סערת המינוי בישיבת הממשלה מעוררת סערה במערכת הפוליטית והמשפטית: גורם משפטי בכיר תקף היום (שלישי) את ראש הממשלה בנימין נתניהו על רקע ההצבעה הלא חוקית על מינוי אופיר אקוניס לשר המשפטים וטען כי הדבר מקדם את נתניהו להכרזה על נבצרות. "מדובר במשבר החוקתי החמור ביותר שמדינת ישראל הכירה", אמר הגורם הבכיר. "ראש הממשלה ביצע פיגוע בדמוקרטיה והוא נמצא כפסע מנבצרות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גם גורמים בליכוד משמיעים ביקורת חריפה על התנהלות נתניהו שלמעשה הרחיקה אותו מהרכבת ממשלה. "ראש הממשלה עשה טעות חמורה", אמר גורם בכיר בליכוד. "כנראה שהעימות עם מנדלבליט חזק ממנו בגלל העניין האישי שלו".

מעט לאחר הישיבה, שיגר היועמ"ש אביחי מנדלבליט שיגר מכתב חריף לנתניהו וגנץ שבו חזר על עמדתו לפיה מינויו של אקוניס לשר המשפטים איננו חוקי. "יש פגם חמור בכך שלא ניתנה לי האפשרות להציג את חוות דעתי המשפטית ביחס לאי-חוקיות ההצבעה על המינוי", כתב מנדלבליט.

שר הביטחון גנץ שיגר מכתב דחוף לבג"ץ לקראת הדיון במינוי שר המשפטים: "עמדתי החד-משמעית ועמדת גוש כחול לבן שהובעה בישיבת הממשלה היא כי יש למנות שר משפטים באופן מיידי ללא דחיות. נתניהו מוביל תהליך של הרס הדמוקרטיה". גנץ תיאר את תהליך ההצבעה הבלתי חוקי וכתב כי "מדובר בהליך שדגל שחור של פגיעה בסדרי שלטון מתנוסס מעליו. תהליך שתוכנן ונוהל בקפידה מראשיתה ועד סופה של ישיבת הממשלה על ידי ראש הממשלה נתניהו".

"נעביר את תפעול מעונות היום למשרד החינוך" (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
"ההצבעה אינה חוקית". מנדלבליט ונתניהו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

דרמה של ממש התרחשה היום בישיבת הממשלה שהתכנסה כדי לדון במינוי שר המשפטים, תפקיד שלא אוייש באופן קבוע מזה מספר חודשים. תחילה פנה נתניהו לגנץ וביקש דחייה של 48 שעות במינוי השר, זאת על אף שביום ראשון הודיע בג"ץ לצדדים כי ההחלטה צריכה להתקבל עד היום בצהריים.

הדיון בממשלה היה סוער במיוחד, כשחילופי האשמות נשמעו מכל עבר והיועמ"ש קבע כי יש לקבל החלטה בנושא תוך זמן קצר. לבסוף הסכימו נתניהו וגנץ לדחות את ההצבעה לחמישי, אך ברגע האחרון גנץ התחרט וביקש להביא את מינויו להצבעה באופן מיידי. ההצעה לא התקבלה לאחר ש-17 שרים הצביעו נגד המינוי ו-10 בעד. בשלב זה ביקש להציע את אקוניס לתפקיד שר המשפטים. בתום הצבעה סוערת אושר מינויו של אקוניס, אולם היועמ"ש התרעם וקבע כי ההצבעה אינה חוקית.