שעות אחרי הטלטלה הפוליטית, בליכוד כבר מוותרים על המאמצים למנוע בחירות – והכנסת צפויה להתפזר בחצות. אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, הבחירות יתקיימו ב-23 במרץ 2021. בליכוד תוקפים הבוקר (שלישי) בחריפות את שתי חברות הכנסת שסייעו בהכשלת ההצבעה – מיכל שיר שהצביעה נגד הפשרה והודיעה כי תחבור לגדעון סער ושרן השכל שנעדרה. בליכוד יוזמים מהלך להעברת תקציב 2020 או תקציב המשכי עוד לפני הבחירות, כדי לאפשר גמישות תקציבית גדולה יותר בשנה הקרובה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

יו"ר הקואליציה מיקי זוהר העריך הבוקר בריאיון לגלי צה"ל כי גורל הכנסת נחרץ: "לא יהיה מאמץ למנוע את פיזור הכנסת כי גנץ חזר בו מכל ההסכמות". עוד הדגיש: "אין ערעור על מעמדו של נתניהו. מיכל שיר ושרן השכל יודעות שאם היו פריימריז, הן לא היו נבחרות למקום מציאותי ברשימה - הן בגדו בבוחרים שלהן".

זוהר גם פנה הבוקר לוועדת הכנסת כדי להכריז על השתיים כפורשות. "בהמשך להצבעה של ח"כ מיכל שיר בניגוד לעמדת סיעת הליכוד בהצבעה קריטית ומכריעה שלמעשה הביאה לפיזור הכנסת, אני מבקש מוועדת הכנסת להכריז עליה כח"כית פורשת".

חברת הכנסת מיכל שיר (צילום: פלאש 90, חדשות)
הצביעה נגד הפשרה - והודיעה על פרישה | צילום: פלאש 90, חדשות

שיר הודיעה כבר כי תתפטר ותחבור לסער, אך הכרזתה כפורשת נועדה להקשות על התמודדותה. במכתב נוסף דרש להכריז על השכל כפורשת "לאחר שסירבה להגיע להצבעה הקריטית והמכריעה שלמעשה הביאה לפיזור הכנסת". בצד ההודאה בכך שפיזור הכנסת בלתי נמנע, זוהר דרש לכנס באופן מיידי את ועדת הכנסת.

אם השכל ושיר יוכרזו היום כפורשות, הן לא תוכלנה להתמודד במפלגה של סער כי יש בה את סיעת "דרך ארץ". הריצה תתאפשר רק אם האוזר והנדל יוותרו על סיעתם, וככל הנראה גם על מימון המפלגות. הרוב לכך לא ודאי והסיכויים קלושים, כי משפטית ניתן להתפטר "בסמוך" להכרזה על פרישה. ההנחה היא שאם יתפטרו מיד אחרי כן, תתאפשר ההתמודדות שלהן.

שרן השכל (צילום: Miriam AlsterFLASH90)
תוגדר כפורשת? ח"כ השכל | צילום: Miriam AlsterFLASH90

שרת התחבורה מירי רגב הצטרפה למתקפה: "מיכל שיר ושרן השכל ייזכרו לדיראון עולם יחד עם גדעון סער כמי שמעלו באמון בוחרי הליכוד שנתנו להם את קולותיהם". גם רגב הודתה למעשה כי כשלו המאמצים למנוע את פיזור הכנסת: "ישראל תלך לבחירות בשל חוסר האחריות של גנץ שבחר לגרור את ישראל לבחירות רביעיות בעיצומו של משבר הקורונה בגלל אגו. זהו שידור חוזר של 'התרגיל המסריח' משנות ה-90, שהוביל אז לממשלת שמאל והביא עלינו את הסכמי אוסלו. אסור לתת לזה להתרחש גם הפעם".

רגב הוסיפה והאשימה: "בתוך המליאה ראיתי במו עיניי את בנט ושקד, עסוקים בלהריץ 'צחוקים' עם לפיד וליברמן, מגובשים יחד בקואליציית 'רק לא ביבי'. ממש לא מעניין אותם המצב הקשה, המלחמה עם הנגיף והצורך לסייע לאזרחים שמתמודדים עם משבר עולמי כמוהו לא ידענו".  

מאמץ להעברת התקציב עוד לפני הבחירות

שר האוצר ישראל כ"ץ פנה אל יו"ר כחול לבן בני גנץ ולכל סיעות הכנסת, וביקש לגלות אחריות לאומית ו"לאפשר ללא קשר לכל המחלוקות הפוליטיות את העברת חוקי היסוד שיאפשרו תפקוד תקין של מדינת ישראל מראשית ינואר ועד לאחר הבחירות הצפויות ואישור התקציב הבא".

לדברי שר האוצר, "משמעות אי העברת החוק תהיה פגיעה אנושה ביכולת מתן השרותים לאזרחי ישראל והסיוע לנפגעי הקורונה, כולל בתחומי הבריאות, הכלכלה, החינוך, הרווחה, הביטחון ותחומים רבים חשובים. זהו רגע לגלות אחריות ולהתאחד בדאגה לאזרחי ישראל". גם יו"ר הקואליציה מיקי זוהר הצהיר כי העברת תקציב לשנה שמסתיימת הוא "דבר נכון ומתבקש" וקרא לקדמו. 

ליל החניונים: כך נפלה הצעת החוק

בליכוד היו בטוחים שיש להם את הרוב הדרוש להעברת החוק שיאפשר להגיע להסכם פשרה, אך מתחת לאפם באופוזיציה פעלו במרץ. חברי הכנסת מיקי חיימוביץ', אסף זמיר ורם שפע מכחול לבן הצביעו נגד, ושפע התחבא בחניון ופרץ למליאה ברגע האחרון. ח"כ מיכל שיר מהליכוד טענה שהיא חולה וברגע האחרון הצביעה גם היא נגד, בעוד ח"כ השכל סירבה לענות לחברי סיעתה ולא הגיעה להצבעה.

לאחר הקראת השמות הראשונית בהצבעה השמית, היה רוב דחוק להצעת הפשרה: לאחר שהמורדים מכחול לבן והליכוד נכנסו למליאה והצביעו נגד, ההצעה נפלה. 47 הצביעו בעד הארכת המועד להגשת התקציב ו-49 נגד. 

ח"כ שיר הסבירה הלילה את המהלך המפתיע: "אני שלמה עם מצפוני לעשות את המעט שביכולתי כדי לסיים את המופע המביך הזה של ממשלה תקועה ומסוכסכת. אצטרף לגדעון סער". שיר הוצאה מקבוצת הוואטסאפ של הליכוד.

חברת הכנסת שרן השכל, שגם היא נמנית על מחנה סער, פשוט נעלמה, ולמרות אין-ספור הודעות שנשלחו אליה מבכירי הליכוד, היא התעלמה ולא ענתה לאף אחת מהן. למרות זאת, לפעילים חברתיים למען לגליזציה של קנאביס היא כן ענתה. ח"כ השכל לא הגיעה למליאה ולא הצביעה בעד הסכם הפשרה. גם היא הוצאה מקבוצת הוואטסאפ של הליכוד.