שנה ו-9 חודשים חלפו מאז שאלשיך עזב את המשטרה. אחרי יותר מ-30 שנה בשירותי הביטחון, אלשיך סיים את תפקידיו בשירות המדינה. כיום הוא גם מרצה, יועץ לחברות סייבר וטכנולוגיה, אבל מעל הכול אלשיך הוא אזרח מודאג שלא יכול להתנתק ממה שקורה במדינה. בריאיון פתוח הוא מגיב לכל אירועי השנה האחרונה שבהם כבר לא כיהן בתפקידו, ולא חוסך ביקורת מראש הממשלה ומהשר לביטחון פנים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתניהו הביא את אלשיך כמינוי אישי אחרי שורה של ניצבים שפרשו בגלל הטרדות מיניות ועבירות של טוהר מידות. איש הצללים מהשב"כ, הדתי שחי את רוב חייו בהתנחלות, הפך במהרה להיות אחד ממפכ"לי המשטרה הבולטים והשנויים במחלוקת, וזה שהוביל את חקירות רה"מ ביד ברזל.

"מתי אתה מרגיש לא בנוח? כשאתה אומר- מה זה משנה אם זה פלילי או לא, זה נורא"

אלשיך על הממצאים בחקירות נתניהו

"אני מודאג ממצב שאנחנו כבר למעלה משנה וחצי בלי מפכ"ל. אני מודאג מהשקט", אמר אלשיך בפתח הריאיון. "הייתי מצפה שאנשים יבינו איזה מחיר החברה הישראלית משלמת על כך שאין מפכ"ל. זה נתפס כאילו שאיזה מטבע עובר לסוחר במו"מ, שיש לה ערך פוליטי שלא יהיה מפכ"ל. זה איום ונורא. כשזה קורה לאורך כל כך הרבה זמן, זה הרסני".

"קיבלתי מסרים עקיפים שבסביבת ראש הממשלה אני מכונה בוגד"

באשר ליחסיו עם ראש הממשלה בתקופת כהונתו, סיפר אלשיך על נתק ביחסים כבר מאמצע הקדנציה שלו. "הוא הפסיק להזמין אותי לפגישות עבודה, אני חושב שהוא הרגיש לא בנוח", אמר. "בערך באמצע הקדנציה הפסיק להזמין אותי לישיבות, ובשלב מסוים הפסיקו להזמין אותי לישיבות קבינט, שזה לא תקין. בעיקר כשמדובר בסבבי לחימה ברצועת עזה".

 

נתניהו לצד אלשיך (ארכיון) (צילום: פלאש 90 , Miriam Alster, חדשות)
"כבר מאמצע הקדנציה היה בינינו נתק". המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך וראש הממשלה נתניהו | צילום: פלאש 90 , Miriam Alster, חדשות

אלשיך התייחס גם לחקירות ראש הממשלה שנערכו תחת המשמרת שלו, והסביר מדוע היה גורם פעיל בהן. "היות ומדובר באחד מהתוצרים הרגישים שמשטרת ישראל מייצרת,  אתה צריך להיות מעורב", אמר. "דבר שני - זה הנושא של הגיבוי. אני באתי אחרי תקופה של מ"מ מפכ"ל, שבתקופה זו התאבד אפי ברכה, כראש יח"א, היה ברור לי שאני לא יכול להרשות שזו הסיטואציה שתיווצר. אתה לא רוצה שהם למטה ירגישו לבד".

"אף אחד לא רוצה להאמין שהסיפורים נכונים", ציין אלשיך באשר לדברים שעלו בחקירות רה"מ. "בשלב מסוים אתה רואה שיש עוד אירוע, ואז אתה אומר בסוף יש כאן תשתית ראייתית. מתי אתה מרגיש לא בנוח? כשאתה אומר- מה זה משנה אם זה פלילי או לא, זה נורא. לא אהבתי לגלות שזו התמונה. קיבלתי מסרים עקיפים שבסביבת ראש הממשלה אני מכונה בוגד".

"אני חושש לילדיי ונכדי כשאירוע כזה מתרחש במדינת ישראל"

אלשיך בהתייחס לנאום נתניהו לפני משפטו

נקודת הרתיחה הגיעה בשבוע שבו פורסמו ההמלצות להעמיד לדין את נתניהו. בריאיון לאילנה דיין הוא טען שגורמים רבי כוח שולחים חוקרים פרטיים לאסוף מידע נגד חוקרים בתיקי ראש הממשלה. מכאן לא הייתה דרך חזרה, ומקורבי נתניהו טענו שאלשיך המציא את סיפור החוקרים, והאשימו אותו בניסיון לבצע הפיכה נגד רה"מ.

"זה היה הטרדה, לא איסוף מידע מתוחכם. זה היה ברור שהם ירצו שנדע שהם שם", טען אלשיך. "מתחילים לנבור מול שכנים, שואלים שאלות ומנסים לדלות עבירות שמישהו עשה או לא עשה, דברים שקשורים להיתרי בנייה".

אלשיך גם רמז להטרדות לכאורה של ילדי החוקרים בגני הילדים: "ילד לא צריך לשמוע בגן ילדים שאבא שלו ככה וככה, זה לא ראוי. כשאני רואה שזו אותה קבוצה שעוסקת במשימה מסוימת ואת כולם מטרידים אז ברור שמישהו סימן את הדמויות האלה על מנת להטריד אותן".

"אחד הכלים שיש תמיד למי שעובר עבירה זה להתלונן על מי שאוכף את החוק", אמר אלשיך באשר לטענות נתניהו. "אני מניח שאת מבינה שאם לא היינו חושבים שיש סיכויי הרשעה גבוהים, לא היינו קובעים שיש תשתית ראייתית. האם בית המשפט חייב לקבל את זה? לא".

אלשיך התייחס לכך שהוחלט שלא להאריך לו את הקדנציה בשנה נוספת. "הייתי שמח לעשות עוד שנה, אבל לא בכל מחיר", אמר. "אחרי שנה וחצי ידעתי שאם אני שומר על עצמאותי, אין סיכוי לעוד שנה נוספת. אם אני שומע הדלפות מרכז הליכוד של השר שלי מתנצל בפני מרכז הליכוד על חקירות ראש הממשלה, אני מבין באיזה לחץ הוא נמצא, אני מבין איפה חונה האינטרס הפוליטי שלו, ואני מבין שהוא מתאבד פוליטית אם הוא מאריך לי בעוד שנה".

מתמהמה. השר ארדן (צילום: פלאש 90, חדשות)
בחר שלא להאריך את הקדנציה של אלשיך בשנה נוספת. השר לשעבר לביטחון פנים, גלעד ארדן | צילום: פלאש 90, חדשות

 "מבחינה דמוקרטית זה בלתי נסבל"

המפכ"ל לשעבר התייחס גם לשיחה שעשה אוחנה לבכירי המשטרה לגבי ההפגנות בבלפור, ושם העיר להם לגבי ההתנהלות של המשטרה בהפגנות. "אם הייתה שיחה שבעיניי לא ראויה, בין שר לקצונה בכירה, זו תחושה איומה", אמר. "אסור לו להתבטא בנושא הזה, להורות בנושא הזה, לסכם בנושא הזה, אסור לו. קשה מאוד להדוף את הלחצים האלה אם לא נמצאים עם מפכ"ל".

גם לסוגיית הסרטון שבו תועד ניסו גאוטה מכה מפגין התייחס אלשיך ואמר: "שנים ארוכות הביאו אותי למסקנה שאסור לקבל החלטה על סמך סרטון. אתה רואה זווית מסוימת, ואחר כך אתה מבין שלא רואים את כל התמונה".

אמיר אוחנה  (צילום: החדשות 12, החדשות12)
אלשיך ביקר בחריפות את השיחה שעשה עם בכירי המשטרה, השר לביטחון פנים אמיר אוחנה | צילום: החדשות 12, החדשות12

אלשיך התייחס גם לנאום נתניהו לפני פתיחת משפטו שבו תקף את המשטרה והפרקליטות. "אני חושש לילדיי ונכדיי כשאירוע כזה מתרחש במדינת ישראל, פודיום של ממשלת ישראל בתוך היכל משפט", אמר. "לגיטמי שראש הממשלה יגיד את דעתו בכל במה אפשרית, במשרד רה"מ, ברחוב, בהפגנה בעצרת. כשהוא בא לבית המשפט, בעיניי מבחינה דמוקרטית זה בלתי נסבל".

"באירוע כזה, אני שואל את עצמי - מישהו פה התבלבל?" הוסיף אלשיך. "ברור שיש פה ניסיון להגיד 'כולם עומדים למשפט'. מי שרוצה להאמין לזה – יאמין, ומי שלא – לא. לי זה ברור שזה מופרך. אני חושב שזה אירוע מביך למדינת ישראל".

משפט נתניהו (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
"בעיניי מבחינה דמוקרטית זה בלתי נסבל", אלשיך על נאום נתניהו לפני משפטו | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
משפט נתניהו (צילום: עמית שאבי, פלאש 90)
נתניהו עם עורכי דינו באולם בית המשפט | צילום: עמית שאבי, פלאש 90

"אני חושב שגורם ממלכתי שמואשם צריך להגיד, אם הוא מאמין שהוא חף מפשע – 'אני אוכיח את חפותי, אני סומך על מערכת אכיפת החוק שתוציא משפט צדק'", הוסיף אלשיך. "זה כללי המשחק, שחק בכללי המשחק".

לבסוף, לשאלה אם הוא מכוון את המשך דרכו בפוליטיקה, הוא השיב שכרגע זה לא עומד על הפרק: "כרגע לא שוקל את זה, אני לא פוסל שום דבר, אני יודע לעבור מעולם לעולם, אבל כרגע אני לא שוקל את זה".

מטעם הליכוד נמסר בתגובה לריאיון: "רוני אלשיך ממשיך לפזר את השקרים המופרכים שלו נגד ראש הממשלה נתניהו כדי לזכות בחסינות תקשורתית ומשפטית מול העובדה שהעביר מיליונים מכספי המדינה ללא מכרז. אלשיך זיהם את חקירות רה"מ כשטפל עליו עלילות שווא כאילו ראש הממשלה שלח חוקרים פרטיים נגד חוקריו".

עוד נמסר מהליכוד: "הוא איפשר לחוקרים בכירים להדיח עדים נגד משפחת נתניהו בסחיטה ואיומים, כפי שנחשף בפרוטוקולים של החקירות בעניינם של משפחת נתניהו. אלשיך הבין כי הוא צריך למסור לתקשורת ולשמאל את ראשו של ראש הממשלה באמצעות שקרים ועל כן הוא לא מפסיק להפיץ את שקריו. השאלה היחידה שצריכה להישאל היא מדוע אלשיך לא נחקר עד היום?"