עם הימין החדש (צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12)
מתן כהנא, ארכיון | צילום: מתוך "חדשות הבוקר" , קשת 12

"דעותינו שונות אבל אנחנו אחים"

לדברי כהנא, "אנחנו מבינים שמה שנדרש כעת זו ממשלת אחדות. רחבה ככל האפשר. ממשלה שתשים סוף לרצף האין סופי של הבחירות. ממשלה שתתעסק במשותף ובמאחד. ממשלה שתדע להתמודד ביחד עם האתגרים האדירים הניצבים בפנינו. מבפנים ומבחוץ. ממשלה שתזכיר לכולנו שדעותינו שונות אבל אנחנו אחים, ואחים לא מחפשים איך להכריע. עם אחים מנסים למצוא איך להתפשר. כולם מבינים שזה צו השעה. שעכשיו נדרשת ממשלה שבה כולם שותפים וכולם עובדים כדי לרפא את הפצעים. כולם עובדים כדי לקדם את הדברים שעליהם כולנו מסכימים. אתם כמוני יודעים - יש רבים כאלה".

כהנא גם הגיב לביקורת על ה"שמאלנות" של הממשלה הצפויה: "נכון, הממשלה הזו כנראה לא תהיה ממשלת החלומות של הימין. אבל... הממשלה הזו גם לא תחתום על הסכמים מסוכנים כמו אוסלו, לא תשחרר אלפי מחבלים, לא תחבק רבי מרצחים כמו ערפאת, לא תמסור את חברון, לא תצביע בעד בגירוש יהודים מביתם, ולא תעשה הרבה מאוד דברים שעשה.... כן - בנימין נתניהו".

חניכיו לשעבר של ח"כ שיקלי קוראים לו לשנות את עמדתו

לאחר המרד של ח"כ עמיחי שיקלי, שהבהיר כי יתנגד לממשלה עם מרצ, נמשכת הביקורת עליו מקרב סביבתו. בימים האחרונים פרסמו כמה מחבריו לשעבר מהצבא קריאות לאחדות, והבוקר גם חניכיו לשעבר במכינת תבור מצטרפים לקריאה ומביעים זעזוע מצעדי הח"כ. במכתב שפרסם העיתונאי בן כספית תהו החניכים: "מה לך ולאבי מעוז? מה לך ולישראל אייכלר? זו ממשלה רעה שצריך להחליף אותה. המדינה אינה יכולה לעמוד בסבב בחירות נוסף, אנו מבקשים ממך, אנא תמנע את האסון הזה". 

לדבריהם, "לממשלת ימין צרה אין שום היתכנות. אחדות היא צו השעה - ממשלה אשר תשלב ימנים, שמאלנים, חילונים, דתיים, גברים ונשים ואת כל חלקי החברה הישראלית ותיתן לכולם תחושת חשיבות ושוויון, תקבל את כולם ותעבוד בשביל כולם".

"אין ספק שזהו לא המקום הנוח ביותר עבורך, אך המדינה זקוקה לאנשים טובים שיביאו לריפוי. אנו כמהים לראותך בין האנשים שמביאים לתקווה, שפיות ושינוי בעם. מקווים שתבחר באחדות ושתוביל את המדינה למקומות טובים".

ח"כ שיקלי, שעורר את הסערה והעלה חשש שח"כים נוספים מימינה יתנגדו לאחדות, התראיין לרינה מצליח - והודיע כי הוא מעדיף את מנסור עבאס על מרצ. בריאיון שישודר במוצאי שבת ב"פגוש את העיתונות", וחלק קטן ממנו שודר אתמול במהדורה המרכזית, אמר שיקלי:  "החברה הערבית היום במדינת ישראל עוברת תהליכי עומק מאוד מעניינים. אני לא בטוח שמנסור עבאס עוד שם ויכיר בישראל כיהודית ודמוקרטית על מלא מלא". 

את ההתנגדות הנחרצת שלו לישיבה בממשלה עם מפלגות השמאל הוא הסביר כך: "מרצ והעבודה מטילות חרם מוחלט על המפלגה הכי גדולה במחנה הלאומי ולכן הקונסטלציה לא מתחברת". לדבריו, "כל האפשרויות שאנחנו מנווטים סביבן הן אפשרויות שהן בעיניי לא טובות, אבל כשזה נוגע לאוריינטציה הכללית, אני חושב שהמפלגה צריכה לשמר קו שחופף לקו שהיא הציגה לכל אורך מערכת הבחירות".

ניר דבורי השתתף בהכנת הידיעה

סיקור המנדט להרכבת הממשלה ב-N12:

לפיד קיבל את המנדט, נתניהו תקף: "מקימים ממשלת שמאל מסוכנת"

המטרה - לסגור ממשלה בתוך פחות משבוע

האתגר של ממשלת בנט-לפיד: להימנע מעוד מתנגדים

המפתחות של בנט לבלפור בידי חברי ימינה: הח"כים שיכריעו אם תקום ממשלה‎

הקלטות איילת שקד: "נתניהו ואשתו כמו דיקטטורים"

קצין הכנסת החליט: בנט ילווה באבטחה צמודה

האיום של בנט: "מי שלא מסוגל ללכת לממשלת אחדות - שיגיד לי היום וניפרד"

"הסוף?" ו"מוקדם להספיד אותו": בעולם מסקרים את תום המנדט של ראש הממשלה נתניהו