קבינט הקורונה במתכונת מצומצמת יחד עם פרופ' גמזו מתכנס הערב (רביעי) כדי לבחון את הצעדים הנדרשים להתמודדות עם התפשטות הנגיף. מצד אחד, צפויים המל"ל וראש הממשלה לנקוט גישה מחמירה כדי להוריד את מספר הנדבקים היומי לכ-400 -500, ומנגד צפויים ממונה הקורונה גמזו ושר הבריאות אדלשטיין לנקוט גישה מקלה יותר בשביל להוריד את הנתונים. פרופ' גמזו הבהיר לחברי הקבינט: "סגר מלא מבחינתי הוא לא אופציה - צריך ללכת להגבלות נקודתיות בלבד ולשחרר איפה שאפשר".

נתניהו ידרוש כנראה סגר בסוף השבוע או אפילו סגר כללי, ואילו גמזו ואדלשטיין צפויים לומר שצריך להוריד את מספר הנדבקים, אבל לא באמצעים דרסטיים כמו סגר. גמזו הבהיר לחברי הקבינט כי הוא שולל אפשרות לסגר מלא. המומחים הרפואיים שהוזמנו להשתתף בישיבת הקבינט תומכים בעמדתו של ממונה הקורונה.

פרופ' גמזו הציג בפני חברי הקבינט מצגת מפורטת וארוכה, ואמר לשרים: "סגר כללי הוא לא אופציה - זה מוצא אחרון. החולים לא במצב של אי ספיקה. סגר יביא לקשיים כלכליים וחברתיים אדירים. צריך לטפל נקודתית בערים אדומות ולשחרר איפה שאפשר".

התוכנית של ממונה הקורונה היא הטלת הגבלות משמעותיות על "ערים אדומות". הגבלות כמו: איסור התקהלויות, איסור על פתיחת מסעדות, עסקים וכדו'. לשיטת גמזו, במקביל להגבלות שיוטלו, יש צורך גם בליווי צמוד של אותן ערים אדומות, להגדיל באופן מאסיבי את מספר הבדיקות, הבידודים, הוצאה למלוניות קורונה והעברת סמכויות לראשי ערים שיאמרו למשרדי הממשלה מה הם צריכים באופן ייעודי לאוכלוסייה שבשטח עירם.

ראש הממשלה נתניהו בישיבת קבינט הקורונה
צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ
פרופ' רוני גמזו פרויקטור הקורונה
מתנגד לסגר בסוף השבוע. הממונה על הקורונה פרופסור רוני גמזו | צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

השר אופיר אקוניס אמר לקראת הדיון בקבינט הקורונה שאסור לקבל את ההצעה לסגר כללי: "יש לדחות על הסף את ההצעה לסגר סוף אוגוסט. די רק בשיח הציבורי אודותיו שהוא פגיעה קשה בכלכלה הישראלית ובמאות אלפי בעלי עסקים. על הקבינט להסיר את ההצעה הזאת מסדר יומו".

הממונה על הקורונה צפוי להציג הערב את "תוכנית הרמזור", שעניינה חלוקת ערים לשלוש רמות שונות של תחלואה, והתאמת ההגבלות בהתאם לחלוקה זו. השרים צפויים להצביע על התוכנית ולהחליט אם לאשר אותה או לא. אתמול סייר גמזו בערים האדומות במגזר החרדי כדי לבחון מקרוב כיצד ניתן להוריד את שיעור התחלואה במוקדים הללו. 

גמזו, נתניהו, אדלשטיין ולוי במשרד הבריאות
גמזו, נתניהו, אדלשטיין ולוי במשרד הבריאות | צילום: קובי גדעון , לעמ

גמזו יצא יחד עם עם אלוף במילואים רוני נומה ונציגים מפיקוד העורף, מרכז השלטון המקומי, משרד הפנים וקופות החולים לסיורים ופגישות בערים אלעד, בית שמש ומודיעין עילית. הוא בחן את תפקוד הערים בשביל לגבש יחד עימן את ההגבלות בהתאם לנתונים בשטח. סיור דומה מתוכנן גם בערים האדומות במגזר הערבי.‎

אתמול דווח כי שרים שנכחו בדיון קבינט הקורונה שהתקיים שלשום, ביקרו בחריפות את התנהלותו של הממונה על הקורונה פרופסור רוני גמזו. על פי דיווח בגלי צה"ל, אחד מהם אמר: "גמזו צריך עכשיו להתמודד עם המספרים האמיתיים והוא נראה קצת אובד עצות".

על פי העדויות מתוך אותו הדיון, משרד הבריאות לא הגיע עם מתווה מגובש וחבילת צעדים בניסיון למגר את התחלואה. גמזו ונציגי משרד הבריאות טענו שהם צריכים עדיין לבצע עבודת מטה. הם לא הצביעו על צעדים מסוימים ולכן נאלצו לקבוע דיון נוסף - הדיון שמתקיים היום.